Několik desítek českých zemědělců se dnes připojilo ke kolegům ze Slovenska, Polska, Maďarska, Rumunska a Bulharska, aby před budovou Evropské komise protestovali proti ukrajinským dovozům zemědělské produkce.
Zemědělcům vadí, že zásoby ukrajinských obilovin a olejnin končí na evropském trhu, místo aby putovaly do třetích zemí v rámci tzv. koridorů solidarity. Tím, že dovozy z Ukrajiny, které přes EU projíždějí, nikdo nekontroluje, vzniká prostor pro podvodníky a spekulanty, kteří obilí a oleje prodávají do EU.
„Čeští zemědělci chtějí pomoci ukrajinským farmářům, ale nesmí to být za cenu likvidace jejich živobytí a zhoršení kvality potravin nabízených evropským zákazníkům. Společně s kolegy ze zemí Visegrádské skupiny, Rumunska a Chorvatska jsme vyzvali Evropskou komisi, aby udělala na trhu se zemědělskými komoditami ‚pořádek‘ a aby trvala na dodržování koridorů solidarity,“ uvedl v tiskovém prohlášení prezident Agrární komory České republiky Jan Doležal, který se sám protestu zúčastnil.
Hlavním tématem demonstrace má být podle něj „protest proti prodloužení bezcelní dohody s Ukrajinou za stávajících podmínek“.
Agrární komora ČR uvádí, že v Česku máme o 40 procent vyšší zásoby obilovin a olejnin než před rokem. Nadstav zásob pak tlačí na výkupní ceny, což s blížícími se žněmi ohrožuje schopnost farmářů svou produkci jak prodat, tak uskladnit. Komora navíc uvádí, že má informace o míchání obilovin a olejnin z Ukrajiny s evropskou produkcí, aby se snížilo riziko záchytu látek nepovolených v EU.
„Spekuluje se také o přebalování ukrajinských vajec a drůbežího masa v Polsku či na Slovensku s cílem označit na obalu výrobku evropský původ a zatajit ten skutečný, protože dovozy těchto komodit do EU jsou povolené pouze ze schválených provozů na Ukrajině,“ píše se v prohlášení komory.
Zemědělci střední a východní Evropy již vyzvali koncem dubna Evropskou komisi ke zlepšení mechanismu kontrol ukrajinských dovozů přes území EU, leč bez odezvy, a proto přistoupili k dalšímu kroku v podobě protestu před budovou Evropské komise.
Evropská komise nyní zvažuje, jak nastavit parametry pro kompenzace pro evropské zemědělce, jenže ty mají být určeny pouze pro farmáře ze zemí sousedících s Ukrajinou.
„Kompenzace zemědělcům nic nevyřeší, pouze dále deformují trh. Ukrajinští farmáři potřebují obilí dopravit do velkých evropských přístavů a dál do Afriky a Blízkého východu, na to by měly být určeny podpory ze strany Evropské komise. Řešení tedy vidíme ve zprovoznění a zafinancování humanitárních koridorů do severoafrických přístavů, které by pomohlo Ukrajině s odbytem produkce i nasycením zemí, kam původně mířilo,“ apeloval v tiskovém prohlášení předseda Zemědělského svazu České republiky Martin Pýcha.
Podle něj klesá objem vývozu českých obilovin do zahraničí, což vidí jako znepokojivý trend.
„Největší pokles přitom zaznamenávají čeští zemědělci u vývozu do Polska, kde se při srovnání prvních dvou měsíců roku podařilo prodat pouhou čtvrtinu ‚obvyklého‘ množství… Bohužel kvalitní české obilí určené pro zpracování na potraviny nenachází uplatnění na zahraničních trzích ani za výrazně nižší ceny,“ postěžoval si Pýcha.
Protestující přišli podpořit také čeští europoslanci Martin Hlaváček, Ondřej Knotek, Kateřina Konečná a Michaela Šojdrová.