Epoch Times Německo

17. 4. 2023

Sobota byla historickým dnem pro energetickou politiku v Německu – vstoupilo v platnost ukončení provozu jaderných elektráren. Přesto debata o jaderné energetice nadále doutná.

Podle generálního ředitele společnosti PreussenElektra Guida Knotta je ukončení výroby elektřiny z jaderné energie v Německu pro zaměstnance elektrárny Isar 2 „velmi emotivním aktem“. Představa, že elektrárna „pak už nebude znovu připojena k síti, je pro kolegy těžká“, řekl šéf energetické společnosti v sobotu v areálu v Niederessenbachu listu Bayerischer Rundfunk.

Šéf elektrárny Carsten Müller hovořil o „posledním těžkém kroku“, aby byla elektrárna nakonec odpojena od sítě. V uplynulých týdnech se nám „dostalo velkého povzbuzení a podpory“, řekl Müller. Velmi ho potěšilo, že se tolik lidí „postavilo“ za jadernou energii. Politické rozhodnutí je však podle něj „samozřejmě jasné“: „Dnes večer se odpojíme od sítě.“

V sobotu o půlnoci přestaly vyrábět elektřinu poslední tři zbývající jaderné elektrárny v Německu. Kromě Isaru 2 v Bavorsku jsou to Neckarwestheim v Bádensku-Württembersku a Emsland v Dolním Sasku. Po šesti desetiletích tak v Německu končí éra jaderné energetiky.

Ve skutečnosti měly být jaderné elektrárny odstaveny již na konci loňského roku. Rozhodla o tom koalice CDU/CSU a FDP v reakci na katastrofu reaktorů ve Fukušimě. Kvůli ruské agresivní válce proti Ukrajině se však koaliční vláda loni rozhodla ponechat tři reaktory v provozu i přes zimu.

Debata pokračuje

Přibližně před 62 lety byla v Německu uvedena do provozu první komerční jaderná elektrárna – nyní se tři zbývající reaktory v Německu odstavují. Přestože věk jaderné energetiky v této zemi končí, debata doutnala i několik hodin před tím, než měl být elektrárny odstaveny.

Zatímco ministryně životního prostředí Steffi Lemkeová (Zelení) dala najevo úlevu nad tímto krokem a odpůrci jaderné energetiky chtějí v několika městech ukončení provozu jaderných elektráren oslavit, FDP to označila za „strategickou chybu“.

Generální tajemník FDP Bijan Djir-Sarai vyzval k tomu, aby se od této technologie zcela neupustilo. „Jaderná energie musí mít v Německu budoucnost i po ukončení výroby,“ řekl v rozhovoru pro berlínskou agenturu Deutsche Presse-Agentur. „To zahrnuje rozšíření výzkumu v oblasti jaderné fúze a využití možností, které nabízejí nové a bezpečnější technologie jaderného štěpení.“

Pokud by záleželo na vůdci FDP Christianu Lindnerovi, měly by být tři jaderné elektrárny ponechány v záloze, a ne demontovány. „Kdybychom je měli uvést do provozu v příštích dvou nebo třech letech, měli bychom tuto šanci,“ řekl ministr financí v pátek večer televizní stanici Welt. To by se však nepodařilo kvůli koaličnímu partnerovi, Zeleným.

Bavorský premiér Markus Söder v pátek večer v rozhovoru v pořadu Tagesthemen na ARD řekl, že věří v nový začátek jaderné energetiky. „Cítíme tuto velkou energetickou krizi, potřebujeme každý kousek energie,“ řekl politik CSU. ARD vysílala „Tagesthemen“ živě z areálu jaderné elektrárny Isar 2 v Dolním Bavorsku. Ve speciálním 45minutovém vydání moderátor Ingo Zamperoni informoval o své exkluzivní návštěvě elektrárny.

Hesenský premiér Boris Rhein vyzval k dalšímu výzkumu nových technologií. „Válka na Ukrajině a energetická krize nám ukazují, že musíme zaujmout široký přístup. Zejména s ohledem na ukončení jaderné energetiky musíme podporovat výzkum, který je otevřený novým technologiím. Nejen k postupnému vyřazování, ale také k postupnému zavádění,“ řekl listu Frankfurter Allgemeine Zeitung.

Odstavením tří reaktorů skutečná práce na vyřazování jaderné energie teprve začíná. „Jadernou energii jsme v naší zemi využívali asi tři generace a produkovali jsme odpad, který bude nebezpečný ještě 30 000 generací. Tuto odpovědnost předáváme našim vnukům, pravnukům a mnoha dalším generacím,“ řekl Lemke s odkazem na úkoly, které německou společnost čekají. Celkem je v Německu třeba ještě demontovat více než 30 jaderných elektráren.

Z původního článku německé redakce deníku The Epoch Times přeložila G. K.

Přečtěte si také

Studentské eurovolby vyhrála koalice Spolu před Přísahou s Motoristy a Piráty
Studentské eurovolby vyhrála koalice Spolu před Přísahou s Motoristy a Piráty

Studentské volby do Evropského parlamentu letos vyhrála koalice Spolu (ODS, KDU-ČSL, TOP 09) s 15,2 procenta hlasů.

Fiala: Palestinu nemá smysl uznat, když není jasné, kdo ji představuje
Fiala: Palestinu nemá smysl uznat, když není jasné, kdo ji představuje

Palestinu nemá smysl uznat jako stát, když není jasné, kdo a na jakém území ji představuje, řekl dnes premiér Petr Fiala.

Žádný chytrý telefon do 12 let, žádné sociální sítě do 15 let: Francouzi chtějí přísnější regulaci
Žádný chytrý telefon do 12 let, žádné sociální sítě do 15 let: Francouzi chtějí přísnější regulaci

Podle průzkumu se mnoho Francouzů obává dopadu sociálních sítí a chce přísnější regulaci. Šéf vlády Macron je také pro celoevropské stanovení věkové hranice pro dosažení plnoletosti v oblasti digitálních technologií na 15 let.

Čínská armáda uvedla, že zahájila manévry kolem Tchaj-wanu
Čínská armáda uvedla, že zahájila manévry kolem Tchaj-wanu

Čínská armáda dnes v okolí Tchaj-wanu zahájila cvičení, do kterého zapojila různé druhy vojsk.

Někdejší Trumpova rivalka v boji o stranickou nominaci řekla, že ho bude volit
Někdejší Trumpova rivalka v boji o stranickou nominaci řekla, že ho bude volit

Nikki Haleyová, která se do března ucházela o republikánskou nominaci do listopadových prezidentských voleb, dnes řekla, že svůj hlas dá Donaldu Trumpovi.