Joseph Lord

4. 4. 2023

Floridský guvernér Ron DeSantis 1. dubna prohlásil, že Florida je ochotna nabídnout své lidi a státní prostředky na pomoc při dokončení stavby zdi na americko-mexické hranici.

„Zeď potřebujete, protože pokud ji nebudete mít, budete mít vždy administrativu, která se nebude starat o zabezpečení [hranic],“ řekl DeSantis na konferenci Pennsylvania Leadership Conference v Harrisburgu v Pensylvánii. Toto téma zařadil do části svého proslovu týkajícího se zneužívání moci federální vládou proti politickým nepřátelům demokratů.

Prezident Joe Biden a ministr vnitřní bezpečnosti Alejandro Mayorkas jsou pod palbou kritiky republikánů kvůli tomu, že odmítají prosazovat zákony na amerických hranicích z ideologických důvodů.

Od nástupu Bidena do funkce prezidenta se Spojené státy potýkají s bezprecedentním přílivem nelegálních přistěhovalců přes jižní hranici. Hned první den v úřadu Biden ukončil výstavbu hraniční zdi, která započala za prezidenta Donalda Trumpa.

Materiál na stavbu zdi zůstal ležet ve skladech podél nedokončeného projektu a federální vláda za skladování platí kolem 130 000 dolarů denně.

DeSantis nabídl, že k dokončení projektu umožní využít zdroje svého státu.

„Pusťte nás na to, trenére. No tak, Joe, uděláme to,“ vzkázal DeSantis prezidentovi. „My to dokončíme.“

„Říkám lidem, že s konstrukcemi máme nějaké zkušenosti,“ řekl DeSantis s poukázáním na časté rekonstrukční práce po hurikánech.

Když v září 2022 na Floridu udeřil hurikán Ian, poškodil most mezi floridskými ostrovy Pine Island a Sanibel Island. Místním obyvatelům bylo sděleno, že oprava mostu – jediného, co spojuje ostrovy s pevninou – potrvá více než šest měsíců.

„Ty ostrovy by ‚zemřely‘“, kdyby oprava mostu trvala šest měsíců, řekl DeSantis.

DeSantis tehdy nabídl na urychlení opravy mostu státní prostředky, přestože se nejedná o most, který by vlastnil a udržoval stát.

„Dal jsem dohromady svůj tým. A řekl jsem: ‚Poslyšte, nechci žádnou byrokracii. Nechci žádné takové věci. Chci jen, aby se to postavilo. Tak začněme hned a udělejme to.‘ A tak jsme převzali práci pro Pine Island a oni se báli, že budou půl roku bez mostu. My jsme most dali do pořádku za tři dny,“ řekl DeSantis a dodal, že o tom mluví proto, „že jsem ochoten poslat své lidi z Floridy na jižní hranici, aby postavili zeď“.

Přestože finance na materiál pro stavbu zdi jsou již zajištěny federálními prostředky, Biden odmítl povolit obnovení výstavby bariéry, vyjma několika menších úseků loni v létě po zveřejnění nových rekordních pokusů o překročení hranic za předchozí měsíce březen-květen. Demokraté dlouhodobě tvrdí, že Trumpem navrhovaná zeď je „xenofobní“, a až na výjimky se staví proti její dostavbě.

Překlad a redakční úprava původní zprávy: Juraj Skovajsa

Související témata

Související články

Přečtěte si také

Jak strávit 24 hodin v Barceloně
Jak strávit 24 hodin v Barceloně

Máte-li na návštěvu hlavního města Katalánska jen jeden den, poradíme vám, jak poznat jeho vynikající kuchyni, architektonické ikony a bujarý pouliční život.

Ano, i vy můžete pěstovat růže – není to tak složité, jak si myslíte
Ano, i vy můžete pěstovat růže – není to tak složité, jak si myslíte

Odborníci na růže vyvracejí běžné mýty a odhalují tajemství bujných a zdravých květů.

Bývalá agentka tajné služby radí: šest způsobů, jak naučit děti vyhýbat se nebezpečí
Bývalá agentka tajné služby radí: šest způsobů, jak naučit děti vyhýbat se nebezpečí

Získejte cenné rady od bývalé agentky tajné služby, jak chránit svou rodinu a připravit děti na životní výzvy.

Kurkuma: Přírodní první pomoc při zánětech, bolestech, horečce a dalších potížích
Kurkuma: Přírodní první pomoc při zánětech, bolestech, horečce a dalších potížích

Kurkuma je koření, které pochází z oddenku rostliny Curcuma longa. Jako potravina i lék se bezpečně používá již více než 5 000 let.

Unijní lídři budou řešit nejvyšší posty v EU, nejspíš podpoří von der Leyenovou
Unijní lídři budou řešit nejvyšší posty v EU, nejspíš podpoří von der Leyenovou

Vzhledem k vítězství Evropské lidové strany (EPP) by měla funkci předsedkyně Evropské komise obhájit Ursula von der Leyenová.