Ve světě výživy se již léta vedou debaty o tom, jestli je zdravé jíst vejce. Někteří lidé se domnívají, že vejce mohou způsobovat kardiovaskulární onemocnění kvůli vysokému obsahu cholesterolu, a tvrdí, že bílek je zdravý, ale žloutek ne.

Dr. Wu Hongqian, autor knihy „Terapie vejci“, rozluštil mýty kolem vajec a cholesterolu a ukazuje, jak jíst vejce, abyste si ochránili oči, doplnili krev a zvýšili vstřebávání vápníku.

Tvrzení, že „konzumace vajec zvyšuje hladinu cholesterolu“ pochází z výživových doporučení pro Američany z roku 2010. Podle těchto směrnic by lidé neměli konzumovat více než 300 miligramů cholesterolu denně. Jedno vejce denně by však tuto ideální hladinu cholesterolu nepřekročilo, protože obsah cholesterolu v jednom vejci je přibližně 186 miligramů.

Naše játra a střeva produkují 80 % cholesterolu v těle a pouze 20 % získáváme ze stravy. Vejce také obsahují lipoprotein o vysoké hustotě, který je pro lidské cévy pohlcovačem a přivádí přebytečný cholesterol do jater. Proto byl ve výživových doporučeních pro Američany na léta 2015-2020 zrušen limit denního příjmu cholesterolu.

Zdravotní hodnoty a výživa

Nyní, když jsme vyvrátili mylnou představu, že i mírná konzumace vajec zvyšuje hladinu cholesterolu, se ponořme do toho, jaké výživové hodnoty vejce mají.

Doktor Wu zmínil pět živin obsažených ve vejcích:

1. Aminokyseliny

Vejce obsahují devět esenciálních aminokyselin, které si lidské tělo nedokáže samo syntetizovat. Kromě toho lidské tělo potřebuje k růstu a normálnímu fungování 20 různých druhů aminokyselin.

2. Lecitin

Lecitin opravuje buňky a mozkové nervy, zabraňuje Alzheimerově chorobě a napomáhá vývoji mozku u dětí.

3. Vícenásobné vitaminy

Vejce obsahují vícero vitaminů, například A, B a C.

4. Karoten, zeaxantin, lutein

Karoten, zeaxantin a lutein poskytují nezbytné živiny pro lidský zrak.

5. Vitamin B12 a kyselina listová

Vitamin B12 i kyselina listová jsou životně důležité pro doplnění krve. Dříve Číňanky po porodu jedly smažená vejce se sezamovým olejem pro doplnění krve a zotavení organismu.

Každá část vejce je výživná

Vaječná skořápka: V dávných dobách se vaječné skořápky mlely na prášek a používaly k léčbě nadměrného množství žaludečních kyselin a gastroezofageálního refluxu. Vaječná skořápka je účinnou složkou tradiční čínské medicíny (TČM) pro léčbu žaludečních potíží.

Vaječná blána: Bílá vrstva na vnitřní straně vaječné skořápky se ve staré Číně používala k léčbě onemocnění dýchacích cest, jako je astma a nosní alergie.

Vaječný bílek: Bílek může zmírňovat záněty. Ve staré Číně si ženy přikládaly vaječný bílek na obličej, aby odstranily horkost a detoxikovaly organismus. Používal se také ke zmírnění zánětů a zpevnění pleti.

Vaječný žloutek: V TČM je vaječný žloutek složkou pro doplnění nedostatku a krve. Je také lékem proti nespavosti.

Na žaludeční potíže doporučuje Dr. Wu citrát vápenatý z vaječných skořápek a citronové šťávy, protože je to v současnosti nejlepší doplněk vápníku na světě. Citrát vápenatý si můžete snadno vyrobit i doma.

Jak vyrobit citrát vápenatý

Krok 1: Vejce důkladně omyjte. Poté je vložte do misky naplněné vodou.

Krok 2: Do misky přidejte několik kapek citronové šťávy a všechno uvařte v elektrickém parním hrnci.

Krok 3: Vápník se v kyselině citronové rozpustí a stane se z něj citrát vápenatý, který lze přímo užívat.

