Milan Kajínek

1. 8. 2023

Recenze

Když jsme se synem usedli v kině, abychom se podívali na nového Indiana Jonese a nástroj osudu, měl jsem tušení, že přichází díl, který bude z celé série nejslabší, a když jsem uviděl na začátku logo společnosti Walt Disney, obával jsem se, aby se pod vlivem tohoto dnes již silně progresivního producenta nestalo z Jonese to, co udělal Disney se Star Wars.

Na začátek bych rád napsal o těch stinných stránkách filmu.

To, co v Jonesovi nikdy nebylo, je nový druh krutosti. Otevřené vraždy. Lidé okolo doktora Vollera tam hnusně vraždí jednu postavu za druhou. Tohle má být zábava nebo dobrodružství? Tohle už není Jones, v němž je nadsázka, vtip, tajuplnost a filmová zábava na úrovni.

Kromě nevážení si života přibylo násilí, rasová diverzita, ale také feminismus v podobě ženské postavy, kterou zahrála Phoebe Waller-Bridgeová. Podobně jako ve Star Wars, postava Rey i postava Heleny v Jonesovi vždy uspěje, vše vyřeší, všemu rozumí, nepotřebuje k životu muže, protože je naprosto nezávislá.

Helena je v podstatě určitou ženskou kopií Indiana Jonese, ale postrádá morální zábrany, které Jones má, a nikoho nepotřebuje. Jako utržená ze řetězu utíká bezpečně a přímo za svým cílem – penězi. Scenáristé jí dali společníka v podobě malého černošského chlapce (zloděje), podobně jako měl Jones malého Asiata Kraťase ve druhém díle Indiana Jones a Chrám zkázy.

Celých 154 minut jsem měl dojem, že se z Jonese stává jen další akční snímek, který neustále někam spěchá a musí neustále ukazovat honičky, rvačky a zabíjení. Kde je ten klid, napětí a tajemno – duše, která vždy provázela Jonesova dobrodružství? Tohle prostě Disney neumí. Stejně jako změnil poslední tři díly Star Wars, změnil i posledního Jonese – podle mě k horšímu – a sebral mu duši, pro kterou tu sérii máme rádi.

Phoebe Waller-Bridgeová jako Helena v posledním Indiana Jonesovi. (Falcon)

Vývoj postavy

Co je na snímku zajímavé, je vývoj postavy Heleny. Z ženy, kterou v podstatě nezajímají osudy lidí okolo ní, se postupně stává procítěnější charakter. Jones ji učí, usměrňuje a vysvětluje. Možná je Helena také napsána tak, že vlastně své opravdové city skrývá někde hluboko uvnitř a stala se necitlivou kvůli svému dětství, úmrtí otce, necitlivé výchově… a teď během dobrodružství se má něco nového naučit.

Zajímavé poselství

„Zůstaň, kde jsi, neutíkej do minulosti, dokonči svoji práci, kterou máš v přítomnosti,“ takové poselství zaznělo na konci snímku a silně poopravilo mnohá selhání v průběhu filmu. Díky tomu jsem odcházel z kina v celkem pozitivní náladě.

Buďte vděční za rodinu, mějte dobrou víru, myslete na ostatní. Takové pozitivní vzkazy jsem zachytil z filmové stopáže na konci snímku. Bohužel to nevyváží bezohlednost, která provázela celou filmovou stopáž, a to pro mě není zábava – koho baví se dívat na bezohlednost a platit za to peníze?

Závěrem

Poslední Jones je zcela jistě nejslabší z celé série. Každopádně je veliký úspěch, že si předchozí čtyři díly udržovaly po dlouhou dobu tak vysokou úroveň. Mohu za sebe konstatovat, že pokud chcete spolehlivě rozložit podstatu nějaké filmové ságy, potom ji dejte do rukou společnosti Walt Disney – a zaručeně se to podaří.

Ve poslední disneyovské trilogii Star Wars například nechali spálit všechna svatá písma rytířů Jedi a prohlásili, že byla nudná a že v nich není nic, co by už Rey nevěděla, přestože je nikdy nečetla. A jak se Rey učí? Sama od sebe. Nikdy nedržela světelný meč v ruce a hned poráží cvičeného šermířského mistra. Nadpřirozené schopnosti nemusí získávat, prostě to zkusí a… ono to najednou funguje. Snažili se to napravit ve Vzestupu Skywalkera, který se (co se týče duchovna) opět více přiblížil duchu epizod I-III.

Související témata

Související články

Přečtěte si také

Fiala pro britský The Guardian: Orbán nejedná v zájmu Evropy
Fiala pro britský The Guardian: Orbán nejedná v zájmu Evropy

Snahy Viktora Orbána stylizovat se do pozice mírotvůrce jsou špatné a „nejsou v evropském zájmu“, uvedl český premiér Petr Fiala v rozhovoru pro britský deník The Guardian.

Mrtvice: Příznaky, příčiny, léčba a přírodní postupy
Mrtvice: Příznaky, příčiny, léčba a přírodní postupy

Cévní mozková příhoda (CMP) je celosvětově druhou nejčastější příčinou úmrtí po srdečních chorobách, zasahuje více než 17 milionů lidí ročně.

„Brzy budeme opět velkým národem.“ Trump slibuje, že bude prezidentem pro všechny Američany
„Brzy budeme opět velkým národem.“ Trump slibuje, že bude prezidentem pro všechny Američany

AKTUALIZOVÁNO. Bývalý americký prezident Donald Trump v závěru čtyřdenního sjezdu Republikánské strany přijal nominaci do listopadových prezidentských voleb.

Britský soud dal klimatickým aktivistům vysoké tresty vězení za protestní akci
Britský soud dal klimatickým aktivistům vysoké tresty vězení za protestní akci

Britský soud dnes poslal pětici klimatických aktivistů z hnutí Just Stop Oil (Zastavme ropu) do vězení za protest na dálnici M25 v 2022.

10 nejlepších tipů pro psaní skutečné poezie
10 nejlepších tipů pro psaní skutečné poezie

Naposledy jste možná napsali básničku na základní škole, ale nebojte se. Vezměte si tužku a začněme.