Mimi Nguyen Ly

8. 6. 2023

Sněmovní výbor pro dohled upustil od plánu hlasovat o obvinění ředitele FBI Christophera Wraye z pohrdání Kongresem poté, co Wray po představení rezoluce předal výboru dokument, kterého se třenice týkaly.

Předsedovi výboru Jamesovi Comerovi šlo o záznam FD-1023 nepodléhající prověrce, který vytvořila FBI a který má obsahovat důkazy o tom, že tehdejší viceprezident Joe Biden přijal úplatek od cizího státního příslušníka. Výbor vydal počátkem května předvolání na doručení všech záznamů FD-1023 obsahující jméno „Biden“ s termínem do 31. května.

Tyto záznamy/formuláře používají agenti FBI ke shromažďování zpráv k ověření z různých důvěrných lidských zdrojů. Informace na formuláři představují to, co bylo sděleno agentovi FBI.

Když FBI výboru dokument(y) do stanovené lhůty nepředal, Comer a sněmovní republikáni pohrozili Wrayovi obviněním z pohrdání Kongresem. Ve středu výbor představil k tomu určenou sedmnáctistránkovou rezoluci (pdf) a dnes se o ní mělo hlasovat na výboru.

V pozdních středečních hodinách však výbor oznámil, že FBI se rozhodla některé dokumenty předložit, a že čtvrteční hlasování o obvinění Wraye ruší.

„Po týdnech odmítání byť jen připuštění existence záznamu FD-1023 FBI ustoupila a nyní umožní všem členům Výboru pro dohled a odpovědnost nahlédnout do tohoto záznamu nepodléhajícímu prověrce, který zachycuje konverzace důvěrného lidského zdroje s cizím státním příslušníkem, který tvrdil, že podplatil tehdejšího viceprezidenta Joea Bidena,“ uvedl Comer v prohlášení.

„Američané ztratili důvěru ve schopnost FBI nestranně prosazovat zákon a požadují odpovědi, transparentnost a odpovědnost. Umožnit všem členům Výboru pro dohled nahlédnout do tohoto záznamu je důležitým krokem k provádění dohledu nad FBI a k její odpovědnosti vůči americkému lidu.“

Probíhající vyšetřování

Comer uvedl, že obvinění obsažená v onom záznamu „nejsou uzavřená, jak by si Bílý dům a demokraté přáli, aby si americký lid myslel“.

Poznamenal, že další představitelé FBI sdělili, že se záznamem se pracuje v rámci probíhajícího vyšetřování.

„Víme také, že důvěrný lidský zdroj, který tyto informace poskytl, je důvěryhodný a vysoce věrohodný informátor, kterého FBI využívá již více než 10 let a bylo mu vyplaceno více než šestimístné číslo,“ řekl Comer o záznamu.

„Tvrzení obsažená v tomto záznamu úzce souvisejí s vyšetřováním Výboru pro dohled a které se týká obchodování Bidenovy rodiny s jejich vlivem. Výbor pro dohled bude pro americký lid i nadále sledovat fakta a zajišťovat odpovědnost.“

Wray 31. května republikánům sdělil, že dokument existuje, ale FBI se nadále zdráhala formulář předat. FBI předtím 10. května v dopise Comerovi sdělila, že zveřejnění formulářů by mohlo ohrozit jejich důvěrné zdroje.

„Důvěrné lidské zdroje často poskytují FBI informace s velkým rizikem pro sebe a své blízké,“ uvedla FBI v dopise (pdf). „Ochrana totožnosti a informací poskytovaných důvěrnými lidskými zdroji před zbytečným zveřejněním nebo nepatřičným ovlivňováním je proto zásadní nejen z bezpečnostních důvodů, ale také proto, aby se zabránilo ochromení jejich upřímnosti nebo ochoty nadále podávat zprávy FBI.“

Barr vyvrátil tvrzení demokrata o ukončeném vyšetřování

Bývalý ministr spravedlnosti William Barr ve středu 7. června pro The Epoch Times uvedl, že ministerstvo spravedlnosti pod jeho vedením neuzavřelo vyšetřování Bidena a že záznam FD-1023 byl „odeslán do Delaware k dalšímu šetření“.

Jeho vyjádření je tak v protikladu s tvrzeními nejvýše postaveného demokrata výboru pro dohled Jamieho Raskina.

Raskin 4. června při vystoupení v pořadu „State of the Union“ na CNN oponoval vyšetřování jako politicky motivovanému a tvrdil, že Barrovo ministerstvo spravedlnosti uzavřelo vyšetřování v době, kdy byl prezidentem Donald Trump.

Raskin pak ve středu ve svém prohlášení uvedl, že mu FBI sdělila, že úředníci ministerstva spravedlnosti za Trumpovy vlády se obviněními zabývali v lednu 2020, ale do srpna 2020 vyšetřování uzavřeli.

Překlad a redakční zkrácení původní zprávy americké redakce: Juraj Skovajsa

Související témata

Přečtěte si také

Trump zraněn při zjevném pokusu o atentát. Jeden návštěvník akce a střelec zemřeli
Trump zraněn při zjevném pokusu o atentát. Jeden návštěvník akce a střelec zemřeli

Trump byl lehce postřelen do ucha. Strážci zákona uvedli, že se Trump zřejmě stal terčem atentátu.

4 stoické principy, jak obstát ve světě
4 stoické principy, jak obstát ve světě

Senecovy dopisy inspirovaly miliony lidí, aby si vypěstovali vyrovnanost a žili skvělý život uprostřed trápení a nejistot.

Příroda klade bariéry rizikovým virům, zatímco čínské laboratoře je prolamují
Příroda klade bariéry rizikovým virům, zatímco čínské laboratoře je prolamují

Zatímco vědci usilují o zlepšení lidského zdraví a blahobytu, výzkum zisku funkce by mohl způsobit více škody než užitku. Mnoho virů v přírodě je vysoce smrtelných, nicméně člověka nakazit nemohou. Strach nastává, až když tyto viry prolomí druhovou bariéru.

Můžete se vitaminem B12 předávkovat?
Můžete se vitaminem B12 předávkovat?

Je nezbytný pro zdravou funkci mozku a nervů, a protože se v rostlinné stravě téměř nevyskytuje, na jeho dostatečný příjem by si měli dávat pozor zejména vegani a vegetariáni.

Čínská armáda může být silná reálně jen na papíře
Čínská armáda může být silná reálně jen na papíře

Navzdory cílům Xi Jinpinga modernizovat Lidovou osvobozeneckou armádu a vyzvat Spojené státy na souboj o pozici nejvyšší vojenské mocnosti na světě je čínský režim pravděpodobně jen „tygrem na papíře“.