Kolik vajec byste měli denně sníst?

Dr. Wu navrhuje, aby dospělí jedli dvě až čtyři vejce denně a vegetariáni šest až deset vajec denně. Vzhledem k tomu, že ve stáří dochází k úbytku svalové hmoty, měli by starší lidé konzumovat asi dvakrát více vajec než mladší dospělí, tedy čtyři až osm vajec denně.

Nejlepší způsob vaření vajec

Vařením se některé živiny lépe tráví. Dr. Wu říká, že nejlepším způsobem přípravy vajec je tzv. ztracené vejce, protože vstřebatelnost takových vajec může dosáhnout až 98 procent. Ztracené vejce se vaří tak, že do vroucí vody s octem se rozklepne vajíčko.

Vejce jsou však vhodná pro všechny druhy vaření. Ať už se jedná o míchaná vajíčka, smažená vejce, omeletu nebo vejce natvrdo, můžete být při přípravě této potraviny kreativní, abyste nejedli pořád to samé.

Kdo by neměl vejce jíst?

Přestože mají vejce neuvěřitelnou výživovou hodnotu, Dr. Wu varuje, že by se jimi neměly přejídat tři typy lidí.

1. Pacienti s poškozením ledvin

Lidé s chronickým onemocněním ledvin by měli dodržovat nízkobílkovinnou dietu. Tito pacienti nemohou vylučovat odpadní látky obsahující dusík, které vznikají při metabolismu bílkovin. Proto je nutné snížit příjem bílkovin.

Pacienti na dialýze však mohou jíst vejce bez obav, protože jsou náchylní k anémii a potřebují více bílkovin. Vzhledem k tomu, že dialýza ledvin odstraňuje odpadní dusík, není třeba se obávat další tělesné zátěže.

2. Pacienti s onemocněním jater

Protože bílkoviny vyžadují k metabolizaci játra, konzumace příliš velkého množství bílkovin zvýší zátěž jater u osoby s jaterní cirhózou nebo jaterním selháním. V horším případě může vyvolat jaterní kóma.

3. Lidé se sklonem k nadýmání žaludku

Konzumace velkého množství vajec způsobuje v trávicím traktu nadměrnou produkci plynů. Ve staré Číně jedli lidé vejce se sójovou omáčkou a solí, aby nadýmání minimalizovali. Dr. Wu doporučuje žvýkat vejce pomalu. Jakmile je polysacharid stráven, potrava se dostane do žaludku. Důkladné žvýkání umožňuje žaludeční kyselině a trávicím šťávám potravu plně rozložit, což zabraňuje nadýmání a nepříjemným pocitům.

Nežádoucí účinky vajec od slepic léčených antibiotiky

Mají vejce s antibiotiky negativní vliv na naše zdraví? Huang Jianzhong, předseda tchajwanské Asociace chovatelů bez antibiotik, před nimi varuje.

V 60. a 70. letech 20. století se do krmiva pro kuřata přidávalo nízké množství antibiotik, aby kuřata nebyla nemocná a mohla zdravě vyrůstat. Jenže od té doby se s rozvojem velkochovů zvýšila i odolnost bakterií a tím i množství a používání antibiotik.

Antibiotikum je lék, který zabíjí všechny bakterie, ať už dobré, nebo špatné. Po jeho požití se oslabí imunita kuřat a ta jsou pak náchylnější k onemocnění. Když lidé konzumují kuřata léčená antibiotiky, oslabuje to zdraví střev. Navíc, a to je závažnější, jakmile si lidský organismus vytvoří rezistenci na léky, ovlivňuje to účinnost léků proti bakteriálním nebo virovým infekcím.

Jak poznat, že je vejce zdravé?

Bohatost: Čím je bílek bohatší a sytější, tím je vejce čerstvější.

Pevnost: Čím je žloutek pevnější a pružnější, tím je vejce výživnější.

Tvrdost: Čím tvrdší je skořápka, tím zdravější je slepice.

Z anglického originálu na The Epoch Times přeložil Ondřej Horecký. Článek byl redakčně zkrácen.