Na parlamentní delegaci spojenou s podnikatelskou misí dnes odletí předsedkyně Poslanecké sněmovny Parlamentu ČR Markéta Pekarová Adamová. Na cestě, při níž navštíví Jižní Koreu a Tchaj-wan, ji doprovází jak kolegové z parlamentu, tak početná skupina podnikatelů.
Kolem padesátky zástupců tuzemských firem odcestuje s politiky nejdříve do Jižní Koreje, aby se 25. března přesunuli na Tchaj-wan, kde se k nim přidá dalších asi padesát zástupců českých firem a institucí, mimo jiné například ředitel Národního muzea v Praze, který by chtěl v zemi vyjednat zapůjčení některých exponátů ze sbírek proslulého Palácového muzea.
Podle Svazu průmyslu a obchodu jde o „největší podnikatelskou misi za posledních pět let“. „Tak velký ohlas jenom potvrzuje, že obě země jsou pro české podnikatele zajímavé a mají pro náš export obrovský potenciál,“ uvedl Jaroslav Hanák, prezident Svazu průmyslu a dopravy ČR, který podnikatelskou delegaci vede.
O účast na misi vyslovili zájem zejména podnikatelé a firmy z oblastí nanotechnologií, e-mobility, inovací ve zdravotnictví, umělé inteligence nebo informačních a komunikačních technologií, píše Svaz průmyslu a obchodu. Parlament dokonce k cestě zřídil zvláštní internetovou stránku – misetaiwan.psp.cz.
Proti návštěvě Pekarové Adamové se začátkem února ohradila Čínská lidová republika, která ji označila za „chybné rozhodnutí“ a vyzvala k jejímu zrušení. Čína považuje plně samostatný Tchaj-wan za součást svého území a brání mu v rozvíjení oficiálních diplomatických vztahů.
Šéfka sněmovny však své plány na návštěvu ostrova nezrušila a slibuje si od ní perspektivní rozvoj ekonomické spolupráce. Její cesta, která má trvat do 29. března, má mít jak politický, tak ekonomicko-obchodní rozměr.
„Naše přátelství je postaveno na hodnotách svobody, demokracie a lidských práv. Nebudeme-li se plně věnovat obraně těchto společných hodnot, hrozí, že mohou být kdykoli porušeny a dokonce ztraceny. V tomto světle a vzhledem k našemu obdobnému demokratickému vývoji a strategickým postojům v Asii vnímám celou misi jako velmi důležitou pro budoucí směřování naší země,“ uvedla v tiskovém prohlášení Pekarová Adamová.
Šéfka parlamentu také uvedla, že bude s představiteli čipové velmoci hovořit o vzájemné ekonomické spolupráci v hodnotě 33 milionů amerických dolarů. „Bavit se budeme rovněž o projektu výzkumného čipového centra a výběru českých stipendistů ve strategicky zásadních polovodičových oborech,“ napsala.