Praha: Český rozhlas si 22. června připomněl sto let od zahájení pravidelného rozhlasového vysílání. Ke svému výročí uspořádal mezinárodní konferenci s názvem Média a Ukrajina a požádal o záštitu prezidenta Petra Pavla.

Ve svém vystoupení prezident připomněl, že toto výročí rozhlasu je zároveň i připomínkou významu svobody slova, svobodu vyjadřovat se bez cenzury a bez omezení, svobodu přijímat informace a myšlenky, vyhledávat je a šířit. „Svobodu, která je v různých koutech světa stále výrazně omezována a za jejíž prosazování lidé i dnes platí tu nejvyšší cenu,“ pokračoval Pavel.

Po zmínce o nejvyšší ceně připomněl konkrétní příklady – „rádio Svobodná Evropa, jehož tři novináři jsou dnes věznění. Ihar Losik a Andrey Kuznechyk v Bělorusku a Vladyslav Yesypenko na Ruskem okupovaném Krymu. V únoru tohoto roku jsme si připomínali pět let od vraždy slovenského novináře Jána Kuciaka a jeho snoubenky Martiny Kušnírové“.

Zmínil také, že na konferenci je přítomna i dcera zavražděného ruského opozičního politika Borise Němcova, Žanna Němcovová.

Jako druhé téma konference zmínil Pavel válku na Ukrajině a role informací ve válečných konfliktech. Tato témata jsou podle něho úzce propojena.

„V rozhovorech často dostávám otázku, zda jsme ve válce s Ruskem. Vždy odpovídám, že pokud máme na mysli tradiční válku vedenou konvenčními zbraněmi, kde umírají vojáci i civilisté, tak v takové válce opravdu nejsme. Ta probíhá několik set kilometrů na východ od našich hranic.“

Tuto část prezidentova projevu komentuje Saša Mitrofanov:

„Pavel se pozastavil u otázky, která často zaznívá ve veřejném prostoru: Je Česko ve válce s Ruskem? Prezident zdůraznil, že ve smyslu války konvenční … tomu tak není. Ve válce přitom jsme. Běží – a musím podotknout, že začala mnohem dříve než konvenční válka, kterou Rusko rozpoutalo proti Ukrajině – válka informační a v té je plejáda českých pomocníků Kremlu až po uši…“ hodnotí Mitrofanov 22. června.

„Válka se ale zdaleka nevede jen ve fyzickém světě,“ pokračuje hlava českého státu. „Je to boj o sílu veřejného mínění. …Ruská cesta k zahájení agrese na Ukrajině byla dlouhodobě připravovaná a koordinovaná právě v informačním prostoru. Putin ruskému národu prostřednictvím propagandy vštěpoval identitu oběti. Přesvědčoval Rusy, že mají důvod cítit se ohrožení a mají plné právo se tomuto ohrožení bránit.

A jestli vláda napadené země dokáže udržet odhodlání svých občanů a obránců a víru obyvatel, že existuje šance na vítězství. Je to ale i boj o přesvědčení spojenců, aby vytrvali v podpoře, kterou válčícím stranám poskytují. Taková je i podstata informačních operací mezi Ukrajinou a Ruskem. Taková je informační válka, jejíž součástí jsme.“

irozhlas.cz uvedl, že ke konferenci se online připojil také starosta Kyjeva Vitalij Kličko: V rozhovoru promluvil o životě ve válce a poděkoval za pomoc, kterou jeho zemi poskytlo Česko. „Musíme být silní. Všichni. Musíme být silní, protože Rusové akceptují jen silnou pozici. Silní politicky, fyzicky, mentálně, na bojišti,“ vyzval.

Informační válka a váha válečného zpravodajství

Petr Pavel dále zdůraznil, že „nikdo se necítí v bezpečí! Protože nikdo se nemůže schovat za mezinárodním právem jako za kamennou zdí. Taková politika je pak samozřejmě i podnětem pro závody ve zbrojení“.

„Putinův cynismus a zřejmě i osobní ztotožnění s rolí oběti vygradovalo letos v únoru. Obvinil Západ z podněcování a udržování války na Ukrajině. Rok poté, co Kreml sám zahájil nevyprovokovanou invazi na svého souseda, kvůli které zemřely desítky tisíc lidí,“ odhaluje Petr Pavel.

„Informační doba a svět protkaný digitálními technologiemi, ve kterém žijeme, posunuly sílu informací do úplně nových rozměrů. Záběry z dronů umožňují sledovat zásahy obrněných vozidel nebo dokonce jednotlivých vojáků přímo na bojišti díky fenoménu sociálních sítí téměř v reálném čase. Dostáváme se do digitálního kontaktu s válkou, ale zároveň i s dezinformacemi a propagandou.“

„Co chybí, jsou informace z ruské strany fronty,“ přiznávají novináři podle irozhlas.cz. „Nevím, jak to řešit. Není to naše vina, ale je to náš problém,“ uznává Petra Procházková, válečná zpravodajka.

Roli objektivního zpravodajství a novinářů, kteří mají odvahu cestovat až na bojovou linii, je podle hlavy státu proto důležitější než kdy dřív. „Pomáhají nám odlišit reálný obrázek od toho zkresleného.“

„Máme-li uspět, nesmíte každopádně zapomenout na ten nejdůležitější faktor. Podporu vlastních obyvatel,“ uzavřel prezident svůj příspěvek ke konferenci a zdůraznil, že „zpravodajové, především váleční zpravodajové, jsou součástí toho nejdůležitějšího, co můžeme pro Ukrajinu udělat. Vaše zprávy a reportáže jsou nástrojem k tomu, jak naše společnost může vzdorovat mýtům a dělat informovaná rozhodnutí“.

„Tady celý záznam naší včerejší konference #MediaaUkrajina. Její online přenos se snažil překazit útok hackerů. Díky skvělým hostům i divákům za účast a posluchačům/divákům za trpělivost,“ uvádí tweet Josefa Pazderky z Českého rozhlasu.