Post Bellum zve na odhalení pamětní desky se jmény pětadvaceti popravených příslušníků SNB v letech 1948–1989 na úterý 27. června v 17 hodin do podloubí u Policejního prezidia ČR v Praze (ulice Strojnická 935/27).
Obnovení pamětní desky trvalo sedm let. Za jejím obnovením stojí studenti Gymnázia Paměti národa společně s bývalým politickým vězněm, devětadevadesátiletým Karlem Bažantem. Deska se jmény hrdinů se na budovu policejního prezidia vrací po sedmi letech. Výrobu pamětní desky dokázali studenti zaplatit díky veřejné sbírce.
Původní desku v roce 2016 policisté deinstalovali z důvodu rekonstrukce vrátnice prezidia a následně ji uložili do depozitáře Muzea Policie České republiky.
Předchozí desku vytvořil někdejší příslušník SNB* a bývalý politický vězeň Karel Bažant. Chtěl vzdát čest svým kolegům, kteří se po roce 1948 vzepřeli komunistickému režimu a pomohli (nebo se snažili pomoci) lidem s útěky do zahraničí, nebo se jim samotným emigrace nezdařila, nebo se stali součástí odbojových skupin a byli dopadeni.
Původně byla odhalena r. 1996 ve vrátnici prezidia.
„Nová deska, kterou vytvořili studenti Gymnázia Paměti národa ve spolupráci s historickou komisí složenou z renomovaných odborníků, obsahuje o pět jmen více, celkem pětadvacet jmen popravených příslušníků SNB. Příběhy zdokumentovali historikové Prokop Tomek, Ivo Pejčoch v knize Policisté na popravišti. Na doplněném seznamu jmen popravených pracovali historikové z ÚSTR Libor Svoboda, Petr Mallota, badatel z Muzea Policie ČR Michal Dlouhý a ředitel muzea Radek Galaš,“ sděluje Mikuláš Kroupa, ředitel Post Bellum, od kterého se studenti Gymnázia Paměti národa o případu dozvěděli před půl rokem.
Společně začali skoro stoletého pamětníka pravidelně navštěvovat – Karel Bažant vyslovil vroucné přání, že by se chtěl dožít chvíle, kdy se „jeho“ deska opět vrátí na prezidium.
Studenti začali věc projednávat jak na prezidiu, tak v policejním muzeu. Povzbuzení jim zaslal ministr vnitra Vít Rakušan v sms zprávě: „Stojím v dané věci za Vámi.“
Ministr slíbil, že během pár dní se jim ozve policejní prezident a pozve k jednání. Po několika urgencích se jim podařilo přesvědčit policii, že si pamětní deska se jmény popravených čestné místo na budově prezidia zaslouží a že má mít podobu tradiční pamětní desky, a nikoliv pouze tzv. QR kódu.
Slavnostním odhalením pamětní desky plní slib, který dali panu Bažantovi, skoro stoletému bývalému bojovníkovi z pražského povstání, leteckému mechanikovi a příslušníkovi SNB, který za komunismu organizoval útěk několika letců RAF, sám byl zatčen a krátce vězněn.
Během slavnostního odhalení 27. června v 17 hodin, které doprovodí nástup policejní jednotky, zazní státní hymna a projevy.
Projevy pronesou policejní prezident genpor. Martin Vondrášek, ředitel Post Bellum Mikuláš Kroupa, a zazní také audiozáznam projevu Karla Bažanta k této příležitosti – osobně se vzhledem ke svému vysokému věku a špatné chůzi již nezúčastní.
Na závěr ceremonie vystoupí studenti Gymnázia Paměti národa, kteří krátce představí příběhy některých popravených příslušníků SNB uvedených na pamětní desce.
*SNB – Československý policejní aparát. Byl založen roku 1945 a nahradil prvorepublikové četnictvo, uniformovanou státní policii a obecní policii. SNB se skládal ze dvou složek: Veřejná bezpečnost (VB) a Státní bezpečnost (StB)