Bílý dům 12. června prohlásil, že existence čínské špionážní základny na Kubě není nedávnou událostí a pochází z doby, kdy byl prezidentem Donald Trump.

Během tiskového brífinku v Bílém domě mluvčí Rady pro národní bezpečnost John Kirby potvrdil, že Bidenova administrativa si je vědoma čínských kapacit pro sběr zpravodajských informací na Kubě a bere je vážně.

„Nebudeme moci zacházet do přílišných podrobností o našem vlastním kontrarozvědném úsilí. Jak jsme sdělili o víkendu, není to novinka, že se Čína snaží dosáhnout určitých kapacit pro shromažďování zpravodajských informací na Kubě, a upřímně řečeno, i jinde na polokouli, a že od prvního dne, kdy jsme nastoupili do funkce, bereme tuto záležitost vážně,“ uvedl Kirby. 

Tyto poznámky zazněly poté, co několik médií informovalo, že Peking provozuje na Kubě od roku 2019 špionážní základnu pro odposlech. Bílý dům i Pentagon předtím popřeli tvrzení, že Čína nedávno uzavřela s Kubou „tajnou dohodu“ o vybudování špionážní základny, o níž jako první napsal deník The Wall Street Journal.

Zpráva citovala anonymní zdroje, které uvedly, že Peking souhlasil, že zaplatí Kubě miliardy dolarů za možnost vybudovat špionážní zařízení na dosah od Spojených států. Kirby prohlásil, že zpráva není přesná, aniž by uvedl, co konkrétně považuje za nesprávné.

Ministr zahraničí Antony Blinken prohlásil, že Trumpova administrativa neudělala dost pro to, aby zabránila Číně ve vzrůstajícímu sběru zpravodajských informací v zahraničí.

Čína modernizovala svá zařízení pro sběr zpravodajských informací na Kubě už v roce 2019, řekl Blinken novinářům 12. června. „Vyhodnotili jsme, že navzdory povědomí o snahách budovat základnu a některým pokusům o řešení tohoto problému za minulé vlády jsme v této otázce nedosáhli dostatečného pokroku a že potřebujeme přímější přístup,“ řekl Blinken.

„A přesně tím prezident Biden pověřil svůj tým, aby se touto výzvou zabýval,“ dodal ministr zahraničí.

Trump obviňuje Bidena

Trump na svém účtu na sociální síti Truth obvinil z existence čínské špionážní základny na Kubě Bidenovu administrativu. „Čína právě, fakticky, převzala Kubu. Za Trumpovy vlády by se to nikdy nestalo!“  napsal 12. června. 

John Ratcliffe, ředitel Národní zpravodajské služby za Trumpovy vlády, popřel, že by za Trumpa existovalo na Kubě čínské špionážní zařízení. 

„Je to prostě absurdní a stejně jako v případě situace se špionážním balonem uvidíte, že představitelé Trumpovy administrativy vystoupí a řeknou: ,To prostě není pravda.‘ Strategií Bidenovy administrativy je popírat to tak dlouho, dokud to už nebudeme moci popírat, a pak najít způsob, jak z toho obvinit Trumpovu administrativu,“ prohlásil Ratcliffe 12. června pro Fox News.

Když se na to novináři ptali Kirbyho, uvedl, že špionážní zařízení pochází z doby předchozí administrativy. „Není to obvinění. Je to pravda. A naše hodnocení je takové, že předchozí vláda by měla k těmto zpravodajským informacím stejný přístup jako my,“ řekl Kirby.

Zmatek kolem špionážní základny

Bidenova administrativa nabídla na zprávu deníku Wall Street Journal protichůdné reakce, které o víkendu způsobily zmatek.

Vzhledem k citlivé povaze informací Kirby prohlásil, že Bílý dům nemůže jít do větších podrobností. „Původní zpráva, jak jsme již řekli, byla nepřesná. A my jsme udělali to nejlepší, co jsme v danou chvíli mohli, abychom byli maximálně vstřícní,“ vysvětlil.

„Je ostudné, že si někdo nějakým způsobem myslí, že je v pořádku pouštět takové informace do veřejného ,krevního oběhu‘. To, že jsme o pár dní později vyšli ven a poskytli nějaké upřesňující informace, neznamená a nemělo by to být bráno, jak jsem viděl v některých zprávách v tisku, jako nějaké vycouvání,“ dodal politik. 

Kirby rovněž uvedl, že Bidenova administrativa podnikla kroky, aby se pokusila zmírnit rizika, která představují aktivity Pekingu. „Jsme přesvědčeni, že můžeme i nadále chránit tajemství našeho národa na této polokouli i mimo ni a že můžeme i nadále náležitě bránit zemi.“

anglického originálu na The Epoch Times přeložil Ondřej Horecký.