Podle historiků se jedná „o jednu z největších provokací, k jakým se tajná služba odvážila“. V únoru 1948 proběhl v Československu státní převrat vedený komunistickou stranou za podpory tehdejšího Sovětského svazu. Československá tajná služba StB (Státní bezpečnost) poté rozběhla nejzákeřnější akci namířenou proti občanům nespokojeným s komunistickým režimem a těm, kteří chtěli tajně emigrovat do zahraničí.
Tajná služba StB přišla s provokační metodou, jejímž účelem bylo zneužít občany Československa, kteří se pokoušeli o ilegální opuštění země a přechod státní hranice s Německem. Přísně utajovaná operace dostala název akce Kámen.
A právě tuto „ďábelsky promyšlenou“ metodu mapuje komiksová kniha, která vznikla na základě scénáře napsaného paní Václavou Jandečkovou, spoluzakladatelkou Společnosti pro výzkum zločinů komunismu.
„Kniha může pomoci studentům i rodičům, aby se lépe zorientovali v tehdejší době, protože je napsaná podle historických skutečností, které jsem zachytila během svého výzkumu v knize Kámen,“ řekla paní Jandečková v rozhovoru s deníkem Epoch Times.
Komiks nakreslil kreslíř Michal Kocián, autor skvělých komiksových knih o českých legionářích nebo odbojové skupině Tři králové za dob německé okupace během II. světové války.
Kocián je také autorem komiksu, který vypráví o operaci Anthropoid, která vedla k útoku českých výsadkářů na říšského protektora Reinharda Heydricha, jenž stál v čele genocidních „vyhlazovacích“ akcí nacistického Německa.
„Myslím si, že příběh, který je v knize zpracovaný, má obrovský výukový potenciál,“ říká spisovatelka Václava Jandečková, držitelka evropského ocenění Stavitel mostů za zprostředkování historie. „Je to napínavý příběh z roku 1948 a čtenáři se díky němu mohou vcítit do toho, jak to probíhalo krátce po komunistickém převratu.“
Akce Kámen
O akci Kámen se objevují první zmínky v hlášení amerického vyslanectví v Praze, které citoval historik Adolf Rázek v dokumentu České televize z roku 2008. „Americké vyslanectví si stěžovalo, že u města Všeruby existuje služebna, kde jsou umístěny výsostné znaky Spojených států, lidé oblečeni do uniforem americké armádní zpravodajské služby,“ uvedl historik a dodal, že se na místě údajně prováděly výslechy, které zdánlivě vedla americká vojenská kontrarozvědka CIC (Counter Intelligence Corps).
„Celá tato akce ovšem byla řízena československou státní bezpečností,“ vysvětluje Rázek.
StB vytvořila na území Československa fiktivní státní hranici a tajní agenti, přestrojení za převaděče, vodili prchající občany přes uměle vytvořený hraniční přechod. Po jeho překročení zastavila uprchlíky falešná hlídka německé pohraniční stráže (kterou hráli také zaměstnanci StB), která je dovedla do úřadovny polního důstojníka americké vojenské kontrarozvědky CIC.
Uprchlíci si mysleli, že překročili státní hranice a dostali se do bezpečí americké okupační zóny. Americká úřadovna byla realisticky zařízena, personál nosil americké uniformy a mluvil výlučně anglicky, na zdech visela vlajka USA a obraz prezidenta Harry S. Trumana.
Následně proběhl výslech uprchlíků, kteří měli vyplnit formulář, kde měli odhalit svoji identitu a uvést důvody, které je vedly k emigraci, nebo jak bojovali proti komunismu. Byli také požádáni, aby vyjmenovali občany, kteří by mohli v Československu pomáhat USA v boji proti komunismu. Více…