Podle Mezinárodního měnového fondu (MMF) by měla Británie v letošním roce překonat německou ekonomiku.

MMF ve své každoroční aktualizaci výhledu světové ekonomiky uvedl, že očekává růst britské ekonomiky o 0,4 %. Stalo se tak navzdory dubnovému varování, že britská ekonomika poklesne o 0,3 procenta.

Ve zprávě fondu se uvádí, že „jde o revizi směrem nahoru o 0,7 procentního bodu …, která odráží silnější než očekávanou spotřebu a investice v důsledku vlivu důvěry v pokles cen energií“.

Podle samostatné zprávy, kterou 25. července zveřejnila společnost PwC, je spotřebitelská důvěra ve Velké Británii na nejvyšším vrcholu za posledních osmnáct měsíců. Inflace v červnu rovněž dále poklesla na 7,9 % z maxima 11,1 % v říjnu 2022.

Předpovědi pro německou ekonomiku nyní naznačují, že poklesne o 0,3 %, přičemž MMF přičítá její nevalný výkon „slabosti ve výrobní produkci“. Oznámení přichází v době, kdy německá ekonomika nyní splňuje technickou definici recese, neboť v posledních dvou čtvrtletích klesala. Po prohlášení německého kancléře Olafa Schulze ze začátku roku, že se Německo vyhne hospodářskému poklesu, jsou tak nejnovější předpovědi zklamáním.

MMF v květnu uvedl, že německý hospodářský růst bude mít potíže kvůli mezinárodnímu napětí a stárnoucí populaci a vstupuje do „nového normálu”. Jeho nejnovější zjištění naznačují, že tyto problémy budou nadále brzdit růst.

Ceny energií brzdí německou ekonomiku

Makroekonom Philip Pilkington pro The Epoch Times uvedl, že „problémy Německa jsou způsobeny vysokými cenami energií, které nahlodávají jeho průmyslovou konkurenceschopnost“.

Evropská komise ve své květnové aktualizaci rovněž naznačila, že nedávné narušení dodávek energie je pro Německo hlavní překážkou, kterou musí překonat, protože absorbuje „šok z cen energie“.

Pilkington dále uvedl, že „pokud se Německu nepodaří znovu získat přístup k levné energii, je těžké si představit, jak tyto problémy nebudou přetrvávat“.

Ve Velké Británii tato nejnovější zpráva poráží chmurnější ekonomické předpovědi, které ve svém jarním rozpočtu předložil kancléř Jeremy Hunt, když citoval prognózy Úřadu pro rozpočtovou odpovědnost předpovídající letošní pokles o 0,2 %.

Hlavní ekonom MMF Pierre-Olivier Gourinchas upozornil, že inflace na britských ostrovech „zůstává vysoko nad cíli centrální banky“, což naznačuje, že boj s inflací bude pokračovat i v roce 2025. V současné době dosahuje inflace 5,1 %, přičemž fond očekává, že se v roce 2024 sníží na 3,1 %.

Z anglického originálu na The Epoch Times přeložil Ondřej Horecký. Článek byl redakčně zkrácen.