Česká armáda na svém oficiálním twitterovém účtu představila změnu bojové potravy. Jde o balíček, tzv. BDPi – „bojová dávka potravy určená pro zajištění plnohodnotného denního příjmu stravy pro jednotlivce v bojové akci. Jednoduchá na přípravu, velká škála jídel, vysoká kvalita a nutriční hodnota. Plnohodnotné jídlo i v těch nejnáročnějších podmínkách“.

„Staré BDPéčka všichni známe,“ říká vojákyně na armádním Twitteru. „Představíme vám BDPéčka, které se skládají z více částí. Snídaně, oběd i večeře. K zavedení do armády bylo sledováno více kritérií. Aby bylo jídlo vyvážené, lehce stravitelné a plné energie – a to je splněné na jedničku,“ tvrdí vojákyně.

„K celodennímu jídlu máme doplňky – vak s dřevěnou lžící (známe, milujeme), sušené maso a energetický gel. Balíčky obsahují i zeleninu, křehké plátky, cukry… „A na večeři bych si ohřála – strapačky se zelím a se slaninou,“ zálibně ochutnává žena v zeleném. „Výběr je veliký, vybere si jak vegetarián, tak masožravec, tak vegan.“

„Chutná, a já vám přeji dobrou chuť a uvidíme se v lese,“ loučí se po představení armádní novinky.

Z původního balení v krabici, jež obsahovala konzervy, se stal pytlík obsahující další sáčky. Je v něm přidán i speciální pytlík určený k ohřevu jídla. Armáda vysvětluje, že balíček s jídlem se ponoří do toho „ohřívacího“ naplněného vodou, a díky chemické reakci se tak jídlo ohřeje. Vojáci tak mohou pojíst ohřáté jídlo i v zimním období.

Podle armády voják nesmí zanechávat po sobě žádné odpadky – všechny vyprázdněné sáčky se musí vložit zpět do batohu a odnést.

bojove davky
Bojové dávky potravin, ilustr. foto. (army.cz)

Pod propagačním videem se na Twitteru objevily komentáře, jako např. Hany O´ Tea píše:

„Oproti ´videu´ pokrok, ale pořád zbytečně veliký objem v batohu. Inspirujte se u ostatních zemí s MRE i dále, prosím.“

Přidal se také uživatel JuHo: „Nenapadlo vás to dát do menších obalů, jako maj třeba US MRE? Ten pytel se mi zdá zbytečně velkej.“

Dogtorr, asi vysloužilec, při této příležitosti vzpomíná: „My jsme fasovali KDPéčka a to byla bašta! Bigoš polní vzduchem chlazený!“

„Pokrok z dávek ve stylu 90. let do období 2010. Bohužel je rok 2023 a jídlu sousedních armád tohle nesahá chutí, objemem i kvalitou ani po kotníky. Hledal bych inspiraci třeba u Nizozemců jejichž MREs jsou úplně skvělý,“ komentuje novinku Barong’s warrior.

Zajímavostí je, že BDP jsou určeny i civilistům, kteří by se nacházeli ve svízelné situaci. Proto je přihlédnuto k různým zvyklostem národů, aby si každý mohl vybrat jídlo, které nezasahuje do jeho kultury. Balíčky mohou posloužit i jako humanitární pomoc.