Shawn Lin

3. 8. 2023

Titulky novin po celém světě se zabývají nevysvětleným zmizením a dramatickým vyhazovem bývalého čínského ministra zahraničí Čchin Kanga. Většina internetových fám se zaměřuje na jeho poměr s prominentní televizní moderátorkou jako na hlavní důvod jeho pádu.

Zdroj blízký vysoce postavenému představiteli Komunistické strany Číny (KS Číny) však listu The Epoch Times prozradil, že Čchin byl odvolán nikoli kvůli mimomanželskému poměru, ale proto, že porušil jedno z hlavních tabu KS Číny a vzbudil podezření čínského vůdce Si Ťin-pchinga.

Anonymní zdroj navíc spojil souvislosti mezi čistkou ministra a nedávným skandálem týkajícím se přísně tajného programu čínských raketových sil. Senzační odhalení se týká prodeje vojenských tajemství, možné dvojité agentky a obav z povstání v řadách čínské vojenské elity. The Epoch Times bohužel není schopen ověřit, zda jsou informace od tohoto zdroje pravdivé, nebo není.

Záhadné zmizení Čchin Kanga

Čchin Kang se naposledy objevil na veřejnosti 25. června, kdy se setkal s představiteli Srí Lanky, Ruska a Vietnamu. Po tomto setkání záhadně zmizel z očí veřejnosti. Čínské ministerstvo zahraničí uvedlo „zdravotní důvody“ jako příčinu jeho neúčasti na řadě oficiálních událostí.

Po celou dobu měsíční nepřítomnosti kolovaly na sociálních sítích v Číně i v zahraničí zvěsti, že Čchin udržuje poměr se známou televizní moderátorkou Fu Siao-ťien, která pracuje pro hongkongskou televizi Phoenix TV, a že spolu mají nemanželské dítě americké národnosti.

Je zvláštní, že Čína, která přísně cenzuruje projevy na internetu, umožnila, aby se tyto pomluvy na internetu k radosti čínské veřejnosti volně šířily. Potom, 25. července, po pouhých sedmi měsících ve funkci, byl Čchin ze své funkce odvolán a nahrazen svým předchůdcem, zkušeným diplomatem Wang Im.

Únik podrobností o přísně tajném raketovém programu

Čínské raketové síly, které jsou považovány za nejtajnější složku Lidové osvobozenecké armády, jsou strategické a taktické síly odpovědné za pozemní jaderné i konvenční balistické rakety. Nicméně 24. října loňského roku vydal think tank amerického letectva s názvem China Aerospace Studies Institute (CASI) 242stránkovou zprávu (pdf), která velmi podrobně odhaluje organizační strukturu raketových sil.

Dokument obsahuje širokou škálu informací, od systému vrchního velení raketových sil až po jejich logistické produktové základny. Konkrétní informace podrobně popsané ve zprávě zahrnují umístění základen, hlavní funkce jednotek, čínská i anglická jména vojenských úředníků, kteří je mají na starosti, a kódová čísla jednotlivých jednotek. Součástí zprávy je také stromové schéma zobrazující fotografie, jména a vztahy klíčových pracovníků odpovědných za jednotlivé útvary raketových sil.

Kromě toho zpráva obsahuje mapu zobrazující rozmístění raketových sil v různých částech Číny. Zpráva dokonce začíná speciální částí o tom, jak rozluštit kódovaná identifikační čísla jednotek raketových sil.

Jao Čeng, bývalý čínský podplukovník žijící v exilu ve Spojených státech, který má stále kontakty v čínské armádě, uvedl v rozhovoru pro pořad Pinnacle View televize NTD, že úroveň detailů ve zprávě je šokující.

Raketové síly jsou jednou z nejtajnějších jednotek čínské armády, takže lze pochybovat o tom, že podrobná data byla získána ze satelitních snímků, řekl Jao. Navíc vysoce specifické informace obsažené ve zprávě nejsou kvůli interním pravidlům utajení dostupné pracovníkům nižších stupňů.

Čistka v raketových silách

Od svého nástupu k moci odstranil vůdce strany Si Ťin-pching ve jménu „boje proti korupci“ řadu vojenských představitelů, nicméně čistky v armádě se raketovým silám z větší části vyhnuly.

V posledních několika měsících však čínská média v Číně i mimo ni informovala o tom, že bylo vyhozeno několik generálů raketových sil. Komunistická strana se údajně snažila zacelit mezeru, kterou unikly informace, které se objevily ve zprávě CASI.

