Britský veslařský svaz (British Rowing) dnes oznámil, že transgenderoví sportovci již nebudou moci soutěžit v kategorii žen.

Veslaři tak upouštějí od kontroverzní transgenderové politiky, která umožňovala osobám, které se narodily jako muži, ale později se identifikovaly jako ženy, aby závodily v ženské kategorii.

Nová pravidla budou platit od 11. září 2023. Rozhodnutí přichází po měsících intenzivních diskusí na úrovni představenstva. Nakonec se vedení svazu rozhodlo řídit většinovým názorem svých 31 500 členů, z nichž více než 80 procent naléhavě žádalo změnu přístupu, aby byla zajištěna spravedlnost a integrita ženské kategorie, uvedl deník The Telegraph.

Doposud mohli transsexuální sportovci a sportovkyně startovat v elitních britských ženských veslařských závodech, pokud mohli prokázat, že jejich hladina testosteronu v krevním séru je nižší než pět nanomolů na litr, přestože průměrné rozmezí u žen se pohybuje mezi 0,5 a 2,4 nanomolu na litr.

Nová pravidla stanoví, že za ženy budou moci startovat pouze veslařky, které se jako ženy narodily. Mužům a všem ostatním bude vyhrazena kategorie „open“ (volná).

Veslování je posledním z hlavních olympijských sportů ve Velké Británii, který zrušil sporná pravidla týkající se zařazení trans osob do ženských závodů. Zákaz účasti biologických mužů v ženských závodech byl zaveden také u atletiky, plavání a cyklistiky.

Veslování jako náročný vytrvalostní sport je příkladem disciplíny, kde mají muži oproti ženám obrovskou fyziologickou výhodu, kterou závodnice vnímají jako zásadní neférovost vůči sportovkyním.