Pekingu se podle zpráv podařilo přetáhnout jednoho z nejlepších fyziků ve Velké Británii a předního odborníka v oblasti vícerozměrových systémů plynů, kapalin a pevných látek, což je pro hypersonický výzkum kritické.
Zhang Yonghao (Čang Jung-chao), který na ostrovech působil více než 20 let na předních univerzitách, zastával také pozici čestného profesora termodynamiky a mechaniky na univerzitě ve Strathclyde. Od roku 2020 byl také čestným profesorem v oboru víceúrovňové mechaniky tekutin na Univerzitě v Edinburghu.
Ve Velké Británii je čestný profesor nejvyšší akademickou hodností, které lze dosáhnout. Je považována za prestižní titul udělovaný pouze osobám, které významně přispívají k oblasti svého výzkumu.
Očekává se, že odborník jako Zhang pomůže Pekingu urychlit jeho hypersonické programy, zejména díky svým zkušenostem v oblasti dynamiky řídkých plynů a multirozměrové mechaniky tekutin. Podle informací deníku South China Morning Post (SCMP) začal Zhangův kontrakt s Ústavem mechaniky Čínské akademie věd platit ihned po jeho odchodu z Edinburské univerzity v říjnu 2022.
Podle Ústavu mechaniky budou Zhangovy zkušenosti s organizováním rozsáhlých projektů a řízením týmů cenné pro koordinaci úsilí výzkumných pracovníků, uvádí SCMP.
Hypersonika novým středobodem moderního válčení
V současnosti o vytvoření nejmodernějších hypersonických zbraní soupeří tři velmoci – Rusko, Spojené státy a Čína. Existují obavy, že Spojené státy v této oblasti zaostávají za Ruskem i Čínou. USA zatím oznámily, že v prosinci 2022 úspěšně odpálily svou první hypersonickou střelu AGM-183A Air-launched Rapid Response Weapon (ARRW). Střela byla vypuštěna za letu z bombardéru B-52H Stratofortress. Podle amerického letectva se střela může pohybovat více než pětinásobnou rychlostí zvuku.
Peking mezitím v roce 2021 zveřejnil, že vypustil hypersonickou zbraň, která obletěla zemi a zasáhla cíl. Rusko zase oznámilo, že použilo hypersonické střely ke zničení masivního podzemního skladu raket a letecké munice v ukrajinské Ivano-frankovské oblasti.
Západ je znepokojen přetahováním expertů
Přetažení Zhanga do Číny přichází po odhalení, že Peking verboval bývalé piloty stíhaček ze Spojených států, Velké Británie a Austrálie, aby cvičil vlastní piloty v západních technikách vzdušného boje.
Podle zpravodajského upozornění britského ministerstva obrany (MOD) bylo až 31 bývalých britských vojenských pilotů naverbováno k výcviku pilotů Letectva lidové osvobozenecké armády v Jihoafrické republice, kde je instruktoři trénovali v používání rychlých stíhaček typu Typhoon, Jaguar, Harrier a Tornado.
Mluvčí ministerstva obrany uvedl: „Podnikáme rozhodné kroky k zastavení čínských náborových programů, které se pokoušejí ulovit sloužící i bývalé piloty britských ozbrojených sil pro výcvik personálu Lidové osvobozenecké armády.“
„Všichni sloužící a bývalí zaměstnanci již podléhají zákonu o úředním tajemství a přezkoumáváme používání smluv o mlčenlivosti a dohod o mlčenlivosti v celé obraně, zatímco nový zákon o národní bezpečnosti vytvoří další nástroje k řešení současných bezpečnostních výzev, včetně této.“
V Austrálii je momentálně zadržován bývalý americký stíhací pilot Daniel Edmund Duggan kvůli obvinění ze špionáže za účelem nezákonného vývozu obranných služeb do Číny a porušení amerického zákona o kontrole vývozu zbraní, jak vyplývá z obžaloby z roku 2017, kterou 9. prosince odtajnil americký okresní soud ve Washingtonu, uvedla agentura Reuters.
Duggan, který má americké i australské občanství, byl zatčen v říjnu 2022 v australském regionálním městě Orange v Novém Jižním Walesu. Pilot sloužil v Perském zálivu během operací v Kuvajtu a nějaký čas strávil u španělského námořnictva, kde létal na řadě vojenských letounů, včetně AV-8B Harrier „Jump Jet“, T2C Buckeye, A4J „Skyhawk“, Hawk a Mig29. Údajně také působil jako dlouholetý taktický instruktor pro zbraně a taktiku, vzdušný boj a létání v malých výškách.
Úřady Spojených států tvrdí, že Duggan porušil americké zákony o kontrole zbraní, když v letech 2010 a 2012 třikrát cvičil čínské vojenské piloty k přistávání na letadlových lodích.
Obžaloba rovněž uvádí tři nejmenované spolupachatele z Velké Británie, Jihoafrické republiky a Číny, kteří podle ní byli vedoucími pracovníky „akademie zkušebního létání se sídlem v Jihoafrické republice s působností v ČLR“, a čínského státního příslušníka, který získával vojenské informace pro čínskou armádu.
Dále tvrdila, že Duggan byl nejmenovaným čínským státním příslušníkem pověřen poskytováním služeb pekingskému státnímu podniku a hodnocením pilotů-školitelů v Lidové osvobozenecké armádě, testováním námořního leteckého vybavení a poskytováním instrukcí o taktice přistávání letadel na letadlových lodích.
Z anglického originálu na The Epoch Times přeložil Ondřej Horecký. Článek byl redakčně zkrácen.