Sněmovní výbor pro dohled upustil od plánu hlasovat o obvinění ředitele FBI Christophera Wraye z pohrdání Kongresem poté, co Wray po představení rezoluce předal výboru dokument, kterého se třenice týkaly.

Předsedovi výboru Jamesovi Comerovi šlo o záznam FD-1023 nepodléhající prověrce, který vytvořila FBI a který má obsahovat důkazy o tom, že tehdejší viceprezident Joe Biden přijal úplatek od cizího státního příslušníka. Výbor vydal počátkem května předvolání na doručení všech záznamů FD-1023 obsahující jméno „Biden“ s termínem do 31. května.

Tyto záznamy/formuláře používají agenti FBI ke shromažďování zpráv k ověření z různých důvěrných lidských zdrojů. Informace na formuláři představují to, co bylo sděleno agentovi FBI.

Když FBI výboru dokument(y) do stanovené lhůty nepředal, Comer a sněmovní republikáni pohrozili Wrayovi obviněním z pohrdání Kongresem. Ve středu výbor představil k tomu určenou sedmnáctistránkovou rezoluci (pdf) a dnes se o ní mělo hlasovat na výboru.

V pozdních středečních hodinách však výbor oznámil, že FBI se rozhodla některé dokumenty předložit, a že čtvrteční hlasování o obvinění Wraye ruší.

„Po týdnech odmítání byť jen připuštění existence záznamu FD-1023 FBI ustoupila a nyní umožní všem členům Výboru pro dohled a odpovědnost nahlédnout do tohoto záznamu nepodléhajícímu prověrce, který zachycuje konverzace důvěrného lidského zdroje s cizím státním příslušníkem, který tvrdil, že podplatil tehdejšího viceprezidenta Joea Bidena,“ uvedl Comer v prohlášení.

„Američané ztratili důvěru ve schopnost FBI nestranně prosazovat zákon a požadují odpovědi, transparentnost a odpovědnost. Umožnit všem členům Výboru pro dohled nahlédnout do tohoto záznamu je důležitým krokem k provádění dohledu nad FBI a k její odpovědnosti vůči americkému lidu.“

Probíhající vyšetřování

Comer uvedl, že obvinění obsažená v onom záznamu „nejsou uzavřená, jak by si Bílý dům a demokraté přáli, aby si americký lid myslel“.

Poznamenal, že další představitelé FBI sdělili, že se záznamem se pracuje v rámci probíhajícího vyšetřování.

„Víme také, že důvěrný lidský zdroj, který tyto informace poskytl, je důvěryhodný a vysoce věrohodný informátor, kterého FBI využívá již více než 10 let a bylo mu vyplaceno více než šestimístné číslo,“ řekl Comer o záznamu.

„Tvrzení obsažená v tomto záznamu úzce souvisejí s vyšetřováním Výboru pro dohled a které se týká obchodování Bidenovy rodiny s jejich vlivem. Výbor pro dohled bude pro americký lid i nadále sledovat fakta a zajišťovat odpovědnost.“

Wray 31. května republikánům sdělil, že dokument existuje, ale FBI se nadále zdráhala formulář předat. FBI předtím 10. května v dopise Comerovi sdělila, že zveřejnění formulářů by mohlo ohrozit jejich důvěrné zdroje.

„Důvěrné lidské zdroje často poskytují FBI informace s velkým rizikem pro sebe a své blízké,“ uvedla FBI v dopise (pdf). „Ochrana totožnosti a informací poskytovaných důvěrnými lidskými zdroji před zbytečným zveřejněním nebo nepatřičným ovlivňováním je proto zásadní nejen z bezpečnostních důvodů, ale také proto, aby se zabránilo ochromení jejich upřímnosti nebo ochoty nadále podávat zprávy FBI.“

Barr vyvrátil tvrzení demokrata o ukončeném vyšetřování

Bývalý ministr spravedlnosti William Barr ve středu 7. června pro The Epoch Times uvedl, že ministerstvo spravedlnosti pod jeho vedením neuzavřelo vyšetřování Bidena a že záznam FD-1023 byl „odeslán do Delaware k dalšímu šetření“.

Jeho vyjádření je tak v protikladu s tvrzeními nejvýše postaveného demokrata výboru pro dohled Jamieho Raskina.

Raskin 4. června při vystoupení v pořadu „State of the Union“ na CNN oponoval vyšetřování jako politicky motivovanému a tvrdil, že Barrovo ministerstvo spravedlnosti uzavřelo vyšetřování v době, kdy byl prezidentem Donald Trump.

Raskin pak ve středu ve svém prohlášení uvedl, že mu FBI sdělila, že úředníci ministerstva spravedlnosti za Trumpovy vlády se obviněními zabývali v lednu 2020, ale do srpna 2020 vyšetřování uzavřeli.

Překlad a redakční zkrácení původní zprávy americké redakce: Juraj Skovajsa