V pátek 28. dubna byl vyhlášen letecký poplach nad většinou ukrajinského území, kromě západní části. Podle úřadů se obráncům podařilo všech 11 raket sestřelit. Právě v tento den do Kyjeva přicestoval český prezident Petr Pavel. Byla to jeho déle plánovaná cesta, o které uvažoval spolu se slovenskou prezidentkou Zuzanou Čaputovou.

Během cesty přes Polsko, kde nasedli do vlaku, cestovali s řadou bezpečnostních opatření. Podle čt24.cz chodbičkou vlaku procházeli ozbrojení policisté a neustále hlídkovali. Kvůli bezpečnosti byli i vrcholní politici požádáni, aby vypnuli své mobilní telefony.

Po přicestování na místo přátelsky uvítal Petra Pavla bývalý ukrajinský diplomat Yevhen Perebyinis: „Bylo pro mě ctí uvítat @prezidentpavel v Kyjevě u příležitostí jeho první návštěvy Ukrajiny,“  tweetnul bývalý velvyslanec Ukrajiny Yevhen Perebyinis, který osobně českého prezidenta uvítal, jakmile vystoupil z vlaku.

Podle stream.cz prezident Petr Pavel po příjezdu na Ukrajinu s doprovodem a spolu se slovenskou prezidentkou zamířil do vybombardované Borodjanky na předměstí Kyjeva. Mezi ruinami obytných domů si povzdechl, že doufal, že ´už to nikdy neuvidí takhle zblízka´.

Současně uvedl, že je přesvědčený, že ruské útoky na civilní objekty a obyvatelstvo nejsou žádnými chybami, jak se snaží Rusko tvrdit, ale promyšleným plánem. Konstatoval, že útoky na civilisty musely být záměrné, nemohlo to být omylem chybné navigace, jinak to pochopit nelze

Následně položil květiny v místě nalezeného masového hrobu ve městě Buča. Odpoledne jednal s prezidentem Ukrajiny Volodymyrem Zelenským, uvedl stream.cz.

„Válku jsem zažil. Doufal jsem, že podobné obrázky už nikdy neuvidím. Realita v Dnipru ale ukazuje, že jsme se z historie nepoučili. Ruská válka proti Ukrajině je barbarské vraždění civilistů. Čest památce 46 obětem ruského útoku. Zemřeli uprostřed svátků, doma, kde se cítili v bezpečí,“ konstatoval prezident Petr Pavel na svém Twitteru.

„Naše první společná zahraniční návštěva s @PresidentCZ na Ukrajinu přináší poselství přátelství, solidarity a podpory. Slovensko, Česko a Ukrajina sdílejí části společné historie – a sdílíme i naši společnou budoucnost,“ napsala k tomu Zuzana Čaputová.

„Odhodlání prezidenta Ukrajiny bránit svou zemi a vést Ukrajinu ke spravedlivému míru zůstává neochvějné. Včera jsme velmi užitečně diskutovali o tom, jak můžeme dále prohloubit spolupráci mezi našimi zeměmi a pokračovat v naší podpoře,“ dodala 29. dubna Zuzana Čaputová, slovenská prezidentka, k jednání s ukrajinským prezidentem Volodymyrem Zelenskym.

„Kvůli válce mnoho Ukrajinců ztratilo svůj domov. Asi 200 tisíc z nich našlo útočiště v Dnipru. Zajištění důstojných podmínek pro jejich život je klíčové pro stabilitu Ukrajiny i Evropy. Humanitární a rozvojová pomoc proto patří k hlavním oblastem, na které se v Dnipru ČR zaměří,“ uvedl na svém twitterovém účtě český prezident, když navštívil jednu z takových rodin.

„Ukrajinci jsou nezlomně přesvědčení, že zvítězí a budou opět svobodní, zatímco Rusko ještě smysl války nenašlo,“ uvedl v rozhovoru pro ČT prezident Petr Pavel. 

Po následném společném setkání všech tří lídrů oba prezidenti společně s prezidentkou Zuzanou Čaputovou podepsali deklaraci o spolupráci a partnerství, která mimo jiné mluví o sdílené historii a hodnotách nebo uznání podílu Ukrajiny na mezinárodní bezpečnosti „díky jejímu hrdinskému boji proti agresi ruské armády“, uvedl Komunikační tým prezidenta Pavla. Celý text deklarace najdete zde.