Emel Akan

19. 4. 2023

Bílý dům v úterý kritizoval čínský režim za provozování tajné policejní stanice v čínské čtvrti na Manhattanu a varoval, že americká vláda nebude tolerovat útoky režimu na jednotlivce na americké půdě.

„Americká vláda jasně řekla, že použijeme všechny dostupné nástroje k ochraně amerických občanů a dalších osob v USA před nadnárodními represemi a jinými formami zahraničního zhoubného vlivu,“ uvedla na úterním brífinku tisková mluvčí Bílého domu Karine Jean-Pierreová.

„Nebudeme tolerovat, aby vláda Čínské lidové republiky nebo jakákoli jiná zahraniční vláda obtěžovala nebo ohrožovala americké osoby,“ dodala.

FBI 17. dubna zatkla dva muže na základě obvinění z provozování tajné čínské policejní stanice v čínské čtvrti na Manhattanu. Podle žalobců se tyto osoby spolčily, aby pracovaly jako agenti Komunistické strany Číny (KS Číny) a plnily příkazy režimu s cílem sledovat a umlčet čínské disidenty ve Spojených státech.

Tajná policejní stanice v New Yorku je považována za jednu z více než 100 policejních stanic čínského režimu po celém světě.

Ministerstvo spravedlnosti oznámilo zatčení a obvinění jako „významnou záležitost národní bezpečnosti“.

Okresní prokurátor Breon Peace uvedl, že zatčení odhalilo rozsáhlé porušování suverenity USA ze strany KS Číny a také hrubé porušení mezinárodního práva.

„Toto stíhání odhaluje flagrantní porušení suverenity našeho národa ze strany čínské vlády, která zřídila tajnou policejní stanici uprostřed New Yorku,“ řekl Peace na tiskové konferenci 17. dubna v Brooklynu. „Jen si představte, že by newyorská policie otevřela neohlášenou tajnou policejní stanici v Pekingu.“

Peace dodal, že oba obvinění úzce spolupracovali s čínským ministerstvem veřejné bezpečnosti na realizaci nadnárodních represivních programů ve Spojených státech.

Mluvčí čínského ministerstva zahraničí Wang Wen-pin v úterý popřel tvrzení USA o čínské tajné policejní stanici v New Yorku. Wang na tiskové konferenci prohlásil, že tyto údajné policejní stanice neexistují a že Čína se drží politiky nevměšování se do dění v jiných zemích.

Podle soudních dokumentů však jeden z obviněných, Lu Ťien-wang, pracuje pro KS Číny ve Spojených státech nejméně od roku 2015.

Během návštěvy čínského vůdce Si Ťin-pchinga ve Spojených státech v roce 2015 byl Lu pověřen organizací kontra-protestů proti demonstracím duchovní skupiny Falun Gong, která je v Číně od roku 1999 tvrdě pronásledována.

Čínský konzulát v New Yorku požádal Lua, aby v novinách zveřejnil materiály kritizující Falun Gong. Dle svých slov tak ale Lu neučinil. Uvedl však, že pomáhal při přepravě členů své organizace do Washingtonu autobusy.

„Každý člen sdružení měl dostal od konzulátu 60 dolarů. Každý autobus měl kontaktní místo, které mělo vyplatit hotovost z konzulátu,“ řekl vyšetřovatelům, uvádí se v podání. „Lidé by necestovali jen z New Yorku, ale také z Filadelfie. Pokaždé by jelo několik set lidí.“

Překlad původního článku americké redakce: Juraj Skovajsa

Související články

Přečtěte si také

Adam Vojtěch
Zdravotní pojišťovny by měly mít podle Vojtěcha stejné zákonné podmínky

Všechny zdravotní pojišťovny by měly mít podle ministra zdravotnictví Adama Vojtěcha (za ANO) pro své fungování stejné zákonné podmínky.

Znovu a citelněji – akcelerační zóny se mají kvůli větrníkům měnit

Vládní koalice chystá změny ve stanovování akceleračních zón, které mají uspíšit výstavbu obnovitelných zdrojů. Podle Havlíčka by se měly větrné elektrárny odsunout do oblastí, kde nebudou lidem zasahovat do života.

Andrej Babiš
Premiér odpověděl, zda uspořádá střetnutí vědců ze dvou táborů k zhodnocení epidemických opatření za covidu

Premiér Andrej Babiš odpověděl na otázku, zda plánuje uspořádat debatu pro odbornou diskusi za účasti kvalifikovaných vědců a lékařů z celého názorového spektra, která by zhodnotila prováděná epidemická opatření.

Okamura: Drobní podnikatelé si budou moct vybrat mezi paušální daní a EET

Ministryně financí Alena Schillerová připravuje zákon, který by obnovil EET. Evidence by měla začít fungovat od příštího roku.

Britský premiér Starmer čelí tlaku na rezignaci kvůli kauze Epstein

Britský premiér Keir Starmer dnes promluví k labouristickým zákonodárcům ve snaze upevnit svou pozici poté, co ho část spolustraníků včetně lídra skotských labouristů Anase Sarwara vyzvala k rezignaci, píše agentura AP.

WHO pořádala pandemické cvičení. Šlo o simulaci šíření respirační nemoci

Světová zdravotnická organizace koncem prosince 2025 organizovala pandemické cvičení s respiračním onemocněním mezinárodního rozsahu.

Rubio vyzval k omilostnění Jimmyho Laie, který byl odsouzen k dvaceti letům vězení

Americký ministr zahraničí Marco Rubio označil dnešní rozsudek nad hongkongským prodemokratickým aktivistou Jimmym Laiem za nespravedlivý a tragický závěr případu a vyzval k jeho omilostnění, píší agentury.

V Japonsku znovu spustili reaktor v největší jaderné elektrárně na světě

Zařízení, které se nachází v prefektuře Niigata severozápadně od Tokia, mělo být poprvé od havárie jaderné elektrárny Fukušima z roku 2011 spuštěno už v lednu,

Skrytě rizikové „zdravé“ potraviny a jejich vliv na srdce

I potraviny považované za zdravé mohou při pravidelné konzumaci zatěžovat srdce. Přehled skrytých rizik ve stravě a doporučení kardiologů, jak je v běžném jídelníčku omezit.