Podle dokumentů, které 27. července zveřejnil justiční výbor americké Sněmovny reprezentantů, vyvíjeli úředníci Bílého domu zvyšující se tlak na Facebook, aby odstranil příspěvky, které měly odrazovat lidi od očkování anticovidovou vakcínou.

„Čelíme neustálému tlaku ze strany externích subjektů, včetně Bílého domu a tisku, abychom odstranili další obsah odrazující od očkování vakcínou proti covidu-19,“ napsal v jedné ze zpráv zaměstnanec Facebooku v dubnu 2021 generálnímu řediteli Marku Zuckerbergovi a Sheryl Sandbergové.

Zaměstnanec poznamenal, že společnost s Bílým domem sdílela seznam nejlépe si vedoucích příspěvků týkajících se vakcín v týdnu od 5. do 11. dubna 2021.

„Zatímco seznamu dominovaly autoritativní informace, Bílý dům znepokojilo, že příspěvek na 3. místě byl vtipný meme odrazující od očkování, a vyzvali nás, abychom tento meme odstranili,“ pokračoval zaměstnanec.

Dotyčný meme zobrazoval Leonarda Di Capria, který ukazoval na televizi, a v doprovodném textu stálo: „Za 10 let se budete dívat na televizi a uslyšíte … ‚máte vy nebo někdo z vašich blízkých vakcínu proti covidu? Možná máte nárok…“

Andy Slavitt, v té době zdravotní představitel Bílého domu, byl „rozhořčen“, že Facebook příspěvek neodstranil, prozradil v dalším e-mailu Nick Clegg, prezident Facebooku pro globální záležitosti.

Clegg napsal, že Slavittovi řekl, že odstranění obsahu by „představovalo významný zásah do tradičních hranic svobody projevu v USA“, ale Slavitt mu odpověděl, že příspěvek „přímo přirovnával vakcíny proti covidu k otravě azbestem způsobem, který prokazatelně potlačuje důvěru v anticovidové vakcíny u těch, které se Bidenova administrativa snaží oslovit“, uvádí se v e-mailu.

Z dalších zpráv zveřejněných ve čtvrtek vyplývá, že kvůli rostoucímu tlaku spustil Facebook proces změny svých zásad týkajících se údajných dezinformací o vakcínách a o covidu-19, aby mohl cenzurovat více obsahu.

Meta, mateřská společnost Facebooku, ani Bílý dům na žádosti o komentář bezprostředně nereagovaly. Pana Slavitta se nepodařilo zastihnout.

Další komunikace ukazuje, že Facebook omezil dosah populárního videa tehdejšího moderátora Fox News Tuckera Carlsona, i když věděl, že příspěvek neporušuje zásady platformy o covidu-19.

Již dříve odhalené zprávy v rámci soudního sporu proti vládě, ukázaly, že Slavitt a další představitelé Bílého domu tlačili na Facebook, aby přijal opatření ohledně příspěvku od Tuckera Carlsona, a že byli o omezení dosahu informováni.

Předseda sněmovního justičního výboru, republikán Jim Jordan, uvedl, že zprávy a další dokumenty, které výbor získal, „dokazují, že Bidenova administrativa zneužila své pravomoci k tomu, aby donutila Facebook cenzurovat Američany a zabránila tak svobodné a otevřené diskusi o otázkách zásadního veřejného významu“.

Dokumenty byly výboru předloženy krátce poté, co se výbor chystal hlasovat pro obvinění Marka Zuckerberga, generálního ředitele společnosti Meta, z pohrdání Kongresem za to, že vzdoroval žádostem o poskytnutí interních dokumentů týkajících se vládního cenzurního nátlaku.

Jordan v této souvislosti oznámil, že hlasování o pohrdání Kongresem je prozatím pozastaveno, ale bude obnoveno, pokud Facebook nebude nadále spolupracovat.

Žaloby

V současnosti je vůči cenzurnímu nátlaku Bidenovy administrativy vedeno několik žalob.

Jedna z nejznámějších je žaloba podaná vrchními státními zástupci Louisiany a Missouri.

Federální soudce Terry Doughty, jmenovaný bývalým prezidentem Donaldem Trumpem, v červenci během procesu zakázal Bílému domu a mnoha federálním agenturám komunikovat se společnostmi sociálních médií ohledně moderování obsahu.

Žalobci „předložili důkazy o rozsáhlé snaze žalovaných, od Bílého domu po federální agentury, potlačovat projevy na základě jejich obsahu“, napsal Doughty.

Uvedl, že vrchní st. zástupci pravděpodobně uspějí ve svém případu, když prokáží, že vláda „využila svou moc k umlčení opozice“.

Dokumenty zveřejněné v tomto případu ukazují, že úředníci tlačili na firmy provozující sociální média, aby odstraňovaly obsah, který nabízel určité názory, včetně těch, které se stavěly proti anti-covidovým vakcínám, rouškám, lockdownům, teorii, že SARS-CoV-2 pochází z čínské laboratoře, a také aby potlačily zprávy o laptopu, o kterém se později potvrdilo, že patřil Hunteru Bidenovi, synovi amerického prezidenta Joea Bidena.

Ministerstvo spravedlnosti se proti rozsudku odvolalo s tím, že by mohlo bránit federálním úřadům ve spolupráci se společnostmi provozujícími sociální média z legitimních důvodů, jako je boj proti trestné činnosti.

Odvolací soud později rozhodnutí dočasně zablokoval. O posouzení případu a vydání dalšího rozhodnutí je požádán další soudní panel.

Překlad a redakční zkrácení původní zprávy americké redakce: Juraj Skovajsa