Zdenka Danková

21. 4. 2023

Česká armáda na svém oficiálním twitterovém účtu představila změnu bojové potravy. Jde o balíček, tzv. BDPi – „bojová dávka potravy určená pro zajištění plnohodnotného denního příjmu stravy pro jednotlivce v bojové akci. Jednoduchá na přípravu, velká škála jídel, vysoká kvalita a nutriční hodnota. Plnohodnotné jídlo i v těch nejnáročnějších podmínkách“.

„Staré BDPéčka všichni známe,“ říká vojákyně na armádním Twitteru. „Představíme vám BDPéčka, které se skládají z více částí. Snídaně, oběd i večeře. K zavedení do armády bylo sledováno více kritérií. Aby bylo jídlo vyvážené, lehce stravitelné a plné energie – a to je splněné na jedničku,“ tvrdí vojákyně.

„K celodennímu jídlu máme doplňky – vak s dřevěnou lžící (známe, milujeme), sušené maso a energetický gel. Balíčky obsahují i zeleninu, křehké plátky, cukry… „A na večeři bych si ohřála – strapačky se zelím a se slaninou,“ zálibně ochutnává žena v zeleném. „Výběr je veliký, vybere si jak vegetarián, tak masožravec, tak vegan.“

„Chutná, a já vám přeji dobrou chuť a uvidíme se v lese,“ loučí se po představení armádní novinky.

Z původního balení v krabici, jež obsahovala konzervy, se stal pytlík obsahující další sáčky. Je v něm přidán i speciální pytlík určený k ohřevu jídla. Armáda vysvětluje, že balíček s jídlem se ponoří do toho „ohřívacího“ naplněného vodou, a díky chemické reakci se tak jídlo ohřeje. Vojáci tak mohou pojíst ohřáté jídlo i v zimním období.

Podle armády voják nesmí zanechávat po sobě žádné odpadky – všechny vyprázdněné sáčky se musí vložit zpět do batohu a odnést.

bojove davky
Bojové dávky potravin, ilustr. foto. (army.cz)

Pod propagačním videem se na Twitteru objevily komentáře, jako např. Hany O´ Tea píše:

„Oproti ´videu´ pokrok, ale pořád zbytečně veliký objem v batohu. Inspirujte se u ostatních zemí s MRE i dále, prosím.“

Přidal se také uživatel JuHo: „Nenapadlo vás to dát do menších obalů, jako maj třeba US MRE? Ten pytel se mi zdá zbytečně velkej.“

Dogtorr, asi vysloužilec, při této příležitosti vzpomíná: „My jsme fasovali KDPéčka a to byla bašta! Bigoš polní vzduchem chlazený!“

„Pokrok z dávek ve stylu 90. let do období 2010. Bohužel je rok 2023 a jídlu sousedních armád tohle nesahá chutí, objemem i kvalitou ani po kotníky. Hledal bych inspiraci třeba u Nizozemců jejichž MREs jsou úplně skvělý,“ komentuje novinku Barong’s warrior.

Zajímavostí je, že BDP jsou určeny i civilistům, kteří by se nacházeli ve svízelné situaci. Proto je přihlédnuto k různým zvyklostem národů, aby si každý mohl vybrat jídlo, které nezasahuje do jeho kultury. Balíčky mohou posloužit i jako humanitární pomoc.  

Přečtěte si také

Javier Milei v Praze: Svoboda je klíč
Javier Milei v Praze: Svoboda je klíč

V Žofínském paláci v Praze dnes vystoupila celebrita světové politiky, ekonom a prezident Argentiny Javier Milei, který se s přítomnými podělil v několika desítkách minut o své myšlenky.

Ministryně Černochová jednala s argentinským protějškem Petrim o prohloubení spolupráce v obranném průmyslu
Ministryně Černochová jednala s argentinským protějškem Petrim o prohloubení spolupráce v obranném průmyslu

O prohloubení bilaterální spolupráce v obranném průmyslu i současných bezpečnostních výzvách dnes v Praze jednala ministryně obrany Jana Černochová (ODS) se svým argentinským protějškem Luisem Alfonsem Petrim.

Evropská unie potvrdila 1,4 miliardy eur ze zmrazených ruských aktiv pro Kyjev
Evropská unie potvrdila 1,4 miliardy eur ze zmrazených ruských aktiv pro Kyjev

Evropská unie potvrdila 1,4 miliardy eur (34,9 miliardy Kč) z výnosů ruských aktiv zmrazených v Evropě pro Ukrajinu, uvedl šéf unijní diplomacie Josep Borrell

Skoro polovina majitelů elektromobilů v USA zvažuje návrat ke „spalovákům“
Skoro polovina majitelů elektromobilů v USA zvažuje návrat ke „spalovákům“

Téměř polovina amerických řidičů elektromobilů zvažuje přechod zpět ke spalovacím motorům, zjistil spotřebitelský průzkum. Celosvětově je toto číslo nižší, přesto o návratu k benzínu a naftě uvažuje skoro třetina dotázaných.

Češi se podílí na výzkumu rentgenové dvojhvězdy v Mléčné dráze
Češi se podílí na výzkumu rentgenové dvojhvězdy v Mléčné dráze

Čeští vědci se podílí na průlomovém výzkumu takzvané rentgenové dvojhvězdy. Jde o jeden z nejenergetičtějších úkazů ve vesmíru.