Bill Pan

28. 3. 2023

Bílý dům avizoval, že bude vetovat legislativní balíček republikánů podporující fosilní paliva, který jde proti progresivní klimatické agendě prezidenta Joea Bidena.

O 175-stránkovém legislativním návrhu H.R. 1, známém i jako „zákon o nižších nákladech na energii“, se bude hlasovat koncem tohoto týdne.

Balíček obsahuje opatření, která by mimo jiné zefektivnila proces posuzování vlivů na životní prostředí u projektů energetické infrastruktury, umožňoval by více pronájmů k těžbě ropy na pevnině, umožnil by větší přístup k veřejným pozemkům a vodám pro těžbu ropy a zemního plynu a zakázal by zahraničním společnostem se „záznamem“ o porušování lidských práv těžit na federálních pozemcích.

Bílý dům v pondělí ve svém prohlášení potvrdil, že pokud se návrh vůbec dostane na prezidentův stůl, Biden jej zamítne.

„H.R. 1 by nás vrátil zpět. Proto, pokud by byl prezidentovi předložen v současné podobě, vetoval by jej,“ uvedl Bílý dům v prohlášení.

Bílý dům dodal, že navrhovaný energetický balíček by obohatil ropné a plynárenské společnosti na úkor veřejného zdraví a životního prostředí.

„H.R. 1 by zdvojnásobil náklady na modernizaci energetické účinnosti, kterou rodiny potřebují ke snížení účtů domácností, a zrušil by Fond pro snižování emisí skleníkových plynů, který sníží náklady na energii a podpoří hospodářský rozvoj ve venkovských a městských komunitách po celé zemi,“ argumentoval Bílý dům s odkazem na svůj plán vyčlenit 20 miliard dolarů na financování takzvaných „zelených bank“ a sedm miliard dolarů na dotování snah státních a místních samospráv ke snížení emisí skleníkových plynů v oblastech s nízkými příjmy.

Republikáni bojují za zrušení této iniciativy v hodnotě 27 miliard dolarů již od jejího únorového vyhlášení. Republikánská kongresmanka Cathy McMorris Rodgersová, která předsedá Podvýboru pro energetiku a obchod Sněmovny reprezentantů, ji označila za příklad „bezhlavých výdajových ustanovení“ zahrnutých do stranického zeleného balíčku demokratů.

Bílý dům se rovněž ohradil proti navrhovaným změnám některých klíčových zákonů o životním prostředí, které používají demokraty vedené státy k zablokování infrastruktury pro fosilní paliva, jako jsou plynovody a terminály pro vývoz uhlí.

„H.R. 1 by také umožnil velkým společnostem obcházet zákon o čistotě ovzduší zrušením požadavků na kontrolu znečištění, snížil by požadavky na emise a ochranu pracovníků v rafineriích používajících toxické chemikálie, upravil by požadavky zákona o kontrole toxických látek pro stanovení bezpečnosti chemikálií používaných v energetickém sektoru a zrušil by investice ve výši 1,5 miliardy dolarů zaměřené na omezení úniků metanu, které poškozují okolní komunity,“ píše se dále v prohlášení.

V uplynulých měsících balíček „putoval“ mezi sněmovní výbory pro energetiku a obchod, přírodní zdroje, a dopravu a infrastrukturu. Očekává se, že republikány ovládanou Sněmovnou reprezentantů projde. Pravděpodobně ale jeho cesta skončí v Senátu, kde demokraté drží těsnou většinu 51 : 49 hlasům.

Lídr senátních demokratů Chuch Schumer již počátkem měsíce avizoval, že prohlásil na začátku tohoto měsíce, že návrh v horní komoře nemá šanci, a označil jej za „stranický, mrtvý a neseriózní“.

„Jediný způsob, jak v tomto Kongresu schválit skutečný energetický balíček, je spolupráce obou stran,“ řekl Schumer. „Jsem rád, že právě teď probíhají jednání v dobré víře mezi oběma stranami v obou komorách, aby se zjistilo, jaká dohoda o povoleních je možná.“

Překlad původní zprávy americké redakce: Juraj Skovajsa

Související články

Přečtěte si také

Jak strávit 24 hodin v Barceloně
Jak strávit 24 hodin v Barceloně

Máte-li na návštěvu hlavního města Katalánska jen jeden den, poradíme vám, jak poznat jeho vynikající kuchyni, architektonické ikony a bujarý pouliční život.

Ano, i vy můžete pěstovat růže – není to tak složité, jak si myslíte
Ano, i vy můžete pěstovat růže – není to tak složité, jak si myslíte

Odborníci na růže vyvracejí běžné mýty a odhalují tajemství bujných a zdravých květů.

Bývalá agentka tajné služby radí: 6 způsobů, jak naučit děti vyhýbat se nebezpečí
Bývalá agentka tajné služby radí: 6 způsobů, jak naučit děti vyhýbat se nebezpečí

Získejte cenné rady od bývalé agentky tajné služby, jak chránit svou rodinu a připravit děti na životní výzvy.

Kurkuma: Přírodní první pomoc při zánětech, bolestech, horečce a dalších potížích
Kurkuma: Přírodní první pomoc při zánětech, bolestech, horečce a dalších potížích

Kurkuma je koření, které pochází z oddenku rostliny Curcuma longa. Jako potravina i lék se bezpečně používá již více než 5 000 let.

Unijní lídři budou řešit nejvyšší posty v EU, nejspíš podpoří von der Leyenovou
Unijní lídři budou řešit nejvyšší posty v EU, nejspíš podpoří von der Leyenovou

Vzhledem k vítězství Evropské lidové strany (EPP) by měla funkci předsedkyně Evropské komise obhájit Ursula von der Leyenová.