Zdenka Danková

24. 5. 2023

Ministr zahraničních věcí Jan Lipavský ve středu 24. května zakončil návštěvu Království Saúdské Arábie. Hlavními tématy jednání se saúdskoarabskými ministry bylo prohloubení politické a ekonomické spolupráce v kontextu úsilí saúdského vedení o větší otevření země, či inovační rozvoj ekonomiky a diverzifikace státních příjmů mimo oblast nerostné těžby, oznámil tiskový odbor MZV ČR. 

Ministra Lipavského na cestě k zahájení obchodního fóra doprovází patnáctičlenná podnikatelská mise.

„Česko má dlouhodobou tradici v inovacích a můžeme se pyšnit také vysoce kvalifikovanou pracovní silou, špičkovými technologiemi a kvalitními výrobky. Stále hledáme nové obchodní příležitosti, a to i na trzích mimo jednotný evropský trh,“ řekl ministr v rámci akce, které se účastnila i místní obchodní komora.

Na jednání se svým protějškem, ministrem zahraničních věcí Království Saúdské Arábie Fajsalem bin Farhánem Ál Saúdem, řešil ministr Lipavský celou řadu témat: jednak bezpečnost v regionu nebo ruskou válku na Ukrajině.

„Saúdský vliv rapidně roste nejen v regionu Blízkého východu, ale také v geopolitických otázkách. Za Česko jsem sdělil, že to, co nás ohrožuje nejvíce, je ruský imperialismus. Věřím, že celý svět pochopí, že před touto hrozbou nelze zavírat oči,“ dodal Lipavský.

Ve středu v podvečer se šéf české diplomacie přesouvá s celou delegací do Bagdádu, kde bude pokračovat v bilaterálních a ekonomických jednáních s iráckou stranou, informuje jeho tiskový odbor.

Přečtěte si také

Trump byl zraněn při zjevném pokusu o atentát. Jeden návštěvník akce a střelec zemřeli
Trump byl zraněn při zjevném pokusu o atentát. Jeden návštěvník akce a střelec zemřeli

Trump byl lehce postřelen do ucha. Strážci zákona uvedli, že se Trump zřejmě stal terčem atentátu.

4 stoické principy, jak obstát ve světě
4 stoické principy, jak obstát ve světě

Senecovy dopisy inspirovaly miliony lidí, aby si vypěstovali vyrovnanost a žili skvělý život uprostřed trápení a nejistot.

Příroda klade bariéry rizikovým virům, zatímco čínské laboratoře je prolamují
Příroda klade bariéry rizikovým virům, zatímco čínské laboratoře je prolamují

Zatímco vědci usilují o zlepšení lidského zdraví a blahobytu, výzkum zisku funkce by mohl způsobit více škody než užitku. Mnoho virů v přírodě je vysoce smrtelných, nicméně člověka nakazit nemohou. Strach nastává, až když tyto viry prolomí druhovou bariéru.

Můžete se vitaminem B12 předávkovat?
Můžete se vitaminem B12 předávkovat?

Je nezbytný pro zdravou funkci mozku a nervů, a protože se v rostlinné stravě téměř nevyskytuje, na jeho dostatečný příjem by si měli dávat pozor zejména vegani a vegetariáni.

Čínská armáda může být silná reálně jen na papíře
Čínská armáda může být silná reálně jen na papíře

Navzdory cílům Xi Jinpinga modernizovat Lidovou osvobozeneckou armádu a vyzvat Spojené státy na souboj o pozici nejvyšší vojenské mocnosti na světě je čínský režim pravděpodobně jen „tygrem na papíře“.