„Čínský režim podpořil Rusko v udržení národní stability,“ uvedlo v neděli pekingské ministerstvo zahraničí, den po krátké vzpouře žoldnéřské skupiny wagnerovců.
V prohlášení zveřejněném v neděli pozdě večer označil mluvčí pekingského ministerstva zahraničí ozbrojené povstání, které o víkendu vedl šéf ruské žoldnéřské skupiny Wagner Jevgenij Prigožin, za „vnitřní záležitost Ruska“. Mluvčí uvedl, že vládnoucí Komunistická strana Číny (KS Číny) podporuje Rusko v „udržení národní stability a dosažení rozvoje a prosperity“.
Krátký komentář zazněl po nedělním setkání čínského ministra zahraničí Čchin Kanga a náměstka ruského ministra zahraničí Andreje Ruděnka v Pekingu.
Podle záznamu z jednání pekingského ministerstva zahraničí si oba vrcholní diplomaté „vyměnili názory na čínsko-ruské vztahy i na mezinárodní a regionální otázky společného zájmu“, aniž by je blíže specifikovali.
Ruské ministerstvo zahraničních věcí ve svém prohlášení uvedlo, že nedělní diskuse se týkala konfliktu mezi ruskou armádou a žoldnéřskou Wagnerovou skupinou.
„Čínská strana vyjádřila podporu úsilí vedení Ruské federace o stabilizaci situace v zemi v souvislosti s událostmi z 24. června a potvrdila svůj zájem na posílení soudržnosti a další prosperity Ruska,“ uvedlo ruské ministerstvo zahraničí v ruskojazyčném prohlášení, které přeložila agentura Reuters.
Před jednáním s Čchinem se Ruděnko dříve v neděli sešel s náměstkem čínského ministra zahraničí Ma Čao-suem, během něhož si obě strany slíbily posílit „solidaritu a spolupráci“, uvádí se v přečtené zprávě z Pekingu. Oba vysocí diplomaté se zavázali „chránit společné zájmy“ za „složité a vážné“ mezinárodní situace, uvádí se ve zprávě.
Při Ruděnkově příjezdu do Pekingu nebylo jasné, zda jeho návštěva v Číně byla reakcí na to, co vypadalo jako vzpoura vedená Prigožinem. Příslušníci žoldnéřské armády Wagner Group dostali v neděli rozkaz vrátit se na své základny poté, co Prigožin uzavřel dohodu s Kremlem.
Prigožin, který je již přibližně 20 let blízkým spojencem ruského prezidenta Vladimira Putina, již dříve tento krok označil za „pochod za spravedlnost“ s cílem svrhnout moskevské vojenské vedení, které viní ze zbytečných ztrát ruských vojáků.
Běloruský prezident Alexandr Lukašenko v sobotu uvedl, že má Putinovo požehnání ke zprostředkování dohody, která skončila zastavením bleskového postupu wagnerovských sil směrem k Moskvě.
Mluvčí Kremlu Dmitrij Peskov v sobotu novinářům řekl, že podle dohody se Prigožin přestěhuje do Běloruska a trestní obvinění proti němu v Rusku bude staženo. Wagnerovským bojovníkům, kteří se zúčastnili ozbrojené vzpoury, nemá podle dohody hrozit žádný trest jako uznání za jejich předchozí službu Rusku.
Vzpouru pozorně sledovala čínská státní média, ačkoli se před oficiálními vyjádřeními většinou zdržela komentářů. Čínský režim dříve krizi v Moskvě nijak nekomentoval, zatímco západní představitelé, včetně amerického prezidenta Joea Bidena, uvedli, že situaci pozorně sledují.
Z anglického originálu na The Epoch Times přeložil Ondřej Horecký.