Poslední červencový víkend a následující srpnový týden se v Hronově tradičně koná přední divadelní festival Jiráskův Hronov, na který každoročně zavítá desetitisíce lidí. Letošní ročník je v pořadí již třiadevadesátý. Jako každý rok, také letos se kromě bohatého divadelního a hudebního programu v rámci festivalu uskuteční řada seminářů s divadelními odborníky.

Semináře, které festival nabízí, jsou určené nejen hercům, ale i široké veřejnosti. Semináře se zaměřují na hlas, řeč, pohyb, hudbu, improvizaci, moderování se Zpravodajstvím České televize, nebudou chybět ani základy divadla či například  semináře pro děti, láká na festival jeho programový ředitel Jan Julínek.

Lektorovat bude například rektor JAMU Petr Michálek, dlouholetý pedagog DAMU a umělecký šéf Divadla A. Dvořáka v Příbrami Milan Schejbal, spoluzakladatel Školy improvizace Nikola Orozovič a celá řada dalších zkušených a známých pedagogů a odborníků.

„Letos se nám podařilo poskládat široký výběr seminářů, takže věřím, že na své si přijde opravdu každý,“ pochvaluje si Julínek. Jako letošní novinku si organizátoři připravili i kratší workshopy.

„Letos budeme mít třídenní Herecký tréning. Jedná se o dva navazující třídenní semináře, které lze absolvovat každý samostatně nebo i oba dohromady a dalším třídenním seminářem bude Moderování s Českou televizí, který povedou moderátoři Zuzana Petrů a Jakub Anděl,“ láká Julínek.

„Při skladbě seminářů dbáme na pestrost zastoupení divadelních složek i tvůrčímu přístupu k performativním uměním. …Osobně mám velkou radost z návratu hudebního skladatele Jana Matáska, nebo naopak nového lektora semináře dokumentárního divadla Borise Jedináka, dramaturga Divadla Na Zábradlí,“ říká metodička vzdělávací části Jiráskova Hronova Tereza Ondrová.

Další novinkou letošního ročníku budou dětské semináře.

Jiráskův Hronov2
Novinkou letošního ročníku budou dětské semináře. (Ivo Mičkal)

„Tyto dětské dílny budou začínat vždy dříve než ty pro dospělé a budou končit o něco málo později tak, aby rodiče mohli umístit své děti do semináře, a ještě stihnout seminář, který budou sami navštěvovat,“ říká Jan Julínek a dodává:

„Zároveň se rozloučíme s posledním ročníkem tříletého semináře PRO – PROces a PROdukt, jenž je zaměřen na dramatickou výchovu mládeže a na pedagogy, kteří s mládeží pracují.“

Semináře budou probíhat od soboty 29. července do soboty 5. srpna 2023 vždy od 9 do 13 hod. Příjezd do Hronova se očekává v předvečer zahájení Jiráskova Hronova, tedy v pátek 28. července 2023, kdy proběhne prezentace seminaristů a úvodní setkání s lektory.

Do seminářů se lze hlásit do 10. 7. 2023 prostřednictvím formuláře na webových stránkách festivalu. Semináře a dílny jsou určeny zájemcům od 15 let (mladším seminaristům je určen dětský seminář a seminář pro náctileté). Více informací o jednotlivých seminářích, jejich cenách, ubytování, stravě, ale i programu festivalu návštěvníci naleznou na www.jiraskuvhronov.eu/seminare.

Festival Jiráskův Hronov, který se pravidelně koná pod záštitou ministra kultury a pod trvalou záštitou Rady Královéhradeckého kraje, je nejstarší divadelní přehlídkou v Evropě a pravděpodobně i na světě. Byl založen roku 1931 v Hronově, rodišti spisovatele Aloise Jiráska a do roku 1951 se na festivalu vždy uváděla alespoň jedna jeho hra. Festival se konal i za 2. světové války, přestože nebyl německými okupačními úřady povolen. Od roku 1991 program Jiráskova Hronova pravidelně obohacují špičková zahraniční neprofesionální divadla. Tím se stal nejstarším festivalem amatérského divadla, který probíhá bez přerušení 93 let. Nepřerušila jej válka, komunisté ani celosvětová pandemie covidu, dodává Robin Suchánek.