Vedení Sněmovny reprezentantů ve středu zrušilo plánovaná hlasování do konce týdne poté, co vzpoura jedenácti konzervativních republikánských kongresmanů narušila jednotu strany, která drží v dolní komoře jen o deset křesel více než demokraté.

Předseda Sněmovny reprezentantů Kevin McCarthy (republikáni) ve středu večer novinářům řekl, že jeho cílem je „pokusit se to do večera vyřešit“.

Skupina 11 tvrdých konzervativců, nespokojených s návrhem zákona o dluhovém stropu, který vyjednal McCarthy a podepsal prezident Joe Biden, v úterý fakticky zastavila hlasování na půdě Sněmovny reprezentantů.

Hlasovali proti předsedovi v procedurální záležitosti a zablokovali projednávání několika zákonů podporovaných republikány, včetně těch, které se týkaly plynových sporáků a regulačních reforem.

„Vedení sněmovny nedokáže držet linii. My nyní držíme hlasování,“ uvedl na Twitteru republikánský kongresman Matt Gaetz.

Navzdory snahám o vyjednávání se vedení Sněmovny reprezentantů nepodařilo dosáhnout dohody s konzervativním křídlem, což ve středu vyústilo v prodlouženou přestávku a následné zrušení hlasování.

McCarthy vyjádřil pochopení frustrace konzervativních kongresmanů, ale uvedl, že nepředložili žádné konkrétní požadavky a jsou naštvaní z různých důvodů. Poznamenal, že se samostatnými požadavky přišli i další členové, a uznal, že nyní je v dolní komoře dočasný „chaos“.

Stížnosti zastánců tvrdé republikánské linie

Stížnosti konzervativní skupiny se soustředily na to, co je podle nich nátlaková taktika republikánského vedení a nedodržování dohod, které s nimi byly uzavřeny během McCarthyho zvolení do funkce předsedy.

McCarthy učinil ústupky zastáncům tvrdé linie během svého náročného patnáctikolového zvolení do funkce. Někteří z těchto zastánců tvrdé linie se zúčastnili oné procedurální vzpoury. Tvrdí, že McCarthy nedodržel své závazky týkající se zákona o dočasném uvolnění dluhového stropu (Fiscal Responsibility Act).

McCarthy ve středu večer své působení ve funkci obhajoval a řekl, že očekával výzvy od „malé části většiny“ vyhraněných členů se „silnými názory“, kteří rozumí mediální taktice. Zdůraznil potřebu jednoty mezi republikány a zároveň uznal, že je důležité naslouchat různým názorům a respektovat je.

„Budu jim naslouchat. Budu je všechny respektovat. Ale nakonec se musíme spojit v jeden celek,“ řekl.

Jak již dříve informoval deník The Epoch Times, někteří kongresní zákonodárci si stěžovali na údajnou nátlakovou taktiku a odvetná opatření vůči členům, kteří hlasovali proti návrhu zákona o dluhovém stropu.

Republikánský kongresman Andrew Clyde tvrdil, že ho vedení strany varovalo, že bude náročné prosadit návrh zákona, který on sám sponzoroval, pokud bude hlasovat proti zákonu o dluhovém stropu. Lídr sněmovní většiny Steve Scalise však popřel, že by taková hrozba zazněla.

Kongresmanka Lauren Boebertová tvrdila, že její republikánská kolegyně Diana Harshbargerová  čelila „obtěžování“ ze strany několika republikánů ve snaze ovlivnit její hlasování.

Asistent s vazbami na republikánské vedení sdělil, že žádná nátlaková taktika nevzešla od McCarthyho.

Překlad a redakční úprava původní zprávy americké redakce: Juraj Skovajsa