Milan Kajínek

23. 5. 2023

TÉMA: Svoboda projevu

V Zeleném salonku Kolovratského paláce se právě diskutuje na téma „Svoboda projevu a po projevu“. Odborného semináře se účastní senátoři, poslanci a experti ze vzdělávacích právních a aktivních občanských kruhů.

Jsme na místě: Níže budeme postupně vytvářet stručný přehled některých myšlenek semináře.

Seminář je nahráván. Po skončení semináře bude vydán sborník s příspěvky, do pěti dnů po konání semináře by měla být vystoupení dodána v písemné formě.

Na semináři se diskutuje o nových formách cenzury, o novém jazyku „politické korektnosti“. Diskutuje se o omezování svobody projevu na sociálních sítích. „Jaké ideály naše společnost má?“ ptá se poslankyně Nina Nováková a naráží tím na otázku, co nás vede při výchově dětí, při omezování svobody projevu.

Poslanec Tomáš Jirsa vzpomněl na dobu bývalého Československa, která byla dobou totality, cenzury a omezování svobody slova, která se podle něho „bohužel“ dnes objevuje znovu pouze v jiných podobách a je doprovázena jinými argumenty.

Senátorka Daniela Kovářová prohlásila, že historicky všichni vládci argumentovali tím, že omezování svobody projevu je „jím“ (vůdcem) konáno „ve váš prospěch“, tedy ve prospěch lidí, kterým vládne.

Účastníci semináře otevřeli také témata výchovy dětí a otázky: Co říkat dětem? Jak je učit o svobodě slova? Nebo kam až sahá svoboda slova učitelů?

„Nikdy nezměníme svět diskutováním, ale vlastním příkladem,“ upozornil během diskuse nezávislý publicista Jan Šinágl na citát českého podnikatele Tomáše Bati. Podle Šinágla je stav svobody slova zrcadlem úrovně vzdělanosti a morálky společnosti.

„Ožehavá“ témata

Omezování svobody projevu a „protlačování“ určitého „pohledu“ nebo jak se dnes říká „narativu“ diskutující panelisté zaznamenávají zejména v následujících tématech.

  • Anti-covidová opatření
  • Genderová identita
  • Vojenská invaze na Ukrajinu
  • Účinky anti-covidových vakcín
  • LGBT ideologie
  • Tradiční rodina
  • Klimatické změny
  • Současné směřování EU
  • Blokování internetových domén

Mnozí diskutéři upozornili na historické zkušenosti, které ukazují, že mnohé historické osobnosti riskovaly svobodu, pověst, uvěznění i vlastní zdraví nebo život, aby mohly vyjádřit své názory, kterými bránily univerzální morální principy.

Vedoucí Katedry mediálních studií na Metropolitní univerzitě, prof. PhDr. Jan Jirák, Ph.D. řekl, že je třeba vést otevřenou a svobodnou diskusi, kvůli zdravému vyvíjení a „tříbení“ názorů. Podle Jiráka jsou tradiční média jako televize nebo noviny založená na racionálním základě, naproti tomu jsou sociální média založena na „pocitech“. Což je podle Jiráka „podstatný rozdíl“.

Tento rozdíl je v tom, „co se snažíme prosadit“ – argument nebo emoce?

„Mainstream“ nebo-li hlavní proud společnosti může být podle profesora Jiráka pouhou „iluzí“ vytvářenou hlavními médii.

Na videu se do diskuse zapojil poslanec Mgr. Jiří Kobza s panelovým příspěvkem na téma „Svoboda slova a právo na pravdu“…

Advokát a vysokoškolský pedagog Doc. JUDr. Zdeněk Koudelka, Ph.D. diskutoval „právní aspekty vypnutí webů v únoru 2022“. Soud tehdy uvedl, že „doporučení“ české vojenské zpravodajské služby k vypnutí webů nedává službě odpovědnost za vypnutí webů.

Služba CZ-NIC vypnula weby na popud zpravodajské služby, ale podle soudu za to služba „nenese odpovědnost“. Podle docenta Koudelky, je státním úřadům podle Ústavy „cenzura“ zapovězena, a tedy ani nemohou dávat k cenzuře pokyny. Nejvyšší správní soud podle docenta Koudelky tuto skutečnost ignoroval nebo přinejmenším se jí nezabýval.

Metaforicky vzato je vládě zakázáno někoho usmrtit (zavraždit) a ani nemůže dát někomu oficiální pokyn někoho zabít (zavraždit). Stejně tak státní úřad nemůže cenzurovat a ani k cenzuře dávat pokyny.

Ing. Vlastimil Veselý, MBA, Ph.D. ze Společnosti pro obranu svobody projevu poukázal na zamezování některým osobnostem nebo vysokoškolským pedagogům, aby promlouvali na veřejných fórech.

Podle Veselého dochází ke „kádrování“ těch, kterým je „dovoleno“ mluvit, a jsou naopak omezováni hlasatelé „nechtěných názorů“.

Veselý upozornil na ovlivňování sociálních sítí a na zveřejnění takzvaných Twitter Files, které odhalily výběrové omezování osob, názorů a dosahu na síti Twitter. Ke zveřejnění interní komunikace ve společnosti Twitter přistoupil miliardář Elon Musk, který nedávno platformu koupil.

Boj proti svobodě slova se podle Veselého povede pod praporem boje proti „nenávisti“ (Hate speech – nenávistná řeč) a boj proti dezinformacím se povede pod heslem „narativ“ (škodlivý názor).

Na videu se do diskuse zapojil herní vývojář Daniel Vávra ze Společnosti pro obranu svobody projevu s příspěvkem na téma „Praktické příklady omezování svobody slova“.

