Britský premiér Rishi Sunak včera potvrdil, že jeho vláda udělí stovky nových licencí na těžbu ropy a zemního plynu.

„Všichni jsme byli svědky toho, jak Putin manipuloval s energiemi a jak s nimi vydíral – narušoval dodávky a brzdil růst v zemích po celém světě. Nyní je více než kdy jindy důležité, abychom posílili naši energetickou bezpečnost a využili této nezávislosti k dodávkám cenově dostupnější a čistší energie do britských domácností a podniků.“

Veřejné potvrzení vlády, že se hodlá spoléhat na domácí zdroje energie znamená významný politický odklon od stanoviska opozičního lídra sira Keira Starmera, který prohlásil, že pokud se labouristé dostanou v příštích volbách k moci, nehodlá obnovit společnostem smlouvy na těžbu ropy a plynu.

Ve videu na serveru deníku The Sun britský předseda vlády přímo kritizoval plán opozičního vůdce na zákaz nových licencí a prohlásil, že takový energetický plán „nás učiní ještě závislejšími na nepřátelských státech, jako je Rusko“.

Sunak hájil svůj plán umožnit pokračování tradičních zdrojů energie a zdůraznil, že: „I když v roce 2050 dosáhneme nulových uhlíkových emisí, čtvrtina naší energetické potřeby bude pocházet z ropy a plynu. Jsou však tací, kteří by byli raději, kdyby pocházela z nepřátelských států, než ze zásob, které máme tady doma.“

„Rozhodli jsme se raději napájet Británii z Británie a investovat do klíčových odvětví, jako je zachycování a ukládání uhlíku, než být závislí na dovozu plynu ze zámoří, který je náročnější na emise uhlíku, což podpoří tisíce kvalifikovaných pracovních míst, uvolní další příležitosti pro zelené technologie a podpoří růst ekonomiky.“

Generální ředitel společnosti Offshore Energies UK (OEUK) Dave Whitehouse v reakci na tento krok premiéra sdělil e-mailem deníku The Epoch Times: „Domácí výroba je nejlepší cestou k nulovým emisím a závazek britské vlády ohledně licencí je vítanou podporou energetické bezpečnosti a zaměstnanosti. Ropná a plynová pole se časem přirozeně zmenšují.“ Dodal, že v Severním moři jen nyní 283 aktivních ropných a plynových polí, z nichž kolem 180 ukončí do roku 2030 produkci kvůli přirozenému poklesu.

Prohlášení premiéra přichází v době, kdy poslanec sir Iain Duncan Smith vyzval vládu, aby „znovu přezkoumala“ zákaz prodeje benzinových a naftových vozidel do roku 2030. V rozhovoru pro Sky News sir Duncan Smith varoval, že Británii hrozí, že se „jednoduše stane ještě více závislým na Číně“.

Gilad Myerson, výkonný předseda společnosti Ithaca Energy, která má podíly v šesti z deseti největších ropných a plynových polí v Severním moři, varuje, že kdyby se splnily plány labouristů na zastavení těžby ropy a zemního plynu, země bude trpět nedostatkem energie a bude ještě závislejší na dovozu.

„Není možné jen tak vypnout vypínač a představit si, že bychom mohli žít ve světě bez uhlovodíků,“ prohlásil Myerson pro BBC.

Šéf energetické společnosti nadnesl, že využíváním ropy a plynu z domácí produkce se sníží uhlíková stopa Velké Británie.

Z anglického originálu na The Epoch Times přeložil, upravil a doplnil Ondřej Horecký.