Analýza zpráv

24. duben 2023 bude známý jako den, který otřásl americkým kabelovým zpravodajstvím: Hvězdný moderátor Tucker Carlson skončil ve Fox News a další moderátorská star Don Lemon na CNN.

Fox News uvedla, že se s Carlsonem rozešli, zatímco Lemon na Twitteru uvedl, že byl propuštěn.

„Fox News Media a Tucker Carlson se dohodli na rozdělení svých cest. Děkujeme mu za jeho službu televizi jako moderátorovi a předtím jako přispěvateli,“ uvedla Fox v prohlášení. „Poslední pořad pana Carlsona byl v pátek 21. dubna.“

Carlsonův pořad „Tucker Carlson Tonight“ byl každý všední večer nejsledovanějším pořadem kabelového zpravodajství v USA a v loňském roce měl průměrnou sledovanost 3,3 milionu diváků na jeden díl. Carlsonův výkonný producent Justin Wells skončil ve Fox News také.

„Nedokážu si představit větší osobnost kabelového zpravodajství nebo dokonce ve vysílání televizních stanic, která by ovlivňovala zprávy, ať už pozitivně nebo negativně, tak jako Tucker Carlson,“ řekl deníku The Epoch Times Curtis Houck, vedoucí redaktor Media Research Center pro NewsBusters.

„Má to obrovský dopad na mediální ekosystém,“ dodal Houck a poznamenal, že levice už nemá „svůj hlavní boxovací pytel, přinejmenším dočasně, dokud si nenajde cestu dál a nepostaví se na nohy v jiném mediálním podniku nebo kdekoli, kde se rozhodne skončit, pokud vůbec někde“.

Není přesně jasné, proč se cesty Fox News a Carlsona rozešly. Jedním z náznaků, že Carlson nevěděl, že jeho dny v televizi jsou sečteny, bylo rozloučení v pátečním pořadu, kdy řekl „v pondělí jsme zpět“.

Televize Newsmax, konkurenční stanice Fox News, která nemá ani zdaleka takovou sledovanost, si Carlsonův odchod ze stanice „vychutnala“.

„Fox News se už nějakou dobu snaží stát se establishmentovým médiem a odchod Tuckera Carlsona je v tomto úsilí velkým milníkem,“ uvedl v prohlášení generální ředitel Newsmaxu Chris Ruddy. „Miliony diváků, kteří měli rádi starou Fox News, přešli na Newsmax a Tuckerův odchod to ještě víc podpoří.“

Donald Trump mladší a bývalá moderátorská hvězda Fox News Megyn Kellyová Carlsonovo odvolání kritizovali.

„Myslím, že to věci změní napořád. Je jedním z mála hlasů v republikánské straně, který by poukázal na nesmysly ze strany senátorů, guvernérů a dalších republikánských členů. Víte, skutečný myšlenkový vůdce konzervatismu,“ řekl Trump mladší v podcastu zakladatele Turning Point USA Charlieho Kirka.

„Ze strany Foxu jde o strašný krok a pro Tuckera Carlsona je to skvělá věc,“ řekla Kelly ve svém podcastu.

Nad odchodem Carlsona nejásali či krok stanice dokonce kritizovali i někteří levicově naklonění političtí komentátoři, jako např. Jimmy Dore, či kandidát demokratů na prezidenta R. F. Kennedy ml.

Demokraté naopak zpravidla nad Carlsonovým odchodem jásali.

„Je příjemné slyšet, že jedna z nejrozporuplnějších, nejrasističtějších a nejničivějších sil v televizi končí ve svém pořadu v hlavním vysílacím čase. Tucker Carlson nám nebude chybět,“ napsal na Twitteru kongresman Robert Garcia.

„Tento pořad byl stokou nesčetných lží a nenávisti chrlených každý večer. Jeden z předních popíračů voleb a odpůrců demokracie v Americe i v zahraničí už nebude mít prostor v hlavním vysílacím čase. To je dobře,“ napsal na Twitteru demokratický kongresman Bill Pascrell mladší.

Carlson na žádost The Epoch Times o komentář neodpověděl a k odchodu se zatím nevyjádřil ani na svém Twitteru.

Konzervativní mediální analytik Jon Nicosia, který byl redaktorem serveru Mediaite, řekl deníku The Epoch Times, že Carlsonovi se navzdory jeho popularitě podařilo vyprovokovat vyšší vedení Fox News.

„Ve Foxu vám toho projde hodně, ale nemůžete… kritizovat vedení není něco, co by [tolerovali],“ řekl.

„Můžete tam říkat spoustu věcí, ale když ztrapníte vedení, je jim jedno, jak jste populární,“ dodal.

Zpravodajství Fox News do doby publikování této zprávy na žádost o komentář neodpověděl.

Překlad a redakční úprava původního článku: Juraj Skovajsa