V pondělí 7. srpna 2023 zemřel vrchní ředitel sekce bezpečnostní a multilaterální, několikanásobný velvyslanec a zasloužilý člen české diplomacie PhDr. Martin Povejšil.

Ministr zahraničních věcí Jan Lipavský s účastí vzpomenul:

„S velikou bolestí jsem přijal zprávu o úmrtí jednoho z nejlepších diplomatů, kterého naše země kdy měla, Martina Povejšila. Martin byl pro mě nejen váženým kolegou, ale i vzorem, od kterého jsem se každý den učil a naslouchal mu. Vážil jsem si ho pro jeho upřímnost, rozvahu i rozhodnost. Pro českou diplomacii odvedl obrovský kus práce na poli bezpečnosti, v NATO, v EU, ve Španělsku a Chile. Myslím teď především na jeho rodinu, která mu byla při jeho práci pro Českou republiku oporou,“ uvedl Lipavský.

O diplomatu PhDr. Martinu Povejšilovi ministerstvo uvedlo, že „se zásadním způsobem zasloužil o českou diplomacii“.

Od svého nástupu na Ministerstvo zahraničních věcí v roce 1990 se díky své neúnavné práci pro náš stát a jeho ukotvení mezi svobodnými demokratickými západními zeměmi stal legendou a ztělesněním těch nejlepších vlastností české diplomacie,“ uvádí text zveřejněný českým ministerstvem zahraničí.

Neocenitelný byl podle ministerstva i „jeho odborný přínos pro naši integraci do NATO i Evropské unie a utváření a prosazování české zahraniční a bezpečnostní politiky“.

České úřady dále ocenily jeho „hluboký vhled do mezinárodních vztahů, způsob myšlení o zájmech České republiky a způsob práce byl inspirací pro několik generací českých diplomatů“.

Profesní historie

Martin Povejšil působil jako velvyslanec v Chile mezi lety 1994 až 1998, mezi roky 1998 až 2000 byl vrchním ředitelem evropské sekce na MZV, v letech 2000 až 2004 působil jako velvyslanec ve Španělsku a Andoře, od roku 2004 do roku 2005 byl vrchním ředitelem evropské sekce MZV, mezi roky 2005 až 2009 pak vrchním ředitelem bezpečnostní a multilaterální sekce, uvádí MZV jeho krátký životopis.

Od roku 2009 do roku 2012 byl velvyslancem ČR při NATO, mezi roky 2012 až 2018 velvyslancem ČR při EU, stálým představitelem ČR v COREPER II. Od roku 2018 do současnosti působil jako vrchní ředitel sekce bezpečnostní a multilaterální. Martin Povejšil byl držitelem medaile Za zásluhy o diplomacii a Ceny Bezpečnostní rady státu.