Podle Jona Pelsona, autora knihy „Wireless Wars, China’s Dangerous Domination of 5G and How We’re Fighting Back“ (Bezdrátové války, nebezpečná nadvláda Číny v oblasti 5G a jak se jí bráníme), představují prohlubující se vztahy generálního ředitele společnosti Tesla Elona Muska s Čínou riziko pro národní bezpečnost a podnikání.

Pelson, bývalý ředitel pro konvergenci společnosti British Telecom, poukázal na Muskovu neohlášenou cestu do Číny 30. května, jeho první návštěvu země za poslední tři roky.

Musk se v Pekingu setkal s ministrem zahraničí Čchin Kangem, kde se podle prohlášení čínského ministerstva zahraničí technologický miliardář podělil o své názory na americké a čínské ekonomické zájmy a zároveň pochválil „vitalitu a slibný potenciál Číny“. Podle různých zpráv čínských médií Musk později oznámil, že v Číně rozšíří své podnikání.

V prohlášení, které 30. května zveřejnilo čínské ministerstvo zahraničí, se tvrdí, že americký magnát Čchinovi řekl, že „zájmy Spojených států a Číny se prolínají jako siamská dvojčata“.

Ministr zahraničí Muskovi během jejich setkání řekl, že obě země musí „držet kormidlo ve správném směru vzájemného respektu, mírového soužití a oboustranně výhodné spolupráce“, pokud jde o jejich vztahy.

Oba národy by se měly „vyvarovat nebezpečné jízdy“, řekl Čchin, který je bývalým čínským velvyslancem ve Spojených státech.

Hra o nadvládu

„Problém je v tom, že Musk o všem přemýšlí z hlediska inovací a byznysu, a v obojím je dobrý. A myslí si: ,V tomhle mě nedokážete porazit.‘ Jenže Čína tuto hru nehraje. Je to hra o hegemonii, světový vliv a dominanci a Musk může svou inovační hru proti Číně vyhrát,“ řekl Pelson v pořadu China in Focus na televizi NTD, sesterském médiu deníku The Epoch Times.

Podle odborníka jsou však konečnými cíli komunistického režimu „závislost na Číně a vliv na velmi významné americké společnosti“. Pelson dále vyzdvihl oznámení společnosti Tesla z 9. dubna, že uzavřela dohodu o výstavbě továrny na baterie Megapack v Šanghaji, která bude vyrábět 10 tisíc jednotek ročně, což odpovídá 40 gigawatthodinám úložné energie.

Společnost Tesla plánuje rozšířit šanghajskou továrnu Gigafactory, svůj nejproduktivnější závod na výrobu automobilů, o roční kapacitu 450 tisíc jednotek, uvedla v květnu agentura Reuters.

Pelson se domnívá, že čínský režim může získat přístup k satelitům Starlink nebo raketám vlastněným společností SpaceX, protože Musk je jejím generálním ředitelem. „Nemyslím si, že mohou získat přístup ke SpaceX nebo Starlinku prostřednictvím operací Tesly, ale není pochyb o tom, že získají přístup ke společnosti, která ji ovládá, a k lidem, kteří ovládají SpaceX a Starlink,“ míní expert a dodává: „Mohou mít vliv a mít páky na [Muska] a jeho společnosti.“

Čínská infiltrace trhů

Během své cesty po Číně se Musk údajně setkal s Ceng Jü-čchünem, předsedou představenstva špičkového dodavatele baterií Contemporary Amperex Technology Co. (CATL).

Podle zprávy Inside EVs z roku 2021 je tato čínská společnost třetím největším dodavatelem baterií pro společnost Tesla. Podle Pelsonova názoru „by Amerika udělala dobře, kdyby si je [CATL] držela co nejdále od těla“.

Poukázal na krok guvernéra Virginie Glenna Youngkina, který z obav o národní bezpečnost zablokoval úvahy o umístění závodu na výrobu baterií společnosti Ford Motor Co. do tohoto státu. Automobilka má s CATL uzavřenou dohodu o dodávkách baterií pro elektromobily Ford.

„Made in Virginia nemůže být zástěrkou pro Komunistickou stranu Číny,“ řekl Youngkin ve videu, které obsahovalo úryvky z jeho projevu před státními zákonodárci. Pelson se domnívá, že Youngkin se rozhodl správně.

„Myslím, že to byla správná věc. Není to zdroj výměny znalostí. Je to jen opět infiltrace Číny na trhy, na kterých se snaží prosadit,“ domnívá se.  

Představitelé společnosti Tesla na žádost deníku The Epoch Times o komentář do doby publikace nereagovali.

anglického originálu na The Epoch Times přeložil Ondřej Horecký.