Janice Hisle

4. 5. 2023

Bývalý americký prezident Donald Trump zkritizoval současného prezidenta Joea Bidena za to, že se o víkendu nezúčastní historické korunovace nových britských panovníků.

V exkluzivním rozhovoru pro britskou televizní stanici se Trump během své návštěvy Velké Británie 3. května ohradil proti Bidenovu rozhodnutí vynechat sobotní slavnostní ceremoniál v Londýně, při němž bude 100 světových lídrů svědky první anglické korunovace po 70 letech.

V době korunovace krále Karla III. a jeho chotě královny Camilly Trump předpověděl, že Biden bude doma „spát“. „Neřídí zemi. Teď je v Delaware a spí. Když máte někoho, kdo bude spát, místo aby přišel na korunovaci, jako prezident Spojených států … je to špatné,“ řekl politik.

Trump hovořil s britským politickým komentátorem Nigelem Faragem v pořadu GBNews během návštěvy Skotska, kde Trump vlastní golfová hřiště, včetně jednoho nově otevřeného.

Velmi neuctivé

Trump uvedl, že kdyby byl stále ve funkci prezidenta USA, on by se korunovace zúčastnil. Bylo by to vůbec poprvé v dějinách, protože žádný úřadující americký prezident nikdy na britské královské korunovaci nebyl. Když byla v roce 1953 korunována královna Alžběta II., prezident Eisenhower vyslal na ceremonii delegaci.

Biden a jeho manželka, první dáma Jill Bidenová, se v září 2022 zúčastnili královnina pohřbu. Zdá se „velmi neuctivé“, aby Biden vyslal jako zástupce USA na korunovaci syna zesnulé královny a jeho manželky pouze svoji choť, řekl Trump.

Prezident Joe Biden a první dáma Jill Bidenová se účastní státního pohřbu královny Alžběty II. ve Westminsterském opatství v Londýně 19. září 2022. (Jack Hill- WPA Pool/Getty Images)

Farage řekl, že Biden má zřejmě velkou náklonnost k Irsku, kde má kořeny po předcích a které nedávno navštívil. Britové však mají pocit, že Biden k nim nechová přílišnou náklonnost, okomentoval Farage a dodal: „Vypadá to, že nás nemá příliš v lásce“.

Ačkoli je Biden jen o čtyři roky starší než Trump, zdá se, že na osmdesátiletém Bidenovi je jeho věk znát, uvedl Trump a naznačil, že to může být důvod jeho nepřítomnosti na velké události. „Vlastně si myslím, že je to pro něj fyzicky obtížné,“ vyjádřil se Trump s odkazem na dlouhou cestu z USA do Evropy.

Neloajálnost královské rodiny

Trump prohlásil, že během svého prezidentství velmi dobře poznal zesnulou královnu, jejího syna a jeho manželku. „Královna to držela pohromadě. Ta žena byla úžasná,“ řekl.

Královna Alžběta II. a princ Charles, princ z Walesu, na balkoně Buckinghamského paláce během slavnostní přehlídky u příležitosti Platinového jubilea v Londýně 5. června 2022. (Chris Jackson/Getty Images)

Obdivoval, jak byla laskavá, diplomatická. Trump uvedl, že nedělala chyby a vyhýbala se kontroverzím. Farage ho doplnil, když řekl, že královna Alžběta byla „pravděpodobně nejoblíbenějším člověkem na světě“, s čímž Trump souhlasil. Nového krále nazval „báječným člověkem“ a pochválil „fantastickou osobnost“ jeho manželky.

Trump se obul i do prince Harryho, syna Karla III. a jeho manželky Meghan, bývalé americké herečky. Harry se zúčastní korunovace svého otce bez ní. Pár oznámil v roce 2020, že se vzdává svých povinností jako členů královské rodiny a odstěhoval se do Kalifornie, kde vychovávají dva malé syny.

Princ Harry, vévoda ze Sussexu, a Meghan, vévodkyně ze Sussexu, přicházejí na radnici během Invictus Games Dusseldorf 2023 v německém Düsseldorfu 6. září 2022. (Chris Jackson/Getty Images)

Meghan s nimi během korunovace zůstane doma, uvedl Buckinghamský palác v tiskovém prohlášení, aniž by uvedl důvod. Vzhledem k tomu, že Harry nedávno vydal kontroverzní knihu o svém životě v královské rodině, Trumpa překvapilo, že byl na slavnost pozván. „Myslím, že bylo velmi hezké, že ho pozvali, ale trochu mě to překvapilo. Řekl několik hrozných věcí … ta kniha je prostě hrozná.“

Trump také kritizoval Harryho manželku za to, že se chovala „neuctivě“ ke královně Alžbětě. Harry a Meghan si veřejně stěžovali na své urozené povinnosti a vztahy v královské rodině, čímž královně na sklonku jejího života způsobili značnou bolest a rozpaky.

Z anglického originálu na The Epoch Times přeložil a zkrátil Ondřej Horecký.

Související témata

Přečtěte si také

Trump byl zraněn při zjevném pokusu o atentát. Jeden návštěvník akce a střelec zemřeli
Trump byl zraněn při zjevném pokusu o atentát. Jeden návštěvník akce a střelec zemřeli

Trump byl lehce postřelen do ucha. Strážci zákona uvedli, že se Trump zřejmě stal terčem atentátu.

4 stoické principy, jak obstát ve světě
4 stoické principy, jak obstát ve světě

Senecovy dopisy inspirovaly miliony lidí, aby si vypěstovali vyrovnanost a žili skvělý život uprostřed trápení a nejistot.

Příroda klade bariéry rizikovým virům, zatímco čínské laboratoře je prolamují
Příroda klade bariéry rizikovým virům, zatímco čínské laboratoře je prolamují

Zatímco vědci usilují o zlepšení lidského zdraví a blahobytu, výzkum zisku funkce by mohl způsobit více škody než užitku. Mnoho virů v přírodě je vysoce smrtelných, nicméně člověka nakazit nemohou. Strach nastává, až když tyto viry prolomí druhovou bariéru.

Můžete se vitaminem B12 předávkovat?
Můžete se vitaminem B12 předávkovat?

Je nezbytný pro zdravou funkci mozku a nervů, a protože se v rostlinné stravě téměř nevyskytuje, na jeho dostatečný příjem by si měli dávat pozor zejména vegani a vegetariáni.

Čínská armáda může být silná reálně jen na papíře
Čínská armáda může být silná reálně jen na papíře

Navzdory cílům Xi Jinpinga modernizovat Lidovou osvobozeneckou armádu a vyzvat Spojené státy na souboj o pozici nejvyšší vojenské mocnosti na světě je čínský režim pravděpodobně jen „tygrem na papíře“.