Memorial Day neboli Den obětí války je v USA národním svátkem, který připadá vždy na poslední pondělí v květnu. Američané si od roku 1866 v tuto dobu připomínají konec občanské války a ctí své padlé vojáky. Svátek využívají k proslovům i politici.

Bývalý americký prezident Trump sice popřál Američanům šťastný Den obětí války, ale varoval, že Spojené státy jsou ve velkém „nebezpečí“ kvůli osobám, které podle něj pracují uvnitř vlády na zničení země.

Trump na sociální síti Truth Social uvedl, že země „nikdy nebyla ve větším nebezpečí než nyní“, a vyzval své příznivce, aby mu pomohli „zastavit komunisty, marxisty a fašistická ‚prasata‘ na každém kroku a učinit [Ameriku] opět velkolepou!“.

Bývalý vrchní velitel ozbrojených sil dodal, že posílá vřelé pozdravy „zejména těm, kteří položili nejvyšší oběť za zemi, kterou milují, a těm, kteří stojí na zcela jiném, ale stejně nebezpečném ohni, bránící hrozbám teroristů, ztroskotanců a šílených zločinců, kteří zevnitř horečně pracují na rozvrácení a zničení naší kdysi velkolepé země“.

Před několika týdny vyslal Trump podobný vzkaz, když popřál „šťastné Velikonoce“ „slabým a ubohým RINO“ a „radikálně levicovým demokratům, socialistům, marxistům a komunistům“. (RINO je výraz pro politiky, kteří se za republikány sice označují, ale konají jinak, pozn. překl.)

„Šťastné Velikonoce všem, včetně těch, kteří donekonečna sní o zničení naší země, protože nejsou schopni snít o ničem jiném,“ uvedl tehdy Trump na Truth Social.

Floridský guvernér Ron DeSantis, hlavní Trumpův soupeř v boji o republikánskou nominaci na prezidenta v roce 2024, nabídl svůj vlastní komentář. Sdělil, že se domnívá, že americká armáda se příliš vychýlila doleva, a naznačil, že v případě svého zvolení provede rozsáhlé změny.

„Vidím, že se nyní klade velký důraz na politické ideologie, například na gender a zájmena. Vidím hodně věcí jako [diverzitu, rovnost a inkluzi]. A myslím, že to způsobilo pokles náboru,“ vysvětlil floridský guvernér pro Fox News. „Myslím, že to odradilo mnoho bojovníků, a myslím, že morálka je nízká.“

DeSantis také chválil Spojené státy jako „skvělou zemi postavenou na skvělých hodnotách“, ale varoval, že americká ústava nefunguje „na autopilota, pokud v běhu dějin nemáte lidi, kteří jsou ochotni obléknout uniformu, riskovat své životy a skutečně do toho vložit oddanost“. Dodal: „A tak je dnešní den dnem, kdy se zamyslíme nad těmi, kteří přinesli nejvyšší oběť, protože pokud nemáte lidi, kteří jsou ochotni to udělat, pak opravdu nemůžete mít svobodnou společnost.“

Další republikánský kandidát senátor Tim Scott sdělil ve videoklipu na Twitteru: „Více než 1,3 milionu Američanů přišlo o život ve službě vyššímu cíli. Dnes se nejen zamysleme, ale nechme se jejich obětí povzbudit, žijme každý den jako poděkování mužům a ženám, které jsme nikdy nepotkali. Naší povinností je žít své životy jako Američané, protože cena je příliš vysoká na to, abychom žili hůře než co nejlépe.“

Nikki Haleyová napsala, že „požehnání přichází s cenou, kterou zaplatilo tolik statečných mužů a žen v naší armádě. Uctěme je dnes – a každý den – tím největším darem: naučme naše děti milovat Ameriku“.

„Nemusíme být Římem. Nemusíme být Kartágem. Jsme jen trochu mladí,“ napsal v pondělí Vivek Ramaswamy. „Procházíme naší verzí dospívání. Přicházíme na to, kdo vlastně jsme, když dospíváme. Jsem si jistý, že díky tomu budeme ještě silnější. Šťastný Memorial Day.“

Průzkumy mezi republikány ukazují, že DeSantis zaostává za Trumpem asi o 30 %, ale zároveň daleko za sebou nechává takové kandidáty, jako jsou Haleyová, Scott, Ramaswamy a Larry Elder.

Prezident Joe Biden na ceremoniálu v Arlingtonu řekl: „Před sto padesáti pěti lety zde v Arlingtonu promluvil generál Unie ve výslužbě James Garfield, který tak oslavil první Memorial Day našeho národa. Stál uprostřed řad a řad mramorových kamenů, mezi nimiž bylo mnoho jeho vlastních padlých vojáků, a ptal se: ‚Co sem přivedlo tyto muže? Jaký vznešený motiv je vedl k tomu, aby vítali smrt?‘“

„Nikdy nesmíme zapomenout na životy. Tyto vlajky, květiny a mramorové pomníky představují matku, otce, syna, dceru, sestru, manžela, přítele a Ameriku. Každý rok vzpomínáme a každý rok to nikdy není snazší,“ dodal.

Prezident zmínil i svou politiku, když sdělil, že od svého nástupu do funkce přijal „více než 25 zákonů s podporou obou politických stran na podporu našich vojáků, jejich rodin, pečovatelů a pozůstalých“.