Prezident Petr Pavel 12. dubna dopoledne navštívil generální štáb české armády v pražských Dejvicích, zajímal se o modernizaci české armády a s tím souvisejícím financováním. Po skončení tříhodinového jednání, kdy se setkal i s náčelníkem generálního štábu Karlem Řehkou, sdělil ČTK, že mluvil s vedením armády o bezpečnostní situaci. Zmínil rovněž svoji plánovanou návštěvu Ukrajiny, na kterou se chystá v průběhu dubna.

„Hlavně jsem se přijel poinformovat o aktuálním stavu armády, stavu modernizace, projektů, které jsou v běhu a které jsou připravované, stavu financování těchto projektů, ale pak také bezpečnostní situaci především s ohledem na plánovanou a připravovanou návštěvu na Ukrajině,” sdělil prezident po ukončení jednání.

S vedením armády mluvil ohledně války na Ukrajině a zajímal se, jaká technika byla na Ukrajinu již dodána, co ještě tato napadená země požaduje a čím jí Česko může pomoci.

„Čím jsme schopni přispět, jak z hlediska materiálu, techniky, tak třeba i výcviku ukrajinských vojáků,” dodal podle ČTK.

Odpoledne se prezident poprvé zúčastní zasedání Bezpečností rady státu ve Strakově akademii. Bližší podrobnosti o tom úřad vlády ČR nezveřejnil, předpokládá se, že se rada bude věnovat situaci na Ukrajině a dopady války.

Petr Pavel v minulosti byl náčelníkem generálního štábu a v této pozici armádě velel do r. 2015, než odešel do Vojenského výboru NATO, kde působil do r. 2018.