Několik čínských přistěhovalců, kteří nedávno přicestovali do Spojených států, popsalo, čeho byli svědky v prosinci loňského roku, kdy v Číně propukla silná vlna pandemie covidu-19.

Předpokládá se, že celostátní epidemii koronaviru, která trvala od konce loňského roku do prvního čtvrtletí letošního roku, způsobilo náhlé ukončení přísných lockdownů, k němuž došlo 7. prosince 2022. Vysoký počet obětí se přikládá nedostatečné připravenosti, nedostatku léčiv a hlavně absenci potřebným informacím pro veřejnost.

V médiích se objevily zprávy o dlouhých frontách v pohřebních ústavech a krematoriích po celé Číně. Krematoria fungovala nonstop a nabírala další zaměstnance. Rodiny musely platit vyšší náklady nebo jezdit do venkovských oblastí, aby mohly své zesnulé blízké nechat rychleji zpopelnit.

Nyní několik nových přistěhovalců pocházejících z různých oblastí Číny svobodně promluvilo o úmrtích na covid, jichž byli svědky ve svých rodných městech, a poodhalili tak tehdejší smutný scénář a situaci, kterou komunistický režim zatajoval.

Město Čcheng-tu: Mrtvoly nahromaděné v nájemním bytě

Bývalý čínský právník, který nyní žije ve Spojených státech, sdělil čínskému vydání deníku The Epoch Times, že majitel bytu v Čcheng-tu, velkém lidnatém městě v jihozápadní čínské provincii S’-čchuan, prozradil svým příbuzným, že v jednom z jeho pronajímaných bytů je osm mrtvol.

„Sousedé se vyděsili, když se o mrtvolách dozvěděli, a požádali ho, aby je okamžitě zlikvidoval,“ řekl právník 21. června deníku The Epoch Times. Z bezpečnostních důvodů si přál muž zůstat v anonymitě. Do USA přicestoval na začátku roku 2023.

Byt na pronajímání se nachází v blízkosti velkoobchodního trhu Lotosový rybník, sedmého největšího svého druhu v Číně, a v sousedství trhu jsou dvě krematoria. Sousedé proto pronajímateli, staršímu pánovi, řekli, aby mrtvoly poslal do krematorií, na což jim odpověděl, že obě dvě krematoria jsou plná.

Sousedé si museli stěžovat na místní policii a správě pro občanské záležitosti, než důchodce nakonec mrtvoly z pronajatého prostoru přemístil na neznámé místo.

Právník uvedl, že koncem prosince loňského roku zemřelo několik jeho známých. Jedním z nich byl muž ve věku kolem třiceti let, jehož manželka se probudila a zjistila, že její manžel večer náhle zemřel. Žena měla v té době také silný kašel.

Koncem prosince zemřeli také jeho dva příbuzní žijící v místní vesnici, uvedl právník. „Koncem prosince loňského roku zemřelo strašně moc lidí,“ uvedl právník.

Město Si’an: „Děsivé a strašidelné“

Chu Jang, bývalý zaměstnanec čínského státního podniku v Si’anu, starobylém hlavním městě na severozápadě Číny, přišel do Spojených států letos v březnu.

Chu vypráví, že potom, co vedení města začátkem prosince uvolnilo politiku nulového covidu a konečně zrušilo lockdowny, v Si’anu to bylo hodně děsivé. „Bezprostředně po zrušení lockdownů mělo hodně lidí pozitivní testy na covid a spousta lidí, kteří už měli nějakou nemoc, zemřela,“ řekl Chu 21. června deníku The Epoch Times.

Podle něj zemřelo brzy po uvolnění lockdownů sedm obyvatel z jeho bytového komplexu. Uvedl, že v žádné z lékáren ve městě se nedaly sehnat léky na snižování teploty. „Bylo to velmi děsivé a strašidelné a my jsme netušili, proč v lékárnách nejsou k dostání žádné léky.“

Číňané žijící v zahraničí prý nakupovali léky, které posílali příbuzným v Číně. Chuův dědeček se v prosinci nakazil covidem a do týdne po hospitalizaci zemřel. O jeho kremaci se postaral Chuův strýc, který Chuovi pověděl: „Krematorium bylo tak přeplněné, že lidé museli na kremaci čekat několik dní.“ Strýc si proto připlatil v přepočtu čtyři tisíce dolarů, aby na spálení čekat nemusel.

