Fidži a Nový Zéland dokončí příští týden jednání o vojenské dohodě o prohloubení bezpečnostních vazeb, uvedl 7. června fidžijský vůdce. Zároveň prohlásil, že dohoda o policejní spolupráci s Čínou projde revizí. 

Fidžijský premiér Sitiveni Rabuka se tak vyjádřil tento týden během své návštěvy Nového Zélandu, kde se setkal s premiérem Chrisem Hipkinsem a dalšími vládními představiteli.

Nová vojenská dohoda umožní fidžijským obranným úředníkům zapojit se do spolupráce v různých oblastech, mimo jiné budování kapacit a zvyšování kvalifikace či seznámení se s interoperabilitou nových technologií a technickou podporou, uvedl Rabuka.

Geopolitické soupeření v Tichomoří zesílilo poté, co Čína loni uzavřela vojenskou dohodu se Šalamounovými ostrovy, která by podle obav ostatních tichomořských států mohla Číně umožnit umístit tam své vojáky a zbraně.

Rabuka se domnívá, že militarizaci regionu lze zabránit snahou o „diplomacii a společné sousedské rozhovory“. Naznačil také možnost, že Fidži vypoví policejní dohodu s Čínou, kterou jeho předchůdce Frank Bainimarama podepsal v roce 2011, s odkazem na rozdíly v jejich systémech a hodnotách.

„Pokud se naše systémy a hodnoty liší, jakou spolupráci od nich můžeme získat?“ řekl Rabuka a dodal: „Musíme to opětovně prozkoumat, než se rozhodneme, zda se k tomu vrátíme, nebo zda budeme pokračovat v cestě, kterou jsme v minulosti šli, a spolupracovat s těmi, kteří mají podobné demokratické hodnoty a systémy.“

Hipkins uvedl, že jeho země poskytne Fidži dalších 11,1 milionu novozélandských dolarů (6,75 milionu USD) na podporu boje proti změně klimatu, a poznamenal, že jejich bilaterální vztahy jsou založeny na „přátelství a vzájemném respektu“.

Fidžijsko-čínská dohoda o policejní práci umožňuje fidžijským policistům absolvovat výcvik v Číně a čínským policistům být vysláni na Fidži na stáže. Rabuka již dříve uvedl, že fidžijské bezpečnostní složky budou spolupracovat s personálem z Austrálie a Nového Zélandu, které podle něj mají systémy srovnatelné s Fidži.

Rabuka se domnívá, že Austrálie a Spojené státy přistupují k diplomatickým vztahům a angažovanosti na Fidži zastaralým způsobem. Při srovnání obou partnerů s Čínou poznamenal, že podle něj má asijská země odlišnou strategii. „Čína přišla s čistým listem papíru. Viděli nás pouze jako rozvojové partnery,“ řekl.

Jeho předchůdce Bainimarama a bývalý policejní komisař Sitiveni Qiliho, který dohlížel na dohodu s Čínou o policejních službách, čelí obvinění z trestného činu zneužití pravomoci, stejně jako bývalý generální prokurátor Aiyaz Sayed-Khaiyum, který byl všeobecně považován za Bainimaramovu pravou ruku.

Spojené státy podepsaly 22. května dohodu o obranné spolupráci s Papuou-Novou Guineou, která má upevnit jejich dvoustranné vztahy. Washington rovněž podepsal dohody s Palau a Federativními státy Mikronésie.

Z anglického originálu na The Epoch Times přeložil a upravil Ondřej Horecký.