Jackson Richman

22. 3. 2023

Senát Spojených států amerických 21. března odhlasoval rozpravu ke zrušení autorizace k použití vojenské síly (AUMF) v Iráku z let 1991 a 2002.

První povolení umožnilo Spojeným státům vstoupit do války v Perském zálivu, během níž byly síly iráckého vůdce Saddáma Husajna vyhnány z Kuvajtu. Druhé povolení umožnilo americké armádě vstoupit do Iráku na základě zpráv, že Husajn disponuje zbraněmi hromadného ničení. Spojené státy ho v roce 2003 zajaly a v roce 2006 byl v Iráku popraven.

Procedurální hlasování v Senátu, které vyžadovalo prostou většinu, se konalo dva dny po 20. výročí americké invaze do Iráku.

Senátní demokraté, včetně lídra senátní většiny Chucka Schumera, uvedli, že autorizace z let 1991 a 2002 musí být zrušeny, aby je budoucí administrativy nezneužívaly.

Podpora Bílého domu

Podle prohlášení Bílého domu prezident Joe Biden zrušení AUMF podporuje.

Administrativa poznamenala, že „Spojené státy v současnosti neprovádějí žádné vojenské aktivity, které by se primárně opíraly o AUMF z roku 2002, a žádné vojenské aktivity, které by se opíraly o AUMF z roku 1991“.

„Zrušení těchto oprávnění by nemělo žádný dopad na současné vojenské operace USA a podpořilo by závazek této administrativy k pevným a komplexním vztahům s našimi iráckými partnery. Toto partnerství, které zahrnuje spolupráci s iráckými bezpečnostními silami, pokračuje na základě pozvání irácké vlády v rovině poradní, asistenční a zmocněnecké.“

Očekává se, že hlasování a schválení návrhu zákona v Senátu proběhne ještě tento týden a následně by o něm rozhodovala Sněmovna reprezentantů. Její předseda republikán Kevin McCarthy 21. března uvedl, že proti návrhu zákona nemá námitky.

„Jsem pro,“ řekl na tiskové konferenci. „Nemám problém s tím to zrušit.“

McCarthy také poznamenal, že si nepřeje zrušení AUMF z roku 2001, která Spojeným státům umožňuje jít po osobách odpovědných za události z 11. září 2001.

V souvislosti s AUMF z roku 2001 sdělil minulý týden demokratický senátor Kaine pro deník The Epoch Times, že se jí Senát musí zabývat, ačkoli nepodporuje její úplné zrušení. Jeho cílem je „přesnější definice nepřítele“, protože původní definice je „vágní“.

Kaine poznamenal, že AUMF byla použita i proti silám, které nestály za 11. zářím. Řekl, že ačkoli tyto skupiny mohou být protivníky Spojených států, AUMF byla použita „nad rámec toho, co bylo původně zamýšleno“.

V AUMF z roku 2001 se uvádí, že „prezident je oprávněn použít veškerou nezbytnou a přiměřenou sílu proti těm národům, organizacím nebo osobám, o nichž zjistí, že plánovaly, schválily, spáchaly nebo napomáhaly teroristickým útokům, k nimž došlo 11. září 2001, nebo ukrývaly takové organizace nebo osoby, aby zabránil jakýmkoli budoucím aktům mezinárodního terorismu proti Spojeným státům ze strany takových národů, organizací nebo osob“.

Překlad a redakční zkrácení původní zprávy americké redakce: Juraj Skovajsa

Související témata

Přečtěte si také

Evropský soud rozhodl, že Švýcarsko porušilo lidská práva občanů svou nečinností v oblasti změny klimatu
Evropský soud rozhodl, že Švýcarsko porušilo lidská práva občanů svou nečinností v oblasti změny klimatu

Evropský soud pro lidská práva rozhodl, že švýcarská vláda porušila lidská práva svých občanů, protože nepřijala dostatečná opatření na jejich ochranu před klimatickými riziky. Úterní rozhodnutí soudu ve francouzském Štrasburku je vítězstvím spolku Verein KlimaSeniorinnen Schweiz.

Budou země EU posílat migranty do třetích zemí po vzoru Itálie?
Budou země EU posílat migranty do třetích zemí po vzoru Itálie?

„Uvidíme, zda vůbec se Itálii bude dařit žadatele o azyl přemísťovat do Albánie. Uvidíme, zda bude plánovaná kapacita přijímacích středisek v Albánii dostačovat. Také bude zajímavé sledovat, zda a jak bude Albánie bránit odmítnutým migrantům v útěku z Albánie do zemí EU.“

„Tohle není můj přítel. Je to jiný člověk!“ Soudní případ dvojí identity
„Tohle není můj přítel. Je to jiný člověk!“ Soudní případ dvojí identity

Přinášíme zajímavý případ ze soudní síně, který se točí kolem vystěhování a údajné dvojí identity.

Místo hasicího přístroje speciální deka. Vědci z Univerzity Karlovy představili svůj nový vynález
Místo hasicího přístroje speciální deka. Vědci z Univerzity Karlovy představili svůj nový vynález

Univerzita Karlova jménem své dceřiné společnosti Charles University Innovations Prague a firmy Walk on Water představila 10. dubna svůj poslední vynález –hasební deku nemající obdoby.

Rodiče si nepřipouštějí zdravotní následky nadváhy u dětí, upozorňují pediatři
Rodiče si nepřipouštějí zdravotní následky nadváhy u dětí, upozorňují pediatři

Problém s váhou, který umocnila koronavirová pandemie, má stále asi čtvrtina dětí. Praxe lékařů nenasvědčuje tomu, že by se situace zlepšila, spíše naopak.