Město Ťiou-čchüan: Vyprodané rakve

Než letos v dubnu přišel do Spojených států, pracoval Che Jü jako doručovatel vody v Ťiou-čchüanu, městě s necelým milionem obyvatel v severozápadní čínské provincii Kan-su.

Musel cestovat do několika bytových komplexů, aby svým klientům doručil pitnou vodu. „V prosinci byl zřejmý nárůst pohřbů téměř ve všech obytných komplexech,“ řekl 21. června v rozhovoru pro The Epoch Times.

„Každý den jsem narážel na pohřby u sebe ve městě a viděl jsem hodně pohřbů i na venkově,“ vypráví a dodává, že místní obchody s rakvemi neměly už žádné zásoby. „Lidé museli stát fronty na kremaci svých milovaných, kteří zemřeli,“ řekl.

Město Nan-ning: Běžní lidé se nedostali na JIP

„Obyčejní lidé, jako jsou učitelé v důchodu, byli v Nan-ningu ponecháni napospas smrti, aniž by se jim dostalo řádné léčby,“ sdělil 21. června deníku The Epoch Times pan Čang (pseudonym).

Čang pochází z Nan-ningu, hlavního města jihozápadní čínské provincie Kuang-si. Do Spojených států přicestoval počátkem roku 2023.

„Po nakažení [covidem] neměli starší lidé s nemocemi kam jít, mohli jen zůstat doma. Většina z nich doslova čekala na smrt, jen pár šťastlivců dokázalo pandemii přežít,“ líčí Čang a dodává, že jednotky intenzivní péče jsou místem, o němž se běžným lidem ani nezdá.

„Místní lidé v Nan-ningu vědí, že JIPky nejsou pro obyčejné lidi dostupné, protože jich není dost ani pro mocné a bohaté lidi. Ale média o tom nikdy neinformují,“ říká muž. „Obyčejní lidé nemají nárok na to, aby byli zahrnuti do počtu mrtvých,“ dodává a kritizuje komunistický režim ve své vlasti, že ignoruje život obyčejných Číňanů.

„Dokud bude Komunistická strana Číny u moci, budou zákonitě propukat nejrůznější tragédie,“ myslí si Čang.

Úředník WHO: „Úmrtí jsou silně podhodnocena“

Čínské ministerstvo pro občanské záležitosti přestalo zveřejňovat údaje o kremacích za čtvrté čtvrtletí roku 2022 a první čtvrtletí roku 2023, přičemž zveřejnění údajů za čtvrté čtvrtletí loňského roku bylo odloženo na 9. června letošního roku, tedy jen o několik dní dříve než zveřejnění údajů za první čtvrtletí letošního roku.

Pracovníci krematoria přesouvají rakev z pohřebního vozu do skladovacího kontejneru v pohřebním ústavu Tung-ťiao, jednom z několika v Pekingu, které se zabývaly případy covidu-19, 18. prosince 2022. (Getty Images)

Úřad pro dohled nad občanskými záležitostmi přitom zveřejňoval údaje o kremaci čtvrtletně od roku 2007. Absence těchto informací v předchozích dvou čtvrtletních zprávách vyvolává spekulace veřejnosti, že skutečný počet úmrtí byl vysoký.

„WHO se stále domnívá, že počet úmrtí přicházející z Číny je značně podhodnocen,“ uvedl 11. ledna 2023 Dr. Michael Ryan, výkonný ředitel programu WHO pro mimořádné zdravotní situace.

Jü-chung Tung (Yuhong Dong), bývalá lékařská vědkyně a vedoucí farmakovigilance v centrále společnosti Novartis ve Švýcarsku, která nyní pracuje jako vedoucí lékařská publicistka deníku The Epoch Times, napsala 29. prosince 2022, že pandemická epidemie v Číně z loňského prosince „má tři výrazné rysy: bezprecedentní rychlost, bezprecedentně vysoký počet nakažených a bezprecedentní závažnost“.

Z uniklého memoranda čínské Národní zdravotnické komise vyplynulo, že režim odhadoval během prvních 20 dnů prosince 2022 kolem 250 milionů nakažených.

Z anglického originálu na The Epoch Times přeložil Ondřej Horecký.