Zdenka Danková

2. 6. 2023

Neformální setkání hlav diplomacií zemí Severoatlantické aliance se konalo 1. června v norském Oslu. Českou delegaci vedl ministr zahraničních věcí Jan Lipavský. Hlavními tématy byla příprava na summit zemí NATO ve Vilniusu a pokračování v podpoře Ukrajiny, uvedla Tereza Baumannova z Ministerstva zahraničních věcí (MVZ) a doplnila, že „před začátkem jednání se ministr Lipavský setkal se zástupci zemí skupiny B7, kterou kromě Česka tvoří také Slovensko, Estonsko, Litva, Lotyšsko, Polsko a Rumunsko. Šéf české diplomacie vyzdvihl důležitost podobných formátů, které pomáhají posilovat hlas jednotlivých regionů“.

Ministr Lipavský při jednání s ministry zahraničí zemí NATO v Oslu (foto: MZV ČR / MFA CZ 1.6.2023)

Prvořadým úkolem setkání ministrů zahraničí zemí bylo hledat shodu na hlavních otázkách před summitem NATO, který se bude konat v červnu 2023 ve Vilniusu, sděluje MZV. Jednou z takových otázek jsou i ambice Ukrajiny stát se členskou zemí. Schůzka přinesla pokrok v hledání společného náhledu.

Český ministr využil setkání k pozvání na příští neformální setkání ministrů zahraničí, které se bude konat v květnu 2024 v Praze. 

„Pozval jsem naše partnery do Prahy. Půjde o nejvýznamnější alianční akci na našem území od summitu NATO v roce 2002,“ řekl po jednání Lipavský. Ministři diskutovali také o obranné spolupráci a další podpoře Ukrajiny.

Na okraj zasedání pak šéf české diplomacie absolvoval také několik bilaterálních schůzek. Setkal se islandskou ministryní Thórdis Gylfadóttir, s britským protějškem Jamesem Cleverlym, dále s kanadskou ministryní Melánií Joly a také s nizozemským protějškem Wopkem Hoekstrou.

Schůzka nejvyšších ústavních činitelů 31. května na Hradě

Předchozí den, 31. května, se na Pražském hradě ministr Lipavský sešel s prezidentem Petrem Pavlem,  předsedkyní Poslanecké sněmovny Markétou Pekarovou Adamovou a s premiérem Petrem Fialou: důvodem setkání byl návrat ke snaze koordinovat zahraniční politiku na nejvyšší úrovni. Společná schůzka nejvyšších ústavních činitelů k tomuto tématu tak proběhla po více než třech letech. 

„Naše předsednictví v Evropské unii ukázalo, že český hlas je slyšet a že je vážený, a my na tom chceme stavět dále. Máme silnou politickou shodu, a to je i signálem pro naše instituce. Boříme zdi mezi těmito institucemi a vytváříme skutečně společnou zahraniční politiku,” doplnil na Hradě ministr zahraničí Jan Lipavský.

Související témata

Související články

Přečtěte si také

Kandidátem vlády na příštího eurokomisaře je ministr průmyslu Síkela
Kandidátem vlády na příštího eurokomisaře je ministr průmyslu Síkela

Síkela podle Fialy dlouhodobě prokazuje své kompetence a při českém předsednictví ukázal, že dokáže řešit problémy na evropské úrovni.

Situace na trhu ojetin: Nejvíce táhnou škodovky, klesá průměrná cena. Jaká barva frčí?
Situace na trhu ojetin: Nejvíce táhnou škodovky, klesá průměrná cena. Jaká barva frčí?

Průměrná cena ojetých osobních aut v 1. pololetí meziročně klesla z 296 000 Kč na 287 000 Kč. Zároveň však narostlo průměrné stáří prodávaných vozů.

Jak Matěj Gregor plánuje vést Generaci MOTOR a proč odešel od Svobodných?
Jak Matěj Gregor plánuje vést Generaci MOTOR a proč odešel od Svobodných?

Jedním z hlavních důvodů, proč Gregor odešel od Svobodných, se točí kolem osoby Filipa Turka. Nyní, když přestoupil k Motoristům sobě, povede jejich mládežnickou organizaci. Co plánuje?

Vidlákova cesta do Washingtonu
Vidlákova cesta do Washingtonu

Svět apalačských „vidláků“ nyní navštívíme proto, protože odsud pochází J. D. Vance, současný republikánský kandidát na viceprezidenta.

Film „Dívka a moře“: 16letá Jessica Watsonová se plaví sama po světě
Film „Dívka a moře“: 16letá Jessica Watsonová se plaví sama po světě

Nenechte si ujít skvělý životopisný film „Dívka a moře“ inspirovaný neuvěřitelným příběhem mladé námořnice Jessicy Watsonové a jejím triumfem při plavbě kolem světa při samostatné plavbě na malé plachetnici.