Patricia Tolson

8. 8. 2023

Dosud bylo v roce 2023 předloženo zákonodárci v celých USA téměř 2000 návrhů zákonů týkajících se hlasování ve volbách. Jeden volební expert říká, že existují dva důvody, proč Američané vidí tolik snah o změnu volebních zákonů.

Podle údajů organizace Voting Rights Lab zákonodárci ve všech 50 státech a místní zákonodárci v District of Columbia již před prezidentskými volbami v roce 2024 vypracovali 1 884 návrhů zákonů týkajících se hlasovacích práv. Pro srovnání, v roce 2022 to bylo 2 218 zákonů ve 45 státech plus hlavní město a v roce 2021 šlo o 2 286 zákonů v 50 státech plus hlavní město.

Návrhy zákonů v červených (republikánských) státech primárně zpřísňují bezpečnost volebního hlasování, zatímco opatření v modrých (demokratických) státech pravidla pro hlasování uvolňují.

Nové zákony jako reakce na volby v roce 2020

Vzhledem k tomu, že do roku 2023 zbývá pět měsíců, je pravděpodobné, že počet volebních zákonných opatření překročí ta, která byla schválena v předchozích letech. Hans von Spakovsky, právník a manažer Iniciativy pro reformu volebního práva patřící pod The Heritage Foundation, říká, že „existují dva důvody, proč vidíte tolik volebních zákonů“.

Prvním je republikánský reflex vůči nečekaným a velmi sporným výsledkům prezidentských voleb v roce 2020.

„Totální nesmysl“

Při popisu dopadu zákonů na Floridě, Arkansasu a Severní Karolíně organizace Voting Rights Lab uvádí, že opatření omezují přístup voličů k volbám. O těch v Michiganu, Maine a Oregonu se říká, že činí volby přístupnější pro veřejnost.

Ve své analýze zprávy Voting Rights Lab z 24. července FiveThirtyEight zjistila, že 16 států hlasování ztížilo, zatímco 26 států ho usnadnilo. Von Spakovsky říká, že použití výrazů jako „omezuje přístup k volbám“ a „těžší volit“ záměrně vede k předpokladu, že zákony, které mají zpřísnit bezpečnost hlasování, znesnadní některým lidem volit, což je podle něj „totální nesmysl“.

„Například Texas a Georgie rozšířily své zákony o identifikaci voličů v reformách, které schválily po volbách v roce 2020, ale vztahují se pouze na osobní hlasování. Ale to hlasování neztížilo. Ve skutečnosti měly volby v Georgii vyšší volební účast než New York a Kalifornie, které neměly žádný požadavek na průkaz totožnosti,“ podotýká von Sparovsky.

Prvních 10 států hodnocených The Heritage Foundation jako státy s nejlepšími volebními postupy k březnu 2023 je kontrolováno republikány, zatímco osm z 10 států s nejméně účinnými pravidly pro zajištění počestného průběhu voleb je podle The Heritage Foundation kontrolováno demokraty.

Studie a průzkumy

Navzdory obviněním, že zvýšený počet států, které v roce 2020 uzákonily přísné zákony na zjišťování totožnosti voličů, snížil volební účast, Americký úřad pro sčítání lidu uvedl, že prezidentské volby v roce 2020 měly nejvyšší volební účast v celém 21. století.

Von Spakovsky poznamenal, že i nejnovější studie ukazují, že požadavky na prokazování totožnosti neomezují lidi v hlasování. Studie zveřejněná 6. února 2023 Národní akademií věd ukázala „zanedbatelné, průměrné dopady“ takovýchto zákonů na hlasování. Navíc „první implementované zákony přinesly demokratům výhodu, která po roce 2012 oslabila téměř na nulu“, uvádí studie.

Studie nakonec dospěla k závěru, že „požadavky na prokazování totožnosti voličů motivují a mobilizují příznivce obou stran, což v konečném důsledku zmírňuje jejich očekávané dopady na volební výsledky“.

Studie, kterou v roce 2019 zveřejnil Enrico Cantoni z univerzity v Bologni a Vincent Pons z Harvard Business School, také ukázala, že zákony ohledně povinného vykazování totožnosti nesnižují volební účast, a to ani mezi menšinovými voliči. Von Spakovsky také poukazuje na skutečnost, že průzkumy dokazují, že američtí voliči nesouhlasí s tvrzením, že by zákony předepisující identifikaci voličů vedly k omezení hlasování.

„Američané drtivou většinou podporují zákony o voličských průkazech a je to většina všech – běloši, černoši, republikáni, demokraté i Hispánci. Přesto tvrdí, že to omezuje hlasování,“ míní von Sparovsky.

