Britská cyklistika (British Cycling), asociace sdružující cyklistické svazy v celé Velké Británii, dnes oznámila, že do konce roku zavede zákaz účasti transgenderových žen na ženských závodech.

V kategorii „ženy“ nyní budou moci soupeřit pouze osoby, které se jako ženy narodily, stanoví nová pravidla. Podle asociace k tomuto kroku vedení přistoupilo, aby byla zaručena „férovost závodění“.

Transgenderové osoby se budou stále moci soutěží zúčastnit, ovšem pouze v kategorii „volná“, která nahradí kategorii „muži“.

Výkonný ředitel Britské cyklistiky Jon Dutton uvedl na ranní tiskové konferenci: „Naše nové zásady jsou výsledkem důkladného devítiměsíčního procesu revize, o kterém víme, že bude mít velmi reálný dopad na naši komunitu jak nyní, tak v budoucnu.“

British Cycling při revizi zahájila konzultace s cyklistkami a transgendery, přezkoumala dostupné lékařské důkazy a došla k závěru, že „i při potlačení testosteronu si transsexuální ženy, které projdou tranzicí po pubertě, zachovávají výkonnostní výhodu“.

Kontroverzi v britské cyklistice způsobila zejména Emily Bridgesová, dříve figurující pod jménem Zach Bridges, která v roce 2018, ještě jako muž, zlomila rekord v závodu na 25 mil v kategorii „muži – junioři“. Po změně pohlaví se snažila vydobýt si účast na ženských soutěžích.

Bridgesová rozhodnutí cyklistické asociace ostře odsoudila a na svém účtu na Instagramu uvedla, že organizace „napomáhá genocidě“, oblíbené obvinění trans osob vůči jakémukoliv kritikovi. Také napsala, že zvažuje emigraci.

Cyklistika je po atletice a plavání dalším ze sportů ve Velké Británii, které vyloučily transženy ze ženských soutěží. Mezinárodní cyklistická unie (UCI) mezitím provádí revizi vlastních pravidel, která by měla být zveřejněna v srpnu. Šeptá se, že zavede stejné zásady jako Britská cyklistika.