Závěr

Podle organizátorky akce, senátorky Kovářové, je k řešení a zlepšení svobody projevu třeba, aby každý sám za sebe udělal „krok dopředu“, promluvil a byl ochoten nést případné následky, a byl ochoten diskutovat s těmi, kdo mají odlišné názory.

Podle Daniela Vávry ze Společnosti pro obranu svobodu projevu, by měly být v praxi postihovány veškeré snahy o cenzuru, která je ústavou zakázána jako nepřípustná. Podle docenta Koudelky je nutné vést vyšetřování toho, co vedlo k tomu, že vojenská zpravodajská služba zaslala doporučení soukromé firmě CZ-NIC, aby některé weby zablokovala. Byla to jenom činnost zpravodajské služby, dal k tomu někdo další z vlády svolení? To vše by podle Koudelky mělo být prošetřeno a zjištěno, aby mohli být určeni konkrétní funkcionáři, kteří jsou za tuto aktivitu zodpovědní.

Podle Koudelky je třeba vyvozovat konkrétní zodpovědnost za nezákonnou činnost vládních úředníků nebo úřadů.

V Senátu se do diskutovalo „svobodě projevu a po projevu“ na videu se do diskuse zapojuje senátor Jiří Čunek se svým panelovým příspěvkem na téma „Svoboda slova a odpovědnost ústavních činitelů“.

Program:

10:00-10:10 JUDr. Daniela Kovářová, senátorka PČR a členka Ústavně-právního výboru Senátu PČR – úvodní slovo a moderování

10:10-10:20 Ing. Tomáš Jirsa, senátor PČR
Svoboda slova jako nejdůležitější odkaz roku 1989

10:20-10:30 Ing. et Ing. Jan Skopeček, Ph.D., místopředseda Poslanecké sněmovny PČR
Máme mít strach z dezinformace, nebo ze svobody slova?

10:30-10:40 Jiří Čunek, senátor PČR
Svoboda slova a odpovědnost ústavních činitelů

10:40-10:50 Mgr. Nina Nováková, poslankyně PČR
Výchova ke svobodě projevu (mezigenerační předávání hodnot)

10:50-11:00 Ing. Aleš Juchelka, poslanec PČR
Definice poplatníka ve 21. století v návaznosti na financování médií veřejné služby

11:00-11:10 Mgr. Jiří Kobza, poslanec PČR
Svoboda slova a právo na pravdu

11:10-11:45 Diskuse

11:45-12:15 COFFEE BREAK

12:15-12:25 Prof. PhDr. Jan Jirák, Ph.D., vedoucí Katedry mediálních studií Metropolitní univerzity, vysokoškolský pedagog
Svoboda slova v médiích

12:25-12:35 Doc. JUDr. Zdeněk Koudelka, Ph.D., advokát a vysokoškolský pedagog
Právní aspekty vypnutí webů v únoru 2022

12:35-12:45 JUDr. Ondřej Dostál, vysokoškolský pedagog
Dezinformace a svoboda slova (obecně a v judikatuře ESLP)

12:45-12:55 Ing. Vlastimil Veselý, MBA, Ph.D., Společnost pro obranu
svobody projevu, vysokoškolský pedagog
Svoboda projevu v éře digitálních platforem jako hlavních veřejných fór současnosti

12:55-13:05 Daniela Vávra, Společnost pro obranu svobody projevu
Praktické příklady omezování svobody slova

13:05-13:15 Michal Semín, spisovatel a publicista
Je cenzura projevem síly, nebo slabosti?

13:15-14:00 Diskuse

14:00-14:10 Shrnutí a závěr

Přečtěte si také

Dlouhé nošení, potlačování hluku a bezdrátové připojení: Jak sluchátka poškozují náš sluch
Dlouhé nošení, potlačování hluku a bezdrátové připojení: Jak sluchátka poškozují náš sluch

Sluchátka mohou být pohodlná, ale pohodlí má svou cenu. „Cokoli, co blokuje slyšení přirozených zvuků zvenčí, může vyvolat toto vnímání hlasitějšího tinnitu,“ řekla audioložka Prutsmanová.

VIDEO: Rozhovor s europoslancem Zdechovským na témata, která trápí občany nejvíce
VIDEO: Rozhovor s europoslancem Zdechovským na témata, která trápí občany nejvíce

Přijít s opravdu dobrým migračním paktem je dle europoslance Tomáše Zdechovského jako vytvořit dobré hudební dílo. Diskutovali jsme i o řadě dalších témat, která občany „pálí“.

Topolánek: Evropa se sama rozhodla, že zchudne, a usilovně na tom pracuje
Topolánek: Evropa se sama rozhodla, že zchudne, a usilovně na tom pracuje

Evropská unie svými klimatickými politikami a Green Dealem uměle snižuje vlastní ekonomický výkon a přivádí nás do chudoby, sdělil bývalý premiér Mirek Topolánek.

„Průvod planet“: 6 planet se v červnu srovná do řady s Měsícem
„Průvod planet“: 6 planet se v červnu srovná do řady s Měsícem

3. června, pouhých 20 minut před východem Slunce vašeho místního času, se na obloze srovná 6 planet do jedné řady s Měsícem...

Neplodnost trápí čím dál více českých párů. Dětí „ze zkumavky“ přibývá
Neplodnost trápí čím dál více českých párů. Dětí „ze zkumavky“ přibývá

Špatný životní styl, kouření, nadváha, ale i současný trend zakládat rodinu v pozdním věků jsou určitými aspekty, které mohou vést k neplodnosti...