Oblíbený přesun pomocí samo-pohybu na jízdním kole zahrnuje stále větší počet účastníků, zejména v pěkném počasí. Od jara do podzimu je na komunikacích zvýšený počet cyklistů, na které řidiči motorových vozidel musejí dbát ohledně bezpečnosti. Stejně tak i sami cyklisté by podle policie měli dbát na dopravní předpisy.

Zástupci policie sice prohlašují, že nošení přilby ovlivňuje bezpečnost cyklistů a koloběžkářů, ale některé studie naopak uvádějí, že člověk s helmou se odvažuje více riskovat, protože mu helma poskytuje větší pocit bezpečí, což může faktor rizika naopak zvyšovat. (zdroj)

„Nezapomeňte, že ke kolu i koloběžce patří helma,“ upozorňuje po začátku letní sezóny podplukovnice Policie České republiky (PČR) Veronika Hodačová z odboru prevence Policejního prezidia.

18. června jako Den s přilbou

„Již potřetí upozorňujeme 18. června, na který jsme společně s našimi partnery stanovili Den s přilbou, na nezbytnost nošení odpovídající cyklistické helmy. Bez ohledu na důvod jízdy na kole, vzdálenost, kterou hodláme ujet, aktuální outfit nebo věk – by pro nás mělo být zcela Automatické nasadit před vyjetím přilbu,“ říká Hodačová.

Podle Hodačové v roce 2022 zemřelo v provozu 42 cyklistů. Přilbu v době nehody nemělo 29 z nich. Těchto 69 % z celkového počtu usmrcených cyklistů by mělo podle Hodačové „podstatně větší šanci přežít“, pokud by měli v době nehody helmu.

Není však jasné, zda zmiňovaní cyklisté zemřeli na úraz hlavy, nebo za jakých okolností došlo k jejich smrti. Zda byla na vině nepřítomnost helmy na hlavě, neukázněnost, porušení pravidel silničního provozu, přílišné riskování, alkohol nebo jiné faktory.

„Přestože je v České republice povinnost nosit cyklistickou přilbu stanovena do 18 let, policie rozhodně nedoporučuje držet se tohoto faktu jako nějakého dogmatu. Na kolech i koloběžkách totiž nejčastěji umírají ti nejstarší cyklisté,“ pokračuje policejní mluvčí a doporučuje „si nasazovat helmu automaticky“ a na věku podle ní „vůbec nezáleží“.

Vědecky vzato není sporu o tom, že helma snižuje riziko úrazu hlavy. Podle některých studií však může při nošení helmy nastat takzvaná behaviorální adaptace a lidé s helmou začnou jezdit rychleji. Rychlost jízdy je při nehodě nejzásadnějším faktorem. Jezdci bez helmy zpravidla jezdí pomaleji a dávají si větší pozor. (zdroj)

Na téma cyklistických přileb, jejich potřebnosti i správného používání upozorňuje odbor prevence dlouhodobě i v rámci spolupráce s partnery, jako jsou Tým silniční bezpečnosti s projektem Na kole jen s přilbou, na jehož akcích se cyklisté v regionech setkávají pravidelně také s policisty, dále také Platforma VIZE 0 či Asociace Záchranný kruh.

Soutěž o přilby a cyklo doplňky

V letošním roce se ke snahám policie připojila také iQ LANDIA. Liberecké vědecko – zábavní centrum, které poskytne volné vstupné rodině, která do 15. září 2023 zašle nejlepší fotografii či video na téma „Na věku nezáleží – přilbu nosí celá rodina“.

Výhercům nabízejí hodnotné ceny v podobě cyklistických přileb a cyklo doplňků věnovaných do soutěže Týmem silniční bezpečnosti v rámci projektu Na kole jen s přilbou. Hodnotící komise složená se zástupců partnerů kampaně bude hodnotit nápad, vtip a hlavně provázanost s tématem.

Na závěr přeje odbor prevence léto pěkných jízd a šťastných návratů.