Zdenka Danková

4. 4. 2023

Muzeum v Telči chystá slavnostní otevření nových prostor ve Špitální ulici na Starém městě. Uskuteční se ve středu 5. dubna v 17.00 za hudebního doprovodu žáků ZUŠ pod vedením pana učitele Evžena Mašáta.

Dlouhá léta sídlilo telčské muzeum na zámku, odkud se v rámci celkové rekonstrukce muselo vystěhovat. Tři roky mohli lidé muzeum navštěvovat v pronajatých prostorách Univerzitního centra Masarykovy univerzity v Telči, kde byly podmínky pro fungování muzea velmi omezené. Po celou tuto dobu byl rekonstruován bývalý špitál, později domov pro seniory na Starém Městě, pro potřeby muzea.

Do nových prostor se muzeum stěhovalo v srpnu loňského roku. Bylo tu vybudováno nové zázemí pro muzejní sbírky a především nová dlouhodobá výstava s názvem Křehká krása rašelinišť, která návštěvníkům přiblíží rozmanitost mokřadů v blízkém okolí Telče, informuje o znovu otevření Dana Oberreiterová z jihlavského muzea.

Součástí slavnostního otevření nových prostor muzea bude ve středu 5. dubna také vernisáž expozice s názvem Pěšáci umění autorů malíře Petra Mirčeva a uměleckého kováře Davida Habermanna.

„Na výstavě Pěšáci umění, která se uskuteční v Telči, v pobočce Muzea vysočiny Jihlava ve Špitální ulici čp. 44, a to ve dnech 6. dubna až 7. května 2023, představí svá výtvarná díla dva známí regionální umělci,“ uvádí Pavel Bezděčka z Muzea Vysočiny.

„Návštěvníci se mohou pokochat obrazy Petra Mirčeva, malíře, který maluje podle přírody a svých dojmů. Nesnaží se o nic zvláštního. Hledá zapomenuté pohledy na přírodu, na obyčejné a staré věci. Chce svými obrazy rozdávat radost a potěšení, chce dát divákovi impuls k přemýšlení o jeho postavení ve vnitřním i vnějším světě.

Neméně zajímavé a krásné kovové sochy představí David Habermann, umělecký kovář, který pracuje v kovárně na samotě Klátovec nedaleko Telče, kde se věnuje řemeslu už jako třetí generace uměleckých kovářů. Každé jeho dílo je originálem vytvořeným převážně podle vlastních návrhů a je zpracováno ručním kováním,“ představuje „pěšáky umění“ Pavel Bezděčka.

Přečtěte si také

Tichý úpadek průmyslu v Německu pokračuje
Tichý úpadek průmyslu v Německu pokračuje

V loňském roce zažilo Německo skutečný průmyslový kolaps. Aritmeticky řečeno, každé tři minuty byl uzavřen jeden podnik. Jen malá část podniků podala návrh na insolvenci. Odumírání podniků již dlouho nahlodává jádro ekonomiky.

Javier Milei v Praze: Svoboda je klíč
Javier Milei v Praze: Svoboda je klíč

V Žofínském paláci v Praze dnes vystoupila celebrita světové politiky, ekonom a prezident Argentiny Javier Milei, který se s přítomnými podělil v několika desítkách minut o své myšlenky.

Assange se dohodl s úřady USA na přiznání a bude volný, píší agentury
Assange se dohodl s úřady USA na přiznání a bude volný, píší agentury

Zakladatel serveru WikiLeaks Julian Assange se dohodl s americkou justicí a hodlá se přiznat k porušení zákona o ochraně tajných informací.

Evropská unie potvrdila 1,4 miliardy eur ze zmrazených ruských aktiv pro Kyjev
Evropská unie potvrdila 1,4 miliardy eur ze zmrazených ruských aktiv pro Kyjev

Evropská unie potvrdila 1,4 miliardy eur (34,9 miliardy Kč) z výnosů ruských aktiv zmrazených v Evropě pro Ukrajinu, uvedl šéf unijní diplomacie Josep Borrell

Skoro polovina majitelů elektromobilů v USA zvažuje návrat ke „spalovákům“
Skoro polovina majitelů elektromobilů v USA zvažuje návrat ke „spalovákům“

Téměř polovina amerických řidičů elektromobilů zvažuje přechod zpět ke spalovacím motorům, zjistil spotřebitelský průzkum. Celosvětově je toto číslo nižší, přesto o návratu k benzínu a naftě uvažuje skoro třetina dotázaných.