Prezident Petr Pavel v pondělí 3. března představil jména poradců, se kterými bude dlouhodobě spolupracovat v prezidentském úřadě. Jeho tým povede podle plánu představeného ještě před volbami Tomáš Richter, který se se od konce roku 2019 aktivně podílel na volební kampani a ve volebním týmu měl odpovědnost za finance a fundraising.

Petr Pavel sestavil tento tým z expertů, kteří mu ve vybraných tématech radili už během kampaně, uvádí hradní web.

„Už jako kandidát na hlavu státu jsem odmítl předstírat, že jsem expertem na všechno. Dobrý prezident nemusí všemu rozumět, ale musí se umět dobře rozhodnout. Dobrý prezident musí umět definovat cíl a obklopit se těmi nejlepšími odborníky, aby se na cestě k naplňování tohoto cíle mohl odborně a informovaně rozhodovat. Právě to bude hlavním posláním našeho expertního týmu,” řekl Petr Pavel na tiskovém brífinku.

Dále hradní web upřesňuje, že ve stálém poradním týmu prezidenta Petra Pavla jsou odborníci na 5 oblastí – Ústavu a právo, ekonomiku, energetiku, životní prostředí a sociální politiku.

Tým by měl do konce května posílit ještě „expert na vzdělávání“.

Zatím schází externí poradce pro otevření a oživení areálu Pražského hradu, který by do budoucna měl v týmu působit. Za tímto účelem prezident už jednal s architektem Josefem Pleskotem a nabídl mu pozici poradce a moderátora diskuze na toto téma.

Chybějící poradci mají tým doplnit během dubna a května.

Kandidáty na ústavní soudce uvedl Petr Pavel zatím pouze dva. Sejde se kvůli tomu s bývalou šéfkou Soudcovské unie Danielou Zemanovou a předsedou Nejvyššího správního soudu Josefem Baxou.

Vedle poradního týmu prezident Pavel počítá také s dalšími externími poradci, kteří mu budou poskytovat rady nepravidelně ke konkrétním tématům. Externě má prezidentovi radit například Danuše Nerudová k tématu „důchodové reformy“ nebo Zdeněk Tůma k bankovnictví a ekonomice.

S novým poradním týmem se můžete podrobněji seznámit zde.