Film Sound of Freedom (Zvuk svobody) se stal v posledních dnech velmi probíraným tématem nejenom ve Spojených státech. Po svém uvedení do kin 4. července porazil v návštěvnosti dokonce nového Indiana Jonese.

Přestože náklady na výrobu filmu činily jen 15 milionů, snímek vydělal už 45 milionů. Cílem jeho tvůrců však není finanční zisk, ale informování veřejnosti o závažné problematice zobrazované ve filmu – obchodování s dětmi.

Film je inspirován životem Tima Ballarda, bojovníka proti obchodování s lidmi, a vypráví akční příběh o záchraně unesených dětí, které jsou prodávány sexuálním predátorům.

„Tohle je velký, velký problém, hlavně v USA a Mexiku. USA jsou největším konzumentem dětského sexu na světě, Mexiko je největším poskytovatelem dětského sexu na světě,“ uvedl pro The Epoch Times producent filmu Eduardo Verástegui, který si sám ve snímku zahrál

Úplný rozhovor v anglickém znění s naším reportérem Joshuou Phillipem můžete vidět zde. My vám z něj přinášíme několik úryvků.

Jim Caviezel (vlevo), herec představující hrdinu akčního filmu Sound of Freedom, a Tim Ballard (vpravo), bývalý zvláštní agent ministerstva vnitřní bezpečnosti a zakladatel organizace zachraňující děti prodávané jako sexuální otroky, během rozhovoru ve Washingtonu, 21. června 2023. (Madalina Vasiliu / The Epoch Times)

„Když slyšíte, čím si ty děti prochází, není možné odvrátit zrak a nic neudělat a já doufám, že až lidé ten film uvidí, budou se sami sebe ptát, jako jsem se ptal i já před 8 lety, kdy jsem to uslyšel poprvé: Co můžu udělat, abych skoncoval s obchodováním s dětmi?“ řekl Verástegui.

Motivací natočit Sound of Freedom pro něj bylo osobní setkání s Timem Ballardem a dalšími bývalými agenty CIA, kteří jezdí inkognito po světě a zachraňují děti unesené a prodávané jako sexuální otroky.

„Tyhle děti jsou znásilňovány desetkrát, patnáctkrát za den, deset let nebo spoustu let a potom některé z nich zabijí, otevřou je a prodají jejich orgány. Člověče, když tohle slyšíš… několik dnů jsem nemohl spávat.“

„Tim se pak na mě podíval a říká: ,To, co ti říkám, je velice smutné, ale víš, co je ještě smutnější? Že to teď víš a nic s tím neuděláš. Co s tím uděláš?‘“

A tehdy se Verástegui rozhodl jako filmový tvůrce, že využije zbraň, kterou ovládá, aby šířil informaci dál. Spolu s ostatními chce odstartovat celosvětové hnutí, které by s tímto zlem skoncovalo, a doufá, že jeho snímek k tomu dopomůže.

„Prvním krokem k vymýcení obchodu s dětmi je informovat o něm, protože když lidé nevědí, že je to skutečné, jak mohou být součástí řešení? Hodně lidí, miliony lidí si myslí, že je to daleko od nich, tady se to neděje. Děje se to, u sousedů, za vaším domem, je to všude, všude,“ míní producent a poukazuje na rozšířenost závislosti na pornografii, kterou dnes může sledovat každý i přes mobil.

Verástegui věří, že obchodování s dětmi lze zastavit, pokud tlak veřejnosti přiměje vlády, zejména USA a Mexika, aby spolupracovaly na potírání tohoto druhu kriminality. Jeho filmu se minimálně podařilo vyvolat veřejnou debatu o obchodování s dětmi a pedofilii. Film doporučují zhlédnout i některé celebrity jako herec Mel Gibson nebo písničkářka Singer Jewelová.

Některá mainstreamová média se snažila bagatelizovat závažnost tématu filmu s tím, že jde o šíření konspiračních QAnon teorií, aniž by konkrétně uvedly, v čem má být příběh konspirační. Verástegui si z toho nic nedělá.

„Já to prostě ignoruju. Jsem vděčný a šťastný, že ten film viděly miliony lidí. A víte co? Oni mají poslední slovo, ne média, která kdo ví, možná jsou do toho zločinu namočeny také… celý svět je hodně rozdělený, ale u něčeho takového, tohle jsou děti, budoucnost světa. Nezáleží na tom, jestli jste napravo, nalevo, uprostřed, nahoře nebo dole, věřící nebo nevěřící, jste lidská bytost… všichni bychom se měli spojit a bojovat za děti ve světě.“

Producent film dokončil již před 3 lety, ale společnost Disney, která na něj odkoupila práva, jej odložila do šuplíku. Tvůrci se snažili snímek nabídnout streamovacím gigantům jako Netflix a Amazon, ale nikdo ho nechtěl odvysílat s tím, že o něj nebude zájem nebo že to není jejich parketa.

Nakonec se Verásteguimu podařilo přesvědčit Angel Studios, aby film odkoupilo a dostalo do kin. Říká, že se dokonce modlil k andělům, aby se snímek podařilo dostat k lidem. Že se mu to podařilo, považuje za obrovský úspěch a povzbuzení pro nezávislé tvůrce.

„Nikdy to nevzdávejte, všichni ti nezávislí filmoví tvůrci, nikdy to nevzdávejte, pokud točíte filmy o tom, že svět může být lepším místem, tak to nikdy nevzdávejte. Jestli je to jen film o něčem, co máte rádi, pak je to na vás, ale jestli je to o něčem, co je o zachraňování životů, nikdy to nemůžete vzdát, protože vítězíte už tím, že jste věrní svým principům.“