Výsledky rozsáhlého průzkumu veřejného mínění o svobodě slova v naší zemi zorganizovaném Společností pro obranu svobody projevu vyvrací řadu mýtů, které jsou vytrvale šířeny aktivisty, politiky, a některými médii zaměřenými proti svobodě slova. Většina si například, podle tohoto průzkumu, vůbec nemyslí, že hlavními šiřiteli dezinformací, tedy záměrných lží, jsou nějací placení agenti cizích velmocí.

Lidé naopak soudí, že nejvíce nepravdivých informací šíří na prvním místě vládní politici, na druhém místě veřejnoprávní média, a na třetím místě média mainstreamová.

Naskýtá se otázka: Nepramení právě odtud ona urputná snaha politiků, a některých novinářů a aktivistů, tento unikátní výzkum zlehčovat a pomlouvat?

Nejen o tom si dnes budu povídat s člověkem, který na začátku 90. let spoluzakládal nové zpravodajství a publicistiku v tehdejší Československé televizi. Byl šéfredaktorem zpravodajství v Ostravě, poté šéfredaktorem publicistiky v Praze a v devadesátých letech byl členem správní rady Syndikátu novinářů České republiky, podílel se na vzniku jeho stanov a etického kodexu novinářů.

Později pracoval na Slovensku jako ředitel programu a moderátor televize TA3 v Bratislavě. A v roce 2021 založil portál Modrý jelen. To vše vyjmenovávám především proto, abychom si uvědomili, že Petr Bohuš má, co se týká novinařiny, skutečně co říci.

Přepis celého rozhovoru naleznete zde.