Tolik propagovaný souboj v kleci mezi výkonným ředitelem společnosti Meta Markem Zuckerbergem a výkonným ředitelem společnosti Tesla Elonem Muskem bude přenášen na Twitteru, platformě sociálních médií, kterou Musk nedávno přejmenoval na „X“, prohlásil Musk.

Ačkoli není jasné, kdy (a možná zda vůbec) k souboji mezi Muskem a Zuckerbergem dojde, zdá se, že oba miliardáři to se soubojem myslí vážně. I když Musk má osobní zkušenost s bojovými uměními jen minimální, jeho potenciální soupeř získal v nedávné soutěži v jiu-jitsu několik medailí.

Musk v neděli na své sociální síti oznámil, že „zápas Zuck vs. Musk bude živě přenášen na X“.

Dodal, že veškerý výtěžek půjde na charitu pro veterány.

Zuckerberg na Muskovy poznámky reagoval na své vlastní nedávno spuštěné platformě sociálních médií Threads, když si „rýpl“ do Twitteru.

„Neměli bychom používat spolehlivější platformu, která skutečně dokáže vybírat peníze na charitu?“ zavtipkoval generální ředitel společnosti Meta.

Veřejná rivalita mezi oběma technologickými generálními řediteli se datuje snad už od roku 2016, kdy Zuckerberg vyjádřil znepokojení nad tím, že Muskova společnost SpaceX selhala při vypuštění satelitu Facebooku, který měl zajistit internetové připojení v Africe.

Musk se později omluvil za incident, při němž jeho raketa SpaceX nesoucí nový satelit Facebooku vybuchla a zničila i náklad Facebooku. V následujících letech se však rivalita mezi oběma jen prohloubila.

Nedávno, když se v červnu objevily zprávy, že Zuckerberg pracuje na konkurenční platformě Twitteru, která bude později oficiálně spuštěna jako Threads, Musk poprvé vyzval šéfa Meta na souboj v kleci.

Zuckerberg, který od roku 2022 trénuje brazilské jiu-jitsu a v jednom turnaji už získal medaili, okamžitě výzvu přijal.

„Největší zápas v dějinách“

„Včera večer jsem mluvil s Markem a Elonem, oba to myslí naprosto vážně,“ řekl prezident UFC Dan White v rozhovoru pro TMZ 22. června. „Oba řekli: ‚Jo, jdeme do toho‘. Oba to chtějí udělat.“

White řekl, že očekává, že souboj Musk vs. Zuckerberg v kleci „by byl největším zápasem v dějinách světa“.

„Překonal by všechny rekordy v návštěvnosti. Tihle dva by vybrali stovky milionů dolarů na charitu. Nemusíte být fanouškem zápasů, aby vás tento zápas zajímal. Každý by ho chtěl vidět,“ dodal prezident UFC.

Ve zjevné snaze ukázat, že je odhodlán zápas uskutečnit, Musk v neděli v příspěvku na sociálních sítích uvedl, že v rámci přípravy na zápas pravidelně posiluje.

„Celý den zvedám činky a připravuji se na zápas,“ napsal E. Musk.

Zuckerberg na Threads reagoval: „Dnes jsem připraven. Navrhoval jsem 26. srpna, když [mě] poprvé vyzval, ale nepotvrdil to.“

Zdá se však, že Musk to se zápasem myslí natolik vážně, že přijal nabídku pomoci s přípravou od bývalého šampiona UFC Georgese St-Pierra.

„Tvrďák“

Když se o zápase začalo mluvit stále vážněji, St-Pierre se vrhl do boje a v příspěvku na sociálních sítích nabídl Muskovi, že mu pomůže utkat se s jeho mladším a zkušenějším soupeřem.

„@elonmusk – Jsem váš velký fanoušek a bylo by mi absolutní ctí vám pomoci a být vaším tréninkovým partnerem ve výzvě proti Zuckerbergovi,“ uvedl St-Pierre v příspěvku na Twitteru 24. června.

Musk nabídku přijal a oba spolu trénovali, přičemž St-Pierre později pro TSN uvedl, že Musk je tvrdý a překvapivě silný.

„Byla to skvělá zkušenost, s Elonem jsem si užil spoustu legrace,“ řekl St-Pierre. „Trénovali jsme spolu a můžu říct, že je mnohem silnější než průměrný muž.“

„Měl zkušenosti s judem a z jeho historie víme: když si stanoví cíl, je nezastavitelný,“ dodal St-Pierre. „A to je vlastnost velmi dobrého bojovníka. Pokud si to vezmete do zápasu, je to ta nejdůležitější věc.“

„Protože v boji… věci nejsou vždycky jednoduché, jak čekáte, vždycky se objeví překážky.“

Překlad a redakční zkrácení původní zprávy americké redakce: Kateřina Kudláčková