Redakce Epoch Times

13. 4. 2023

Pod záštitou Ústavně-právního výboru Poslanecké sněmovny uspořádal Spolek Šalamoun a n. f. NEVINA seminář, který poskytl slovo expertům, politikům a občanům, kteří se snaží o nápravu české justice nebo těm, kteří byli selháním justice poškozeni. Na semináři vystoupili mimo jiné i bývalí ministři spravedlnosti.

Jedním z diskutovaných témat byla mimo jiné „absolutní nepřítomnost zodpovědnosti státních zástupců ale i soudců, kteří nejsou trestáni za nesprávné kroky“.

Bývalá ministryně spravedlnosti na semináři prohlásila, že „postavit se státnímu zastupitelství vás může stát místo,“ uvedla Helena Válková, která byla podle svých slov „donucena k rezignaci“ právě proto, že neodsouhlasila větší pravomoci pro státní zástupce. „Pohnout se státním zastupitelstvím je nejenom obtížné, ale i nebezpečné,“ uvedla Válková.

Organizátoři oznámili, že nikdo ze státních zástupců ani soudců pozvání na seminář nepřijal. Soudní kruhy se omluvily, státní zastupitelství na pozvání údajně „vůbec nereagovalo“.

Video-záznam celé konference naleznete zde.

Na semináři měl být představen druhý díl knihy nazvané Zločiny beze zbraní, která shrnuje problematické případy české justice. Podle autorky knihy paní Marie Formáčkové kniha obsahuje případy, kdy soudce soudil opilý nebo pod vlivem léků, nebo případy, kdy si soudce dokonce ani nepročetl soudní spis a vydával rozhodnutí.

Před pořádáním semináře byl prodej a šíření knihy zakázán předběžným opatřením Městského soudu v Brně.

„Je těžko uvěřitelné, že téměř 34 let po sametové revoluci jsou opět zakazovány z rozhodnutí soudu knihy, a to nikoliv kvůli neautorizovaným obrázkům či fotkám, ale jen a výhradně kvůli obsahu,“ komentoval opatření soudu předseda Spolku Šalamoun, pan Václav Peričevič. „Je na místě připomenout důležitý fakt, že poslední knihou, která byla v České republice zakázána, byla kniha od autora Adolfa Hitlera, kterou si ale dnes už můžete oficiálně zakoupit.“ 

Kniha obsahuje například kauzu Petra Kramného, kauzu Vlasty Parkanové, Iva Rittiga, Martina Balhara nebo kauzu Andreje Babiše a podle Peričeviče poukazuje „v řadě případů na selhání české justice“.

Čestný předseda Spolku Šalamoun John Bok označil zákaz prodeje knihy za „návrat do doby totality a omezování svobody slova“.

Záznam konference probíhá na stránkách Poslanecké sněmovny a bude dostupný v archivu zde.

Seminář v Poslanecké sněmovně nazvaný „(Ne)Spravedlnost v české justici a její excesy“. (Milan Kajínek / The Epoch Times)

Související témata

Související články

Přečtěte si také

Jak strávit 24 hodin v Barceloně
Jak strávit 24 hodin v Barceloně

Máte-li na návštěvu hlavního města Katalánska jen jeden den, poradíme vám, jak poznat jeho vynikající kuchyni, architektonické ikony a bujarý pouliční život.

Ano, i vy můžete pěstovat růže – není to tak složité, jak si myslíte
Ano, i vy můžete pěstovat růže – není to tak složité, jak si myslíte

Odborníci na růže vyvracejí běžné mýty a odhalují tajemství bujných a zdravých květů.

Bývalá agentka tajné služby radí: 6 způsobů, jak naučit děti vyhýbat se nebezpečí
Bývalá agentka tajné služby radí: 6 způsobů, jak naučit děti vyhýbat se nebezpečí

Získejte cenné rady od bývalé agentky tajné služby, jak chránit svou rodinu a připravit děti na životní výzvy.

Kurkuma: Přírodní první pomoc při zánětech, bolestech, horečce a dalších potížích
Kurkuma: Přírodní první pomoc při zánětech, bolestech, horečce a dalších potížích

Kurkuma je koření, které pochází z oddenku rostliny Curcuma longa. Jako potravina i lék se bezpečně používá již více než 5 000 let.

Unijní lídři budou řešit nejvyšší posty v EU, nejspíš podpoří von der Leyenovou
Unijní lídři budou řešit nejvyšší posty v EU, nejspíš podpoří von der Leyenovou

Vzhledem k vítězství Evropské lidové strany (EPP) by měla funkci předsedkyně Evropské komise obhájit Ursula von der Leyenová.