Zdenka Danková

18. 4. 2023

„Zoo Jihlava je inspirativním místem, obzvlášť pak Centrum environmentální výchovy PodpoVRCH. Děti se tady mohou v učebnách podobných jeskyni nebo lodi dozvědět víc o zvířatech, přírodě i ekologii,“ ujistil se ministr životního prostředí Petr Hladík během své páteční návštěvy v centru PodpoVRCHem.

Vzdělávací centrum PodpoVRCH, které je součástí Zoologické zahrady Jihlava, bylo otevřeno v roce 2011. Za tu dobu prošly jeho prostorami tisíce dětí a každoročně zde absolvují stovky programů. Kromě vzdělávacích programů a akcí pro veřejnost slouží centrum i pro různá setkání.

V pátek 14. dubna poskytlo svoje prostory diskuzi na téma vodíkových technologií. U kulatého stolu se zástupci Ministerstva životního prostředí, Ministerstva průmyslu a obchodu a Ministerstva dopravy diskutovali zástupci města Jihlava, Kraje Vysočina a také zástupci firem a soukromého sektoru, kteří se vodíkem zabývají.

Ministerstvo podporuje výukové programy i další aktivity vzdělávacího centra, jako třeba vydání karet Poklady jihlavské zoo nebo samoobslužný program Zoo v kufru.

„Proto jsme byli velice rádi, že jsme ministrovi mohli představit naše prostory a ukázat mu, kde se děti vzdělávají,“ řekla vedoucí centra PodpoVRCH Pavla Jarošová.

Ministra zaujaly tematicky laděné učebny a třeba i zmiňovaný samoobslužný kufr a zmínil:

„Je skvělé, jak je centrum přímo propojeno se zoo a děti tak mohou být v přímém kontaktu se zvířaty. Fakt, že tu výukou projde ročně deset tisíc dětí, mi přijde skvělý. Bezkonkurenčně je právě centrum PodpoVRCH jedno z nejlepších míst, kde se děti mohou vzdělávat.“

Ministr si odvezl i jeden z nových ekosuvenýrů, hmyzí hotel. (Daniela Oberreiterová)

„Potěšilo nás, že ministr ocenil naše prostory i práci v oblasti vzdělávání,“ zkonstatoval ředitel jihlavské zoo Jan Vašák. Jako poděkování za podporu centra i zahrady zaměstnanci připravili pro ministra balíček, ve kterém objevil i novinky z ekosuvenýrů – hmyzí hotel.“

„Předám ho svým dětem, oni si ho už postaví samy, předpokládám, že to nebude tak složité,“ řekl ministr s úsměvem na závěr.

Přečtěte si také

Sebevraždy: Postrach nadměrného schvalování antidepresiv
Sebevraždy: Postrach nadměrného schvalování antidepresiv

Antidepresiva se předepisují více než jen na depresi a jejich důsledkem je zvýšené riziko sebevražd.

„Děkuji za bolest, jež učí mne se tázat.“ Legendární Karel Kryl by se dnes dožil osmdesátky
„Děkuji za bolest, jež učí mne se tázat.“ Legendární Karel Kryl by se dnes dožil osmdesátky

Dnes je tomu právě 80 let od narození „malého velkého muže“ Karla Kryla, jedné z ikon odporu proti okupaci v srpnu 1968 i sametové revoluci v roce 1989. Hluboké myšlenky, které zaznívají v jeho písních, dodávaly odvahu těm, kteří se nebáli jim naslouchat za doby totality, a promlouvají k lidem i dnes.

Bidenův syn neuspěl se žádostí o zamítnutí obžaloby v případu nákupu zbraně
Bidenův syn neuspěl se žádostí o zamítnutí obžaloby v případu nákupu zbraně

Dlouhotrvající kauzy kolem prezidentova syna přitom zahrnují mnoho úrovní, od etických otázek ohledně jeho podnikání, přes trestní vyšetřování až po informace o jeho zapojení do korupčních aktivit.

Festival Open House Praha 2024 otevírá jubilejní ročník. Hlavní město otevře brány architektury
Festival Open House Praha 2024 otevírá jubilejní ročník. Hlavní město otevře brány architektury

Objevte pražské architektonické skvosty na festivalu Open House Praha. Připraven je bohatý program a zpřístupněno bude 115 budov zdarma.

Od země ke hvězdám: obrovské nákupy pozemků Billa Gatese v USA
Od země ke hvězdám: obrovské nákupy pozemků Billa Gatese v USA

Zatímco miliardář Bill Gates se v době koronaviru proslavil především svým zapojením do očkování, spoluzakladatel Microsoftu se od té doby stal největším vlastníkem zemědělské půdy v USA. Nadace Billa a Melindy Gatesových je největším propagátorem genetického inženýrství na světě. Blíží se změna doby v zemědělství?