Tom Ozimek

5. 7. 2023

Americký federální soudce vydal historicky významné rozhodnutí, ve kterém částečně zamezil úředníkům Bidenovy administrativy a vládním agenturám, jako je ministerstvo spravedlnosti a FBI, spolupracovat s velkými technologickými firmami na cenzuře příspěvků na sociálních sítích.

Předběžný soudní příkaz byl vydán v rámci anti-cenzurní žaloby podané vrchními státními zástupci Louisiany a Missouri, kteří obvinili úředníky Bidenovy administrativy a různé vládní agentury, že vyvíjejí nátlak na společnosti provozující sociální média k pozastavení účtů nebo odstranění postů uživatelů.

Federální soudce Terry A. Doughty z Louisiany v rozhodnutí ze 4. července (pdf) napsal, že různé vládní agentury, včetně Agentury pro kybernetickou bezpečnost a infrastrukturu, ministerstva vnitřní bezpečnosti, ministerstva zahraničí, ministerstva spravedlnosti a Centra pro kontrolu a prevenci nemocí (CDC), mají v souvislosti se společnostmi provozujícími sociální média zakázáno podnikat řadu kroků.

„Šokující, děsivé a znepokojující“

Konkrétně se těmto agenturám a jejich zaměstnancům zakazuje setkávat se nebo kontaktovat telefonicky, e-mailem nebo textovou zprávou nebo „zapojovat se se společnostmi provozujícími sociální média do jakékoli komunikace jakéhokoli druhu, ve kterých naléhají, podněcují, vyvíjejí nátlak nebo jakýmkoli způsobem přemlouvají k odstranění, vymazání, potlačení nebo omezení obsahu, který je chráněný svobodnou projevu“, uvádí se v soudním příkazu.

Agenturám je rovněž zakázáno upozorňovat na příspěvky na platformách sociálních médií a předávat je společnostem s žádostí o přijetí opatření, jako jsou odstranění nebo jiné potlačení jejich dosahu.

Také není povoleno pobízení nebo jiné podněcování společností sociálních médií ke změně jejich zásad pro odstraňování, potlačování nebo omezování obsahu, který je chráněn právem na svobodný projev.

„Toto by mohl být pravděpodobně jeden z nejdůležitějších případů týkajících se prvního dodatku v moderní historii,“ řekl v rozhovoru pro „American Thought Leaders“ po vynesení rozsudku vrchní státní zástupce Louisiany Jeff Landry – jeden z žalujících.

„Když se podíváte na stanovisko, které soudce vydal, vychází z našeho argumentu, že se v historii naší země v podstatě jedná o jeden z nejrozsáhlejších počinů federální vlády omezit projevy Američanů. Věci, které jsme v tomto případě odhalili, by měly být pro všechny Američany šokující, děsivé a znepokojující.“

Doughty, kterého do funkce jmenoval Trump, v rozhodnutí napsal, že republikánští vrchní státní zástupci, kteří zažalovali Bidenovu vládu, „předložili důkazy o rozsáhlém úsilí žalovaných, od Bílého domu až po federální úřady, k potlačení projevu kvůli jeho obsahu“.

Ačkoli rozhodnutí soudce není konečné, předběžný soudní příkaz je pro vrchní státní zástupce vítězstvím.

„Myslím, že tento dnešní soudní příkaz rozhodně začíná omezovat činnost vlády a její komunikaci se společnostmi sociálních médií o tom, co mohou a nemohou na svých platformách povolit,“ řekl Landry.

Umlčování

Soudce v doprovodné zprávě napsal, že žalobci „pravděpodobně uspějí v podstatě věci a prokáží, že vláda využila svou moc k umlčení opozice“.

„Opozice proti anticovidovým vakcínám; opozice proti rouškám a covidovým lockdownům; opozice proti teorii laboratorního úniku covidu; opozice proti platnosti voleb v roce 2020; opozice proti politice prezidenta Bidena; prohlášení, že zpráva o notebooku Huntera Bidena byla pravdivá; a opozice proti politice vládních úředníků u moci. Všechny byly potlačeny,“ napsal Doughty.

