Vědci ve své první studii svého druhu na světě tvrdí, že australský česnek by mohl být klíčem v boji proti covidu-19 a chřipce.

Ve studii melbournského Institutu Petera Dohertyho vědci z australských odrůd česneku extrahovali a testovali specifickou složku.

„Dnes ráno jsme exkluzivně pro média a zúčastněné strany představili průlomový výzkum Dohertyho institutu, že jedinečné odrůdy česneku pěstované v Austrálii vykazují vynikající antivirovou aktivitu proti covidu-19 a běžné chřipce,“ oznámila ve středu na svém twitterovém účtu obchodní komora australského státu Victoria.

„Výsledky jsou prvními na světě a ukázalo se, že nálezy ze specifických odrůd česneku brzdí viry SARS-CoV-2 a chřipky typu A,“ uvádí se v samostatném prohlášení komory.

Dr. Julie McAuleyová, vedoucí výzkumné laboratoře pro covid-19 u Dohertyho institutu, uvedla, že tým v posledních 18 měsících hodnotil různé odrůdy česneku Australských producentů česneku (AGP).

„Provedli jsme několik slepých experimentů a zjistili jsme, že jeden z produktů AGP dokáže snížit infekční koncentraci SARS-CoV-2 a chřipky o 99,9 %. Sotva jsme mohli detekovat nějaký zbývající genom viru, což svědčí o téměř úplném virucidním účinku.“

Dr. Martin Elhay, ředitel pro rozvoj obchodu v institutu, uvedl, že institut se angažuje v „celosvětovém úsilí v boji proti šíření“ covidu-19. Dohertyho institut byl v letech pandemie významným hlasem v otázkách, jako je očkování proti covidu a opatřeních v oblasti veřejného zdraví.

Plány na maloobchodní prodej výrobku

AGP, která studii zadala, si nechá extrakční proces patentovat a komercializovat a plánuje zahájit maloobchodní prodej v supermarketech.

„Za posledních 25 let jsme shromáždili více než 309 odrůd česneku z celého světa,“ uvedl Nick Diamantopoulos, generální ředitel AGP.

„Náš dlouholetý rozsáhlý výzkum a vývoj ve spolupráci s předními australskými univerzitami a institucemi ukázal, že odrůdy česneku se liší nejen svými agronomickými a fyziologickými vlastnostmi, ale také biochemickými vlastnostmi.“

Další studie se bude zabývat potenciálními přínosy česneku při snižování hladiny cholesterolu.

Paul Guerra, generální ředitel Obchodní komory Victorie, uvedl, že partnerství mezi Dohertyho Institutem a AGP je dokonalým příkladem toho, jak mohou podniky a vědci spolupracovat, aby přinesli „globální změnu hry“.

Na zprávy o účincích česneku reagoval bývalý australský poslanec Craig Kelly. Obvinil vlády, že utrácejí miliardy za vakcíny, když by stejného účinku mohla dosáhnout zelenina.

„Jak hloupě si dnes musí připadat svět, který promrhal stovky miliard dolarů na zbytečné vakcíny a promrhal biliony dolarů panickými lockdowny – když se nyní zjistilo, že česnek zabíjí covid?“ napsal na Twitteru.

Překlad původního článku australské redakce: Juraj Skovajsa