Muž, který si odseděl 17 let ve vězení za znásilnění, jež nespáchal, a který byl tento týden odvolacím soudem propuštěn, označil omluvu policie za „bezvýznamnou“.

Sedmapadesátiletý Andy Malkinson byl v roce 2003 odsouzen za znásilnění ženy v Manchesteru a následující rok dostal doživotí. Testy DNA však později prokázaly, že zločin spáchal jiný muž.

Jeho odsouzení za dva případy znásilnění a jeden případ škrcení nebo rdoušení s úmyslem znásilnit bylo ve středu u odvolacího soudu zrušeno a policie Manchesteru okamžitě nabídla omluvu.

Sarah Jacksonová, zástupkyně vrchního strážmistra, uvedla: „Je nám opravdu líto pana Malkinsona, že se stal obětí tak závažného justičního omylu, kdy byl odsouzen za trestný čin, který nespáchal, a odpykává si sedmnáctiletý trest odnětí svobody.“

„I když doufáme, že mu tento výsledek poskytne dlouho očekávaný pocit spravedlnosti, uznáváme, že mu nevrátí ztracené roky. Nabídla jsem mu, že se s ním setkám, abych mu tuto omluvu osobně předala,“ dodala.

Malkinson však v pořadu BBC Newsnight řekl, že omluva je „pro mě bezvýznamná, naprosto bezvýznamná“.

Omluva nic neznamená

„Omluva bez (vyvození) odpovědnosti, co to je? To není nic, to nic neznamená,“ dodal.

Pan Malkinson o svém utrpení hovořil v pořadu BBC Radio 4 „Today“: „Na mé osobě, mé psychice, mojí psychologii, mé bytosti, mé duši si to vybralo nesmírně těžkou daň. Nedokážu vyjádřit, jak se mi to vůbec podařilo zvládnout. Prvních několik let jsem byl v naprostém šoku. Mnohokrát jsem uvažoval o sebevraždě.“

V době soudního procesu neexistovaly žádné důkazy DNA a obžaloba proti němu byla založena výhradně na identifikačních důkazech, které se ukázaly jako nepřesné. Dva svědci, kteří Malkinsona identifikovali, již byli v minulosti odsouzeni za nepoctivost a jeden z nich byl závislý na heroinu.

V říjnu 2022 byl otestován vzorek DNA, který implikoval jiného muže, jenž byl od té doby zatčen, leč nebyl obviněn. Malkinsonovi byl uložen minimální trest v délce sedmi let, ale protože trval na své nevině a odmítl se podrobit kurzům určeným pro vězně k řešení jejich trestné činnosti, odseděl si dalších deset let.

Pan Malkinson rovněž kritizoval Komisi pro přezkum trestních případů, která jeho případ dvakrát zamítla.

Poté, co bylo jeho odsouzení zrušeno, řekl Malkinson novinářům před Královským soudním dvorem v Londýně: „Od doby, kdy jsem byl v roce 2003 zatčen, mě policie, vězeňský systém a probační služba nazývají lhářem, protože jsem popřel, že jsem spáchal trestný čin.“

Z anglického originálu na The Epoch Times přeložil Ondřej Horecký. Článek byl redakčně zkrácen.