Landry v žalobě prezentoval příklady zprostředkované cenzury Bidenovy administrativy, včetně e-mailové komunikace mezi vysoce postavenými úředníky Bílého domu a platformami sociálních médií zaměřených na konkrétní osoby, například i na uchazeče o prezidentský úřad Roberta Kennedyho mladšího či na mediální hvězdu Tuckera Carlsona, „na které se přímo zaměřili a požádali platformy sociálních médií, aby odstranily jejich obsah“.

Rozhodnutí soudce v sérii příspěvků na sociálních sítích uvítal i vrchní státní zástupce státu Missouri, Andrew Bailey.

„Soud vyhověl našemu návrhu na ZABRÁNĚNÍ vrcholným představitelům federální vlády porušovat práva milionů Američanů vyplývající z prvního dodatku [ústavy]. Skvělý způsob, jak oslavit Den nezávislosti,“ uvedl v prohlášení na Twitteru.

Soudce ve svém příkazu učinil i některé výjimky a umožnil vládním úředníkům kontaktovat společnosti provozující sociální média, aby je upozornili na trestnou činnost nebo ohrožení národní bezpečnosti.

Povoleno je také kontaktování upozorňující společnosti sociálních médií na příspěvky, které mají záměr uvést voliče v omyl ohledně volebních požadavků nebo postupů, a také komunikace se společnostmi o potlačení příspěvků, které nejsou chráněny svobodou projevu.

Bílý dům a různé agentury uvedené v soudním příkazu do doby publikování této zprávy nereagovaly na žádost deníku The Epoch Times o komentář.

Podle dokumentů zveřejněných v loňském roce se na cenzurních snahách u velkých technologických společností podílelo více než 50 úředníků Bidenovy administrativy napříč desítkou agentur.

V nedávno vydaném názorovém článku na The Epoch Times Landry napsal: „Toto porušování prvního dodatku se usadilo hluboko v našich federálních institucích jako rakovina, a tito vládní činitelé nevěří, že to, co udělali, bylo špatné, ani nemají žádné výčitky svědomí, kdyby to udělali znovu.“

Překlad a redakční úprava původní zprávy americké redakce: Juraj Skovajsa

Související články

Přečtěte si také

Trump zraněn při zjevném pokusu o atentát. Jeden návštěvník akce a střelec zemřeli
Trump zraněn při zjevném pokusu o atentát. Jeden návštěvník akce a střelec zemřeli

Trump byl lehce postřelen do ucha. Strážci zákona uvedli, že se Trump zřejmě stal terčem atentátu.

4 stoické principy, jak obstát ve světě
4 stoické principy, jak obstát ve světě

Senecovy dopisy inspirovaly miliony lidí, aby si vypěstovali vyrovnanost a žili skvělý život uprostřed trápení a nejistot.

Příroda klade bariéry rizikovým virům, zatímco čínské laboratoře je prolamují
Příroda klade bariéry rizikovým virům, zatímco čínské laboratoře je prolamují

Zatímco vědci usilují o zlepšení lidského zdraví a blahobytu, výzkum zisku funkce by mohl způsobit více škody než užitku. Mnoho virů v přírodě je vysoce smrtelných, nicméně člověka nakazit nemohou. Strach nastává, až když tyto viry prolomí druhovou bariéru.

Můžete se vitaminem B12 předávkovat?
Můžete se vitaminem B12 předávkovat?

Je nezbytný pro zdravou funkci mozku a nervů, a protože se v rostlinné stravě téměř nevyskytuje, na jeho dostatečný příjem by si měli dávat pozor zejména vegani a vegetariáni.

Čínská armáda může být silná reálně jen na papíře
Čínská armáda může být silná reálně jen na papíře

Navzdory cílům Xi Jinpinga modernizovat Lidovou osvobozeneckou armádu a vyzvat Spojené státy na souboj o pozici nejvyšší vojenské mocnosti na světě je čínský režim pravděpodobně jen „tygrem na papíře“.