Senát České republiky včera schválil návrh usnesení o zapojení Tchaj-wanu do zasedání, mechanismů a činnosti Světové zdravotnické organizace (WHO).

Senátoři rezolucí podpořili účast Tchaj-wanu v roli pozorovatele na zasedání Světového zdravotnického shromáždění (WHA), které bude tento měsíc zasedat v Ženevě, kde se bude jednat o řadě globálních zdravotních agend.

Jak před hlasováním podotknul senátor Pavel Fischer, který návrh usnesení vypracoval, Tchaj-wan se zasedání účastnil jako pozorovatel až do roku 2016, ale od té doby již není na nátlak Číny ve WHO vítán.

Tchaj-wan, oficiálně zvaný Čínská republika, není pevninskou Čínou neboli Čínskou lidovou republikou uznáván jako samostatný stát, a Peking proto blokuje jeho účast v mezinárodních organizacích.

„Usilujeme jako ČR o přítomnost Tchaj-wanu za jednacím stolem, protože tak jako péče o zdraví nebo nákaza a pandemie neznají hranice, tak bychom měli připustit, že za stolem mají sedět všichni, kdo mají dobrou vůli se zúčastnit. Právě Tchaj-wan tuto dobrou vůli opakovaně prokázal, viděli jsme to ostatně i během pandemie covidu tady v ČR,“ sdělil kolegům senátorům Fischer.

Zároveň rezoluce vyzývá vládu, aby pokračovala v podpoře účasti Tchaj-wanu i do ostatních mezinárodních uskupení jako Mezinárodní organizace pro civilní letectví (ICAO), Rámcová úmluva OSN o změně klimatu (UNFCCC) nebo Interpol, jelikož „Tchaj-wan se aktivně podílí na řešení globálních problémů, jako je změna klimatu, organizovaný zločin a bezpečnost civilního letectví“, píše se v usnesení.

Z 52 přítomných senátorů hlasovalo pro usnesení 48, přičemž 4 se hlasování zdrželi. Rezoluce bude předána předsedovi vlády, prezidentovi republiky a ministrům zahraničních věcí, zdravotnictví, dopravy a spravedlnosti.