Aldgra Fredly

8. 6. 2023

Fidži a Nový Zéland dokončí příští týden jednání o vojenské dohodě o prohloubení bezpečnostních vazeb, uvedl 7. června fidžijský vůdce. Zároveň prohlásil, že dohoda o policejní spolupráci s Čínou projde revizí. 

Fidžijský premiér Sitiveni Rabuka se tak vyjádřil tento týden během své návštěvy Nového Zélandu, kde se setkal s premiérem Chrisem Hipkinsem a dalšími vládními představiteli.

Nová vojenská dohoda umožní fidžijským obranným úředníkům zapojit se do spolupráce v různých oblastech, mimo jiné budování kapacit a zvyšování kvalifikace či seznámení se s interoperabilitou nových technologií a technickou podporou, uvedl Rabuka.

Geopolitické soupeření v Tichomoří zesílilo poté, co Čína loni uzavřela vojenskou dohodu se Šalamounovými ostrovy, která by podle obav ostatních tichomořských států mohla Číně umožnit umístit tam své vojáky a zbraně.

Rabuka se domnívá, že militarizaci regionu lze zabránit snahou o „diplomacii a společné sousedské rozhovory“. Naznačil také možnost, že Fidži vypoví policejní dohodu s Čínou, kterou jeho předchůdce Frank Bainimarama podepsal v roce 2011, s odkazem na rozdíly v jejich systémech a hodnotách.

„Pokud se naše systémy a hodnoty liší, jakou spolupráci od nich můžeme získat?“ řekl Rabuka a dodal: „Musíme to opětovně prozkoumat, než se rozhodneme, zda se k tomu vrátíme, nebo zda budeme pokračovat v cestě, kterou jsme v minulosti šli, a spolupracovat s těmi, kteří mají podobné demokratické hodnoty a systémy.“

Hipkins uvedl, že jeho země poskytne Fidži dalších 11,1 milionu novozélandských dolarů (6,75 milionu USD) na podporu boje proti změně klimatu, a poznamenal, že jejich bilaterální vztahy jsou založeny na „přátelství a vzájemném respektu“.

Fidžijsko-čínská dohoda o policejní práci umožňuje fidžijským policistům absolvovat výcvik v Číně a čínským policistům být vysláni na Fidži na stáže. Rabuka již dříve uvedl, že fidžijské bezpečnostní složky budou spolupracovat s personálem z Austrálie a Nového Zélandu, které podle něj mají systémy srovnatelné s Fidži.

Rabuka se domnívá, že Austrálie a Spojené státy přistupují k diplomatickým vztahům a angažovanosti na Fidži zastaralým způsobem. Při srovnání obou partnerů s Čínou poznamenal, že podle něj má asijská země odlišnou strategii. „Čína přišla s čistým listem papíru. Viděli nás pouze jako rozvojové partnery,“ řekl.

Jeho předchůdce Bainimarama a bývalý policejní komisař Sitiveni Qiliho, který dohlížel na dohodu s Čínou o policejních službách, čelí obvinění z trestného činu zneužití pravomoci, stejně jako bývalý generální prokurátor Aiyaz Sayed-Khaiyum, který byl všeobecně považován za Bainimaramovu pravou ruku.

Spojené státy podepsaly 22. května dohodu o obranné spolupráci s Papuou-Novou Guineou, která má upevnit jejich dvoustranné vztahy. Washington rovněž podepsal dohody s Palau a Federativními státy Mikronésie.

Z anglického originálu na The Epoch Times přeložil a upravil Ondřej Horecký.

Přečtěte si také

„Chemická válka“ zabíjí každým rokem 70 000 Američanů
„Chemická válka“ zabíjí každým rokem 70 000 Američanů

V USA raketově roste počet lidí závislých na fentanylu a podobných drogách. Experti tvrdí, že Čína záměrně podporuje obchod s fentanylem jako součást strategie vůči USA. USA by měly posílit kontrolu a účinněji zasáhnout kartely.

Hurikán Helene v USA má 227 obětí, půl milionu domácností je bez proudu
Hurikán Helene v USA má 227 obětí, půl milionu domácností je bez proudu

Počet obětí hurikánu Helene ve Spojených státech stoupl na 227, další dvě úmrtí dnes ohlásily úřady státu Jižní Karolína. Ve čtvrtek bilance uváděla 200 úmrtí.

Jak si koupit svetr, který skutečně vydrží
Jak si koupit svetr, který skutečně vydrží

Ať už vás zahřeje a zajistí vám pohodlí při vašich venkovních dobrodružstvích, nebo když si vychutnáváte šálek kávy a sledujete, jak venku padá sníh, každý si zaslouží mít svetr, který má rád.

Proč podle sociologa lidé potřebují uzavírat manželství a mít rodinu?
Proč podle sociologa lidé potřebují uzavírat manželství a mít rodinu?

O významu manželství s profesorem sociologie a ředitelem Národního projektu manželství Bradem Wilcoxem.

V pondělí začne předávání vědeckých Nobelových cen, APA má 22 favoritů
V pondělí začne předávání vědeckých Nobelových cen, APA má 22 favoritů

Mezi favority letošních Nobelových cen za fyziologii a lékařství, fyziku, chemii a ekonomii patří vědci, díky nimž lidstvo dosáhlo pokroku v oblastech čisté energie, kardiovaskulárních chorob, nanotechnologií, kvantových počítačů nebo při porozumění ekonomickým dopadům korupce.