Dosud bylo v roce 2023 předloženo zákonodárci v celých USA téměř 2000 návrhů zákonů týkajících se hlasování ve volbách. Jeden volební expert říká, že existují dva důvody, proč Američané vidí tolik snah o změnu volebních zákonů.

Podle údajů organizace Voting Rights Lab zákonodárci ve všech 50 státech a místní zákonodárci v District of Columbia již před prezidentskými volbami v roce 2024 vypracovali 1 884 návrhů zákonů týkajících se hlasovacích práv. Pro srovnání, v roce 2022 to bylo 2 218 zákonů ve 45 státech plus hlavní město a v roce 2021 šlo o 2 286 zákonů v 50 státech plus hlavní město.

Návrhy zákonů v červených (republikánských) státech primárně zpřísňují bezpečnost volebního hlasování, zatímco opatření v modrých (demokratických) státech pravidla pro hlasování uvolňují.

Nové zákony jako reakce na volby v roce 2020

Vzhledem k tomu, že do roku 2023 zbývá pět měsíců, je pravděpodobné, že počet volebních zákonných opatření překročí ta, která byla schválena v předchozích letech. Hans von Spakovsky, právník a manažer Iniciativy pro reformu volebního práva patřící pod The Heritage Foundation, říká, že „existují dva důvody, proč vidíte tolik volebních zákonů“.

Prvním je republikánský reflex vůči nečekaným a velmi sporným výsledkům prezidentských voleb v roce 2020.

„Totální nesmysl“

Při popisu dopadu zákonů na Floridě, Arkansasu a Severní Karolíně organizace Voting Rights Lab uvádí, že opatření omezují přístup voličů k volbám. O těch v Michiganu, Maine a Oregonu se říká, že činí volby přístupnější pro veřejnost.

Ve své analýze zprávy Voting Rights Lab z 24. července FiveThirtyEight zjistila, že 16 států hlasování ztížilo, zatímco 26 států ho usnadnilo. Von Spakovsky říká, že použití výrazů jako „omezuje přístup k volbám“ a „těžší volit“ záměrně vede k předpokladu, že zákony, které mají zpřísnit bezpečnost hlasování, znesnadní některým lidem volit, což je podle něj „totální nesmysl“.

„Například Texas a Georgie rozšířily své zákony o identifikaci voličů v reformách, které schválily po volbách v roce 2020, ale vztahují se pouze na osobní hlasování. Ale to hlasování neztížilo. Ve skutečnosti měly volby v Georgii vyšší volební účast než New York a Kalifornie, které neměly žádný požadavek na průkaz totožnosti,“ podotýká von Sparovsky.

Prvních 10 států hodnocených The Heritage Foundation jako státy s nejlepšími volebními postupy k březnu 2023 je kontrolováno republikány, zatímco osm z 10 států s nejméně účinnými pravidly pro zajištění počestného průběhu voleb je podle The Heritage Foundation kontrolováno demokraty.

Studie a průzkumy

Navzdory obviněním, že zvýšený počet států, které v roce 2020 uzákonily přísné zákony na zjišťování totožnosti voličů, snížil volební účast, Americký úřad pro sčítání lidu uvedl, že prezidentské volby v roce 2020 měly nejvyšší volební účast v celém 21. století.

Von Spakovsky poznamenal, že i nejnovější studie ukazují, že požadavky na prokazování totožnosti neomezují lidi v hlasování. Studie zveřejněná 6. února 2023 Národní akademií věd ukázala „zanedbatelné, průměrné dopady“ takovýchto zákonů na hlasování. Navíc „první implementované zákony přinesly demokratům výhodu, která po roce 2012 oslabila téměř na nulu“, uvádí studie.

Studie nakonec dospěla k závěru, že „požadavky na prokazování totožnosti voličů motivují a mobilizují příznivce obou stran, což v konečném důsledku zmírňuje jejich očekávané dopady na volební výsledky“.

Studie, kterou v roce 2019 zveřejnil Enrico Cantoni z univerzity v Bologni a Vincent Pons z Harvard Business School, také ukázala, že zákony ohledně povinného vykazování totožnosti nesnižují volební účast, a to ani mezi menšinovými voliči. Von Spakovsky také poukazuje na skutečnost, že průzkumy dokazují, že američtí voliči nesouhlasí s tvrzením, že by zákony předepisující identifikaci voličů vedly k omezení hlasování.

„Američané drtivou většinou podporují zákony o voličských průkazech a je to většina všech – běloši, černoši, republikáni, demokraté i Hispánci. Přesto tvrdí, že to omezuje hlasování,“ míní von Sparovsky.

Průzkum Gallupova ústavu z roku 2022 ukázal, že 8 z 10 Američanů podporuje volební zákony vyžadující průkaz totožnosti s fotografií.

Usnadňování podvodů

I když von Spakovsky trvá na tom, že přísnější bezpečnostní opatření pro volební účast zlepší integritu voleb, zároveň upozorňuje, že liberální iniciativy, jako je zrušení voličských průkazů a ověřování podpisů a zasílání nevyžádaných hlasovacích lístků všem voličům, „nahrává podvodům“.

Jako důvod uvedl nákladný chaos, který nastal ve Washingtonu během listopadových voleb v roce 2020 poté, co se Volební rada okresu Columbia rozhodla poslat nevyžádané hlasovací lístky všem voličům.

Jak je uvedeno ve zprávě ze dne 16. listopadu 2021, kterou zveřejnila Volební správa District of Columbia (pdf), tisíce těchto nevyžádaných poštovních hlasovacích lístků se vrátily jako nedoručitelné a tisícům voličů byly zaslány hlasovací lístky pro lidi, kteří již na své adrese nebydleli. Celkem se jako nedoručitelné vrátilo 11 procent těchto nevyžádaných hlasovacích lístků, což je více než osminásobek celostátního průměru, který analýza NPR odhaduje na asi jedno procento.

Z anglického originálu na The Epoch Times přeložil Ondřej Horecký. Článek byl redakčně zkrácen.