Průzkum Gallupova ústavu z roku 2022 ukázal, že 8 z 10 Američanů podporuje volební zákony vyžadující průkaz totožnosti s fotografií.

Usnadňování podvodů

I když von Spakovsky trvá na tom, že přísnější bezpečnostní opatření pro volební účast zlepší integritu voleb, zároveň upozorňuje, že liberální iniciativy, jako je zrušení voličských průkazů a ověřování podpisů a zasílání nevyžádaných hlasovacích lístků všem voličům, „nahrává podvodům“.

Jako důvod uvedl nákladný chaos, který nastal ve Washingtonu během listopadových voleb v roce 2020 poté, co se Volební rada okresu Columbia rozhodla poslat nevyžádané hlasovací lístky všem voličům.

Jak je uvedeno ve zprávě ze dne 16. listopadu 2021, kterou zveřejnila Volební správa District of Columbia (pdf), tisíce těchto nevyžádaných poštovních hlasovacích lístků se vrátily jako nedoručitelné a tisícům voličů byly zaslány hlasovací lístky pro lidi, kteří již na své adrese nebydleli. Celkem se jako nedoručitelné vrátilo 11 procent těchto nevyžádaných hlasovacích lístků, což je více než osminásobek celostátního průměru, který analýza NPR odhaduje na asi jedno procento.

Z anglického originálu na The Epoch Times přeložil Ondřej Horecký. Článek byl redakčně zkrácen.

Související témata

Přečtěte si také

Srdce Francie: Příběh pařížské katedrály Notre-Dame
Srdce Francie: Příběh pařížské katedrály Notre-Dame

Katedrála postavená tak, aby nasměrovala zrak lidstva k nebi a k věčnosti, znovu otevírá své brány.

Asadův režim padl, opozice slibuje vybudovat novou a mírumilovnou Sýrii
Asadův režim padl, opozice slibuje vybudovat novou a mírumilovnou Sýrii

Povstalci i exilová opozice dnes nad ránem ohlásili konec režimu syrského autoritářského prezidenta Bašára Asada, který zemi vládl 24 let. Rebelové podle agentury Reuters vyzvali uprchlé Syřany k návratu do vlasti a slibují budování nové Sýrie, která se stane mírumilovným místem. Syrský premiér Muhammad Ghazí Džalálí oznámil, že je připraven na předání moci a na spolupráci s novým vedením země.

Je druhá adventní neděle, do Štědrého dne zbývají dva týdny
Je druhá adventní neděle, do Štědrého dne zbývají dva týdny

Dnes je druhá adventní neděle, přezdívaná bronzová, do Štědrého dne zbývají dva týdny. Na adventním věnci tak lidé podle tradice rozsvítí druhou ze čtyř svíček.

Den v obrazech: Znovuotevření katedrály, Trilaterální jednání na poslední chvíli a Vánoční přehlídka corgiů
Den v obrazech: Znovuotevření katedrály, Trilaterální jednání na poslední chvíli a Vánoční přehlídka corgiů

Světové události dne 7. prosince zaznamenané objektivem fotoaparátu.

Jak si začít budovat dlouhodobé zásoby potravin – radí prepper a otec 11 dětí
Jak si začít budovat dlouhodobé zásoby potravin – radí prepper a otec 11 dětí

Pro podnikatele a farmáře třetí generace Davida Stelzera je dobře zásobená potravinová spíž základem pro život v hojnosti. Podělil se s námi o své zásadní rady.

Konec věku scientismu
Konec věku scientismu

Veřejnost je nově skeptická k celé řadě věcí, jejichž kritici byli ještě nedávno považováni za bláznivé podivíny. Šílenství kolem schopnosti vlády kontrolovat klima se setkává s novým odporem. Vlády a společnosti, které zavedly povinné očkování, čelí na základě soudních rozhodnutí vysokým pokutám.

Einstein a jeho housle: Harmonie vědy a hudby
Einstein a jeho housle: Harmonie vědy a hudby

Albert Einstein spojoval vědu a hudbu, které považoval za harmonické. Hraní na housle mu pomáhalo přemýšlet a nacházet inspiraci. Jeho vášeň pro Mozarta a Bacha odrážela řád vesmíru, který hledal i ve svých teoriích.

Jak se žije v podzemí Las Vegas plného bezdomovců
Jak se žije v podzemí Las Vegas plného bezdomovců

Rozsáhlá síť tunelů pod městem hříchu poskytuje nebezpečné útočiště více než tisícovce bezdomovců. Strávili jsme několik dnů s lidmi, kteří jim pomáhají.