Čínské státní médium The Paper informovalo 27. července, že Wu Kuo-chua, bývalý zástupce velitele raketových sil, zemřel 4. července v důsledku nemoci. Generálporučíkovi bylo 66 let. Rozloučení s ním bylo naplánováno na 30. července. Oficiální oznámení vydané téměř měsíc po smrti generála Wua podpořilo spekulace, že spáchal sebevraždu, a nikoliv na náhlé krvácení do mozku, jak se v oznámení tvrdilo. Oznámení bylo navíc brzy po svém zveřejnění v novinách smazáno.

Tchajwanské médium NewTalk o údajné sebevraždě informovalo 10. července s odvoláním na interní zdroje. Plukovník Jao příčinu smrti generála Wua rovněž zpochybňuje. V příspěvku z 9. července vysvětlil, že vzhledem k vysoké vojenské hodnosti velitele raketových sil by měl přístup k prvotřídní lékařské péči. Je nepravděpodobné, že by zdravotní problémy, jako ty, které údajně způsobily jeho smrt, zůstaly bez kontroly, uvedl Jao.

Komunistická strana Číny podle něj s největší pravděpodobností skutečný důvod smrti generála Wua tajila, protože se obávala, že by to destabilizovalo armádu. Jao navíc podotýká, že kvůli Siově protikorupčnímu tažení spáchalo sebevraždu sedm důstojníků čínského námořnictva. Všichni prý „zemřeli na nemoc“.

Informátor: Čchin Kangův pád v souvislosti s otřesy v raketových silách

K odvolání ministra Čchina a k čistce v raketových silách došlo téměř současně. Zdroj blízký nejvyššímu vedení komunistické strany sdělil 26. července deníku The Epoch Times, že Čchinovo odvolání bylo ve skutečnosti vyvoláno dramatickými událostmi týkajícími se raketových sil.

Podle tohoto informátora studuje syn vysoce postaveného důstojníka raketových sil ve Spojených státech. Právě tento mladík údajně prodal raketové distribuční mapy čínských složek do Spojených států, uvedl zdroj.

O úniku informací byli informováni agenti čínského režimu ve Spojených státech, kteří o incidentu informovali ministra zahraničí Čchina. Ten však incident podle zasvěceného zdroje prezidentovi Si Ťin-pchingovi okamžitě neoznámil. „A v tom byl ten problém,“ uvádí zdroj.

Při prověřování úniku vyšetřovatelé totiž údajně zjistili, že do něj byla zapojena televizní hvězda Fu Siao-ťien.

Rodina důstojníka údajně požádala moderátorku, aby si promluvila s ministrem Čchinem v naději, že jim pomůže incident s únikem informací ututlat. Žena se s rodinou dobře zná, ale Čchin se pohybuje v jiných společenských kruzích.

Intervence na popud milenky měla vést ke zpoždění při informování o úniku zpravodajských informací, uvedl zdroj. Podle něj bývalý ministr možná dokonce zasáhl, aby se přimluvil za syna důstojníka, i když to bylo neúčinné. Zdroj uvedl, že prodlení Čchina při nahlašování úniku informací znepokojilo vůdce Si Ťin-pchinga a způsobilo, že začal ministra podezřívat.

Dvojitá agentka?

Anonymní zdroj zároveň spekuloval, že hlasatelka je ve skutečnosti dvojitou agentkou. „Navenek je zaměstnankyní televize Phoenix, ale ve skutečnosti pracuje pod druhým oddělením generálního štábu. Nevím, jak se z ní stala dvojitá agentka, která zároveň pracuje pro Spojené státy,“ uvedl zasvěcenec. Druhé oddělení generálního štábu je speciální zpravodajská jednotka čínské armády.

Pro vyšetřovatele je Fu Siao-ťien klíčem k rozlousknutí celého případu. Podle uvedeného zdroje se přiznala, že požádala Čchina, aby našel způsob, jak incident s únikem informací ututlat. Na otázku, proč by měla poškodit otce svého dítěte, zdroj vyslovil domněnku, že Fu Siao-ťien neměla v úmyslu Čchinovi ublížit. Jenže to „zpackala“ a svého milence nakonec do celé věci zatáhla. „Měla pracovat v utajení, ale hodně věcí odhalila na veřejnosti,“ uvedl zdroj.

Fámy o poměru ministra Čchina s atraktivní moderátorkou kolovaly na WeChatu několik týdnů po jeho zmizení. Náš zdroj poznamenal, že je to velmi neobvyklé. „Je nemožné, aby se takové skandály na WeChatu šířily volně, bez cenzury. Ve skutečnosti kybernetická policie komunistické strany na pokyn některých vrcholných představitelů strany v zákulisí rozdmýchává oheň, aby pomohla rozšířit skandál široko daleko, a veřejnost tak byla stále vnímavější k myšlence, že Čchin Kang bude odstraněn.“

Podrazy ze strany žárlivých „princátek“

Zasvěcenec dále spekuloval, že Čchin, kterého osobně povýšil Si Ťin-pching, se stal obětí závistivých stranických „princátek“, jak jsou označováni potomci prominentních postav Komunistické strany Číny. Tito lidé využili příležitosti, aby se Čchina zbavili.

„Si Ťin-pching je již dlouho paranoidní člověk, který vždy cítí strach, že by se mu ostatní mohli chtít postavit. Proto každého, kdo pro něj představuje sebemenší hrozbu, zlikviduje. Jakmile Si Ťin-pching usoudí, že Čchin má nějaké ambice, ukončí jeho život. Teď si Si Ťin-pching nejen myslí, že se Čchin Kang pokoušel zakrýt zločin, ale dokonce má podezření, že se mu pokouší vzít trůn,“ myslí si zdroj.

Shrnuto a podtrženo, pád Čchin Kanga způsobila jeho milenka. Její přiznání spolu s politickými podrazy vedlo k rozhodnutí čínského vůdce zbavit se ho, tvrdí zasvěcenec a dodává, že pro Čchina nebude mít tento příběh pravděpodobně šťastný konec. „Komunistická strana Číny je při likvidaci disidentů velmi krutá,“ řekl.

Jüan Chung-ping (Yuan Hongbing), bývalý profesor práva na Pekingské univerzitě, který nyní žije v exilu v Austrálii, hovořil 17. července s deníkem The Epoch Times o Čchinově situaci. Podle něj nemají vysoce postavení funkcionáři, zejména ti z vojenského a politického sektoru, povoleny kontakty mezi jednotlivými sektory. To je pro stranu velké tabu, řekl Jüan. Čchin toto pravidlo porušil, když se pokusil přimluvit za syna vojenského důstojníka.

Čchin Kangův strmý vzestup a pád

Mezi říjnem 2022 a březnem 2023, tedy za méně než půl roku, byl 57letý Čchin Kang povýšen v rychlém sledu celkem třikrát. Vloni v říjnu byl na 20. celostátním sjezdu KS Číny zvolen členem ústředního výboru strany. V prosinci nastoupil do funkce ministra zahraničních věcí a v březnu letošního roku byl jmenován členem Státní rady.

Tak jako Čchinova hvězda dramaticky stoupla, tak i rychle spadla. Po incidentu s raketovými silami se stal čínským ministrem zahraničí s nejkratší dobou ve funkci.

Z anglického originálu na The Epoch Times přeložil Ondřej Horecký.

Související témata

Přečtěte si také

Německo se chystá radikálně změnit dotování obnovitelných zdrojů
Německo se chystá radikálně změnit dotování obnovitelných zdrojů

Německá koalice chce upustit od minimálních výkupních cen energie z obnovitelných zdrojů i od dotací za negativní tržní ceny. Tím, že stát podpoří pouze jednorázové investiční náklady, majitelé fotovoltaických elektráren přijdou o zaručený příjem.

Příroda klade bariéry rizikovým virům, zatímco čínské laboratoře je prolamují
Příroda klade bariéry rizikovým virům, zatímco čínské laboratoře je prolamují

Zatímco vědci usilují o zlepšení lidského zdraví a blahobytu, výzkum zisku funkce by mohl způsobit více škody než užitku. Mnoho virů v přírodě je vysoce smrtelných, nicméně člověka nakazit nemohou. Strach nastává, až když tyto viry prolomí druhovou bariéru.

Jak na nemoci denivek a růží
Jak na nemoci denivek a růží

Denivky trpící houbou listových pruhů jsou obvykle vysazeny ve stínu nebo v blízkosti vody. Otázka: Moje...

Šokující svědectví: promluvil dosud první člověk, který přežil násilné odebírání orgánů v Číně
Šokující svědectví: promluvil dosud první člověk, který přežil násilné odebírání orgánů v Číně

Pravděpodobně jediný známý člověk, který přežil násilné odebírání orgánů čínským režimem, vyprávěl svou zkušenost na tiskové konferenci 3. 7. ve Washingtonu.

Pět způsobů, jak podpořit plánování rodiny
Pět způsobů, jak podpořit plánování rodiny

S klesající světovou populací možná nastal čas přehodnotit naše plánování rodičovství. Zprávy z posledních několika